Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Безготівкові розрахунки набирають обертів в Україні

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: готівка, гроші, картки

  Українці вже користуються банківською карткою не менше п'яти разів на місяць, причому кількість операцій за картками зростає. Адже навіть проїзд в метро можна оплатити безконтактною карткою – а таких на руках народу вже більше мільйона.

  6897_4536509726_b05e32919f_o.jpg (47.56 Kb)


  Уявіть своє життя без банківської карти: як це постояти в черзі, щоб заплатити за комуналку, або отримати зарплату в бухгалтерії. Без карти неможливо зробити покупку в інтернеті, а щоб відправити родичам гроші, доведеться йти на пошту, оформляти переклад і чекати кілька днів.

  Користування банківськими картками стало невід'ємною частиною життя сучасного українця. При цьому кількість онлайн-платежів зростає з кожним роком і вже через кілька десятків років карти повністю витіснять готівку, впевнені експерти.

  Сайт "Сегодня" з'ясував, як українці користуються банківськими картками і чому безготівкові розрахунки витісняють паперові.
  Чому безготівкові розрахунки витісняють купюри
  В Європейському Союзі рівень розрахунку картами досяг 90%. Наприклад, в країнах Скандинавії навіть пляшку молока в супермаркеті оплачують карткою. У Норвегії кілька років тому почали масштабну кампанію проти готівки, а Данія планує закрити останній монетарний двір до кінця цього року.

  Є кілька причин, за якими розвинені країни відмовляються від купюр. По-перше, як показала практика, це дозволяє скоротити кількість пограбувань, по-друге – залишити без засобів до існування нелегальний бізнес.

  Головна перевага безготівкових розрахунків для українців – безпека. За даними Української міжбанківської асоціації, тільки 1,2% власників карт в Україні зіткнулися з шахрайством. Це один з найнижчих показників у світі. Крім того, зняття грошей з карти можна легко відстежити. Ризик втратити готівки в рази вище.

  "Заволодіти грошима на карті – набагато складніше. Потрібно знати пароль, кодове слово. Навіть якщо картку було викрадено – розрахуватися нею буде складно. Адже кожну операцію, наприклад, в інтернеті, банк підтверджує спеціальним кодом, який приходить на телефон власника карти. А найголовніше, карту можна будь-якоъ миті заблокувати", – пояснює голова правління ПУМБ Сергій Черненко.

  Передача "Народний банкір" по вівторках на ТРК "Україна". Хочете стати героєм сюжету? Задайте нам запитання на narodny@pumb.ua

  Ще одна перевага онлайн-платежів – оперативність. З будь-якої карти можна відправити гроші до будь-якої точки України – кошти прийдуть за лічені хвилини.

  Найменше картами користуються пенсіонери
  Кількість оплачених картками покупок минулого року збільшилася на 42%, підрахували в Українському процесинговому центрі. Тенденцію до зростання частки безготівкових платежів на ринку вже кілька років відзначають і в Національному банку. "Тільки в третьому кварталі 2016 року українці здійснили 459 мільйонів безготівкових операцій з використанням платіжних карток на загальну суму 149,5 мільярда гривень, це на 16,56 мільярда більше, ніж у другому кварталі минулого року", – зазначає регулятор.
  За даними одного з найбільших в Україні банків ПУМБ, практично кожен, хто має картку, розраховується нею не менше п'яти разів на місяць. Найчастіше українці купують товари в магазинах, роблять оплату через інтернет, переводять гроші.

  Зростає і кількість підприємств, які надають можливість розраховуватися за свої товари і послуги картками. За даними НБУ, за перші дев'ять місяців 2016 року кількість таких підприємств зросла на 6% – до 139 тисяч. Оплачуючи товар картою, можна не турбуватися, що продавець неправильно дасть здачу. Крім того, в деяких супермаркетах є окремі каси самообслуговування, де з карткою можна самостійно оплатити продукти без черги.

  Зараз банківську карту можна зустріти в гаманці будь-якого українця. Щоправда, 90% власників карт, отримавши пенсію або зарплату, відразу ж йдуть до банкомату за готівкою і знімають частину коштів. При цьому більш як половину банківських карт українці відкрили з ініціативи роботодавця, йдеться в результатах дослідження компанії GfK.

  Однак, і в цьому питанні простежується позитивна тенденція. 2014-го роботодавці ініціювали відкриття 55,9% карток, а минулого року – 52%. Разом з цим зростає кількість українців, які з власної ініціативи відкривають банківську картку. Ще два роки тому таких було 38,8%, а минулого року – 40,1%. Знижується і кількість "неактивних" власників карт (ті, хто використовує банківські картки тільки для зняття готівки). Якщо 2014 року таких було 34,3%, наприкінці минулого року – всього 27,4%.

  "За допомогою карт можна не тільки витрачати, а й заробляти гроші. Наприклад, людина отримала зарплату. В інтернеті вона може відкрити депозит, який дозволяє вільно розпоряджатися грошима. Покласти на нього частину коштів. А коли знадобляться гроші – вільно перевести необхідну суму назад на зарплатну картку. При цьому на залишок банк і далі нараховуватиме відсотки", – зазначають в банку ПУМБ.

  До речі, деякими сервісами без банківської картки скористатися неможливо. Наприклад, оплатити додаток в GooglePlay, оформити підписку на іноземне онлайн-видання або отримати доступ до платного телеканалу.
  Cashless в Україні: що і як зміниться вже через кілька років

  "Міжнародні інституції рекомендують Україні збільшити обсяг безготівкових платежів. Більш того, іноземні партнери наполягають, щоб ми значно швидше скорочували обсяг готівкових розрахунків", – розповідає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

  Зростання обсягу безготівкових розрахунків дозволить вивести економіку з тіні. Найчастіше "сірі" операції проводять готівкою, оскільки банківські перекази легко відстежуються.

  "Безготівкові обіги найчастіше "білі". З них платяться податки. Чим більше обігів відбувається через банки, тим більше у держави можливостей поповнювати бюджет і витрачати гроші на державні послуги. Крім того, безготівкові розрахунки дозволяють відмовитися від інкасації. Ще один побічний ефект – зростання проникнення банківських послуг, підвищення фінансової грамотності та просування України до сучасних стандартів", – впевнена експерт Центру економічних стратегій Марія Репко.

  2017-й банкіри називають роком безконтактних карток. Зараз в Україні є дві технології: MasterCard PayPass і Visa PayWave. Без введення PIN-коду можна розплачуватися PayPass на суму до 100 гривень, в тому числі, оплатити проїзд в метро в Києві, а PayWave – до 500 гривень. Якщо ж, наприклад, товар коштує 600 гривень, після зчитування карти потрібно буде ввести PIN-код. За даними НБУ, наразі українські банки видали 1,2 мільйона таких карток.
  Як говориться в звіті Національного банку, до 2020-го в Україні реалізують проект Сashless economy. Обсяг готівки планують знизити до 9,5% до ВВП (2015 року обсяг готівки становив 15,6%). Банківські аналітики впевнені: кількість безготівкових розрахунків в Україні зростатиме, а кількість банкоматів – скорочуватиметься.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Футбол: Не лише гра, але й вигідний бізнес Футбол: Не лише гра, але й вигідний бізнес
Футбол не лише захоплююча гра, а й великий бізнес, який має значний економічний вплив на глобальному рівні. Цей спорт залучає мільйони людей як гравці...
Стабілізатори напруги: Забезпечення надійності та ефективності електропостачання Стабілізатори напруги: Забезпечення надійності та ефективності електропостачання
У сучасному світі, де електроніка стала неот'ємною частиною нашого повсякденного життя, стабільність напруги відіграє ключову роль у забезпеченні наді...
Що краще для сучасного геймінгу: монітор чи телевізор Що краще для сучасного геймінгу: монітор чи телевізор
Ще років із 10 тому серед геймерів панівною була парадигма: монітор — для ігор, телевізор — для перегляду фільмів. Сьогодні ситуація вже не така одноз...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми