Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Бізнес прогнозує "турбулентність" гривні

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: бізнес, гривня

  Ділові очікування помітно покращилися, але знизилася надія на стабільність гривні.

  4259_narada.jpg (39.39 Kb)

  Національний банк України (НБУ) щоквартально проводить дослідження "Ділові очікування підприємств". Опитування в рамках останнього з них – за I квартал – проводилися з 7 лютого по 6 березня, їх результати опубліковані 13 квітня.
  Так, індекс ділових очікувань (ІДО) підприємств за квартал підвищився до 113,3% з 108,7%.
  Респонденти покращили очікування щодо макроекономічної ситуації в Україні і

  розвитку своїх підприємств у наступні 12 місяців. В цілому очікується:
  продовження зростання обсягів виробництва товарів і послуг, хоча впевненість в цьому дещо знизилася: баланс очікувань – 6,1% (IV кв. 2016 року – 11,1%);
  пожвавлення ділової активності: ІДО підвищився до 113,3% (IV кв. – 108,7%). Зростання індексу відбулося в основному за рахунок підвищення прогнозів щодо загальних обсягів реалізації продукції, фінансово-економічного стану підприємств, а також відновлення очікувань щодо збільшення кількості працівників;
  уповільнення темпів інфляції – зростання споживчих цін на 15,6% (IV кв. – 16,2%);
  незначне посилення девальваційних процесів: середнє значення обмінного курсу
  29,44 грн/дол. (IV кв. – 29,16 грн.);

  зростання потреби в позикових коштах. Підприємства планують брати банківські кредити переважно в національній валюті.

  Основними негативними факторами розвитку підприємств залишаються занадто високі ціни на енергоносії, сировину і матеріали.

  Економічна активність. Пожвавлення ділової активності очікують респонденти всіх видів економічної діяльності. Найбільш оптимістичні прогнози у підприємств транспорту і зв'язку (ІДО – 118,6%) та переробної промисловості (118,3%).

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бальчун готовий працевлаштувати працівників "Укрзалізниці" з "Л-ДНР"

  Підвищилися оцінки щодо майбутніх обсягів реалізації продукції власного виробництва, фінансово-економічного стану підприємств, кількості працівників та інвестиційних витрат на проведення будівельних робіт на своїх підприємствах. Високими залишаються оцінки щодо зростання загальних обсягів реалізації продукції та інвестиційних витрат на придбання машин, обладнання та інвентарю. Відновилися очікування щодо збільшення кількості працівників на своїх підприємствах.

  Пожвавлення очікують в 21 регіоні. Найбільші надії у Львівській (ІДО – 127,3%) і Волинській (123,2%) областях. Спад економічної активності своїх підприємств продовжують прогнозувати тільки в Херсонській області.

  На зростання обсягів виробництва розраховують:
  за видами економічної діяльності – підприємства переробної промисловості, енерго- і водопостачання, торгівлі;
  по регіонах – підприємства 13 областей, найбільше – Рівненської та Закарпатської.

  Зменшення обсягів виробництва прогнозують: за видами економічної діяльності – респонденти видобувної промисловості, сільського господарства, транспорту і зв'язку, будівництва; по регіонах – Миколаївської, Сумської, Житомирської, Одеської, Херсонської, Тернопільської та Кіровоградської областей.

  Респонденти четвертий квартал поспіль високо оцінюють перспективи зростання загальних
  обсягів реалізації продукції своїх підприємств і суттєво підвищили оцінки: баланс очікувань – 27,7% проти 17,7%. Зростання прогнозують підприємства всіх видів економічної діяльності, найвищі оцінки – у переробній промисловості і торгівлі.

  Відновилися очікування щодо збільшення кількості працівників на своїх підприємствах у наступні 12 місяців, баланс очікувань підвищився до 1,8% (IV кв. – "мінус" 4,3%). Збільшення кількості працівників очікується на підприємствах будівництва, переробної промисловості, торгівлі. Зменшення прогнозують респонденти підприємств енерго- і водопостачання, добувної промисловості, сільського господарства, а також транспорту і зв'язку.

  Очікування щодо зростання витрат на одиницю продукції практично залишилися на рівні попереднього кварталу – баланс відповідей – 63,5% (IV кв. – 63,1%). Найвищі очікування тут у респондентів переробної промисловості (баланс відповідей – 81,2%).

  Інфляційні очікування ослабли на тлі незначного посилення девальваційних очікувань. Очікується зростання споживчих цін на 15,6% (IV кв. – 16,2%). Збільшилася частка респондентів (54,0%), які прогнозують, що зростання споживчих цін не перевищить 15%, або вони знизяться (IV кв. – 50,7%).

  Основними факторами впливу на зростання цін залишаються обмінний курс і витрати на виробництво, в той же час очікується деяке ослаблення впливу курсу гривні (зменшення на 3,6 п.п.). Значно посилиться вплив податкових змін (збільшення на 10,4 п.п.). Найменше на індекс споживчих цін буде впливати динаміка пропозиції грошей в економіці (зменшення на 1,1 п.п.).

  Курс гривні. Більшість респондентів (63,5%) вважають, що обмінний курс в наступні 12 місяців буде в межах 27-30 грн. Середнє значення – 29,44 грн. (IV кв. – 29,16 грн.). Частка респондентів, які очікують знецінення гривні в наступні 12 місяців, зменшилася до 86,5% (IV кв. – 89,0%).

  Слід зазначити, що в період проведення опитування середньозважений курс на міжбанківському валютному ринку був 27,06 грн. Щоденні коливання не перевищували 1,2% (в IV кв. – 25,78 грн., коливання в межах 3%).

  Стан підприємств. Респонденти позитивно оцінюють поточний фінансово-економічний стан своїх підприємств третій квартал поспіль – баланс відповідей залишився на рівні попереднього кварталу – 2,3%.

  Позитивно оцінили свій фінансово-економічний стан:

  за видами економічної діяльності – підприємства сільського господарства, торгівлі та переробної промисловості;
  по регіонах – підприємства 11 областей, над усе – Волинської та Херсонської.

  Низькими є оцінки респондентів за видами економічної діяльності – підприємств енерго- і водопостачання та будівництва, по регіонах – Одеській і Запорізькій областей.

  Респонденти продовжують очікувати поліпшення фінансово-економічного стану своїх підприємств: баланс очікувань зріс до 15,2% (IV кв. – 8,2%). Підвищили оцінки і очікують поліпшення підприємства всіх видів економічної діяльності, крім сільського господарства. Високі очікування у підприємств торгівлі та добувної промисловості (баланси відповідей 22,8% і 22,5% відповідно), найнижчі – у респондентів сільського господарства ("мінус" 1,3%).

  Рівень залишків готової продукції респонденти продовжують оцінювати нижче нормального тринадцятий квартал поспіль. Однак негативний баланс оцінок зменшився до "мінус" 6,5% (IV кв. – "мінус" 10,6%). Вище, ніж нормальний оцінюють рівень запасів тільки респонденти переробної промисловості. Суттєво знизили оцінки рівня запасів готової продукції підприємства сільського господарства, що можна пояснити сезонними факторами.

  Респонденти відзначили збільшення ресурсів виробничих потужностей. Баланс оцінок підвищився до 3,1% (IV кв. – 1,6%). Частка підприємств, які в разі збільшення попиту будуть працювати на межі своїх потужностей, залишилася на рівні попереднього кварталу (50,7%), а частка, що потребує залучення додаткових потужностей зменшилася до 23,1% (IV кв. – 24,2%). Найбільші резерви виробничих потужностей у підприємств енерго- і водопостачання (баланс відповідей – 50,0%). Найбільший дефіцит вільних виробничих потужностей відзначений респондентами сільського господарства (баланс відповідей – "мінус" 32,9%).

  Інвестиційні очікування. Респонденти очікують зростання витрат на машини, обладнання та інвентар в наступні 12 місяців: баланс відповідей – 15,5% (IV кв. – 17,2%). Підвищилися очікування щодо збільшення інвестиційних витрат на проведення
  будівельних робіт: баланс відповідей – 6,2% (IV кв. – 4,5%).

  Дещо знизилися надії на зростання обсягів іноземних інвестицій: баланс відповідей 6,0% (IV кв. – 15,6%). Однак частка підприємств, які в наступні 12 місяців мають намір залучати іноземні інвестиції, трохи зросла: 22,4% проти 21,7%. Найбільшого зростання обсягу іноземних інвестицій очікують респонденти підприємств транспорту і зв'язку, а також енерго- і водопостачання. Не очікують змін підприємства сільського господарства, будівництва та торгівлі. Зменшення обсягів залучення іноземних інвестицій прогнозують у видобувній і переробній промисловості.

  Виробництво. Занадто високі ціни на енергоносії, на сировину і матеріали є найважливішими факторами, що обмежують здатність підприємств збільшувати виробництво. Знизилися оцінки негативного впливу на виробництво курсового фактора (зменшення на 3,1 п.п.) і недостатнього попиту (зменшення на 5,7 п.п.).

  Очікується зростання цін як на покупні товари і послуги, так і на продукцію власного виробництва: баланси відповідей – 91,3% і 69,6% (IV кв. – 92,1% і 71,3% відповідно). Високі очікування щодо зростання цін як на покупну продукцію, так і на продукцію власного

  виробництва у підприємств будівництва (баланси відповідей 96,6% і 82,8%) та переробної промисловості (96,5% і 81,9%).
  Найбільше на подорожчання продукції власного виробництва будуть впливати ціни на енергоносії, а також на сировину і матеріали. Виросли оцінки впливу вартості трудових ресурсів (збільшення на 3,9 п.п.). Найменший вплив на відпускні ціни, як і в попередньому кварталі, будуть здійснювати рівень процентної ставки по кредитах, а також попит на продукцію.

  Оплата праці. Очікування щодо збільшення видатків на оплату праці одного найманого працівника кілька ослабли. Баланс відповідей – 68,1% (IV кв. – 71,7%). Високі очікування: за видами економічної діяльності – у підприємств сільського господарства (баланс відповідей – 82,4%); по регіонах – у підприємств Чернівецької та Хмельницької областей (100,0% і 94,7% відповідно). Низькі очікування: за видами економічної діяльності – у підприємств добувної промисловості (баланс відповідей – 57,8%); по регіонах – у підприємств Сумської області (38,9%).

  Фінанси. Підприємства підвищили свої очікування щодо зростання потреби в позикових коштах найближчим часом: баланс відповідей – 36,7% (IV кв. – 33,5%). Найбільша потреба в запозиченнях:

  за видами економічної діяльності – у підприємств будівництва (баланс відповідей 55,6%);
  за розміром – у малих (40%);
  за напрямом діяльності – у підприємств, які здійснюють тільки імпортні операції (47,2%);
  по регіонах – у підприємств Хмельницької області (80%).
  Частка респондентів, які планують брати кредити, залишилася практично на рівні попереднього кварталу – 34,0% проти 34,6%. Найбільше планують брати кредити:
  за видами економічної діяльності – підприємства переробної промисловості (51,7% відповідей);
  за розміром – великі (44,2%);
  по регіонах – підприємства Івано-Франківської (52,2%) області.
  Частка респондентів, які збираються залучати кошти за кордоном, зменшилася до 8,1% проти 8,9%.

  Найважливішою перешкодою для залучення нових кредитів залишаються надто високі ставки (67,2% респондентів). Істотні фактори впливу: наявність інших джерел фінансування і невпевненість у здатності своєчасно виконувати свої боргові зобов'язання.

  Продовжувалося зниження оцінок жорсткості умов доступу до банківських кредитів. Баланс знизився до 27,7% з 30,3%.

  Зберігається зростання частки підприємств, які заявляють, що вони не мають проблем з проведенням банківських операцій – зараз 94,6% проти 94%. Схоже на те, що якість роботи банків дійсно підвищується.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Google анонсував створення власного месенджера Google анонсував створення власного месенджера
Компанія Google працює над створенням нового месенджера Chat, який замінить стандартні СМС на пристроях Android.
Samsung зазнає втрат на китайському ринку Samsung зазнає втрат на китайському ринку
Як повідомляє Strategy Analytics, корейська Samsung, що займає лідируючі позиції на світовому ринку смартфонів, зазнає тяжкої поразки в Китаї.
Топ-10 найбільш популярних сайтів України: не обійшлося без заборонених Топ-10 найбільш популярних сайтів України: не обійшлося без заборонених
Відразу три заборонених російських веб - "ВКонтакте", "Однокласники" і "Яндекс" - потрапили в рейтинг найпопулярніших сайтів, якими користуються украї...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми