Фінанси. Гроші. Валюта, Влада та політики Автор: RomanK Друкувати

Яке майбутнє російської економіки?

  • Джерело: inosmi.ru.  → Ключові теги: економіка

    В Сполучених Штатах широко поширені центри стратегічних досліджень, які вивчають перспективи розвитку в політичній, економічній та військовій галузях і просувають свою позицію серед осіб, які приймають рішення, щоб ті керувалися нею у своїй внутрішній і зовнішній політиці. У Росії в останні роки теж з'являються подібні центри.

    9929_c72ae6c4ab275e66875025827611b4e1.jpg (32.15 Kb)

    В Сполучених Штатах широко поширені центри стратегічних досліджень, які вивчають перспективи розвитку в політичній, економічній та військовій галузях і просувають свою позицію серед осіб, які приймають рішення, щоб ті керувалися нею у своїй внутрішній і зовнішній політиці. У Росії в останні роки теж з'являються подібні центри.

    В першу чергу мова йде про центр, який очолює колишній міністр фінансів Росії Олексій Кудрін, в даний час займає пост заступника голови Економічної ради при президенті. В останньому дослідженні, проведеному цією установою, положенню Росії на енергетичних ринках в країнах Європейського Союзу дається негативна оцінка. Автори дослідження також вказують на необхідність диверсифікації російської економіки, а також диверсифікації ринків для експорту російської нафти, газу та інших товарів.

    Іншим важливим питанням є необхідність утримуватися від втручання у внутрішньополітичні проблеми в країнах Євросоюзу з метою запобігання політизації співпраці останнього з Москвою в енергетичному секторі.

    Однак чи є це негативне бачення обгрунтованим, якщо врахувати відомі факти, пов'язані з економікою Росії? Росія займає 12-е місце в світі по ВВП, шосте місце за величиною ВВП, розрахованого за паритетом купівельної спроможності, перше місце за запасами газу, шосте - за заявленими запасами золота. Чверть світового видобутку алмазів припадає на Росію. Крім того, Росія сильна в космічній промисловості, виробництві зброї та сільському господарстві.

    У той же час вірно і те, що російська економіка головним чином залежить від експорту нафти і газу, який сьогодні забезпечує державі більше 40 відсотків всіх надходжень. Через низькі ціни на нафту і європейських і американських економічних санкцій, введених проти Москви на тлі української кризи, а також великих витрат на військове втручання в Сирії на підтримку режиму Асада, необхідності додаткового збільшення військових витрат і модернізації зброї, будівництва баз (в доповіді Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру вказується, що Росія збільшила свої військові витрати в 2016 році на 5,9%, посівши третє місце в світі), російська економіка регулярно стикається з деф цітом бюджету.

    Бюджетний дефіцит сприяв тому, що майже половина резервів країни, накопичених в роки високих цін на нафту, була вичерпана. Можна згадати заяву міністра фінансів Антона Сілуанова, зроблену ним у 2015 році, про те, що резерви країни поступово скорочуються, і Росія може вдатися до використання коштів з інших джерел, включаючи фонд суверенного добробуту, який в основному призначений для соціального забезпечення. Ці кошти можуть витрачатися на будівництво інфраструктури і порятунок місцевих банків від банкрутства, а також підтримку курсу рубля.

     Відомо, що причиною російських проблем є відсутність можливості позичати у міжнародних банків кошти для підтримки своєї економіки через західних санкцій. Вони також перешкоджають залученню великими компаніями (такими як «Газпром», «Новатек» і «Роснефть») західних засобів для фінансування модернізації своїх нафтових об'єктів або запуску нових промислових і нафтових проектів.

    Немає необхідності нагадувати, якою мірою звичайний російський громадянин постраждав від цих змін з точки зору зайнятості, інфляції і величини наявного їм доходу. Зрозуміло, деякі російські офіційні особи не згодні з песимізмом авторів дослідження і поспішили спростувати наведені в ньому дані. Вони заявляють, що роль російської нафти на європейському ринку в найближчому майбутньому зросте через зниження обсягів виробництва і експорту в деяких нафтових країнах, а також через зростання потреби Європи в енергоресурсах. Вони вказують на те, що, переживши перший шок у зв'язку західними санкціями, російська економіка відновлюється крок за кроком завдяки рішенню Москви продати належні державі частки в великих компаніях для отримання мільярдів доларів прибутку.

    У 2015 році економіка скоротилася на 3,7%, тоді як роком пізніше скорочення не перевищило 0,7 відсотка. Незалежні спостерігачі кажуть, що 2018 рік може ознаменувати собою кінець економічного спаду в Росії, вважаючи, що це буде обумовлено ослабленням західних санкцій, скороченням військових витрат Москви і завершенням зарубіжних авантюр на території колишнього Радянського Союзу.

    Не можна не відзначити, що в доповіді Центру стратегічних розробок міститься спеціальний розділ про Близький Схід і ролі Росії в цьому регіоні. Подібно до того, як автори доповіді критикують Москву за відсутність можливостей для модернізації країни і збільшення доходів своїх громадян у зв'язку з конфронтацією із Заходом з приводу систем протиракетної оборони, озброєнь і сфер впливу, вони критикують її за протистояння з важливими регіональними державами.

    Причиною останнього, як відомо, є російська зацікавленість у захисті сирійського режиму. На перший план вийшли також ті, кому не сподобалися ці критичні зауваження. Вони стверджують, що Москва підтримала НЕ Асада, а сирійське держава, щоб зберегти його єдність і запобігти створенню ситуації, подібної до тієї, що виникла в Іраку. Вони також відзначають, що підтримка Дамаска Москвою не мала негативних наслідків для її відносин з арабськими країнами, ворожими режиму Асада. Канали зв'язку з останніми залишаються відкритими, проводяться зустрічі на високому рівні, так само як і переговори з оборони, зброї, альтернативній енергетиці, технічного співробітництва, спільним інвестиціям і багатьох інших питань.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max  Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max
iPhоne 15 Pro Max зміг здивувати навіть найвибагливіших користувачів. Смартфон став ще потужнішим і швидшим, і у нього з'явилися нові опції. При цьому...
Чем занимается бывший ТОП-менеджер Чем занимается бывший ТОП-менеджер "Нафтогаза" Александр Кацуба: частная добыча газа, финансовые услуги, волонтерство
Александр Кацуба стал известен в начале 10-х годов благодаря работе в государственных энергетических гигантах. Выходцы из известной в Харькове бизнес-...
Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми