Фінанси. Гроші. Валюта, Влада та політики Автор: RomanK Друкувати

Яке майбутнє російської економіки?

  • Джерело: inosmi.ru.  → Ключові теги: економіка

    В Сполучених Штатах широко поширені центри стратегічних досліджень, які вивчають перспективи розвитку в політичній, економічній та військовій галузях і просувають свою позицію серед осіб, які приймають рішення, щоб ті керувалися нею у своїй внутрішній і зовнішній політиці. У Росії в останні роки теж з'являються подібні центри.

    9929_c72ae6c4ab275e66875025827611b4e1.jpg (32.15 Kb)

    В Сполучених Штатах широко поширені центри стратегічних досліджень, які вивчають перспективи розвитку в політичній, економічній та військовій галузях і просувають свою позицію серед осіб, які приймають рішення, щоб ті керувалися нею у своїй внутрішній і зовнішній політиці. У Росії в останні роки теж з'являються подібні центри.

    В першу чергу мова йде про центр, який очолює колишній міністр фінансів Росії Олексій Кудрін, в даний час займає пост заступника голови Економічної ради при президенті. В останньому дослідженні, проведеному цією установою, положенню Росії на енергетичних ринках в країнах Європейського Союзу дається негативна оцінка. Автори дослідження також вказують на необхідність диверсифікації російської економіки, а також диверсифікації ринків для експорту російської нафти, газу та інших товарів.

    Іншим важливим питанням є необхідність утримуватися від втручання у внутрішньополітичні проблеми в країнах Євросоюзу з метою запобігання політизації співпраці останнього з Москвою в енергетичному секторі.

    Однак чи є це негативне бачення обгрунтованим, якщо врахувати відомі факти, пов'язані з економікою Росії? Росія займає 12-е місце в світі по ВВП, шосте місце за величиною ВВП, розрахованого за паритетом купівельної спроможності, перше місце за запасами газу, шосте - за заявленими запасами золота. Чверть світового видобутку алмазів припадає на Росію. Крім того, Росія сильна в космічній промисловості, виробництві зброї та сільському господарстві.

    У той же час вірно і те, що російська економіка головним чином залежить від експорту нафти і газу, який сьогодні забезпечує державі більше 40 відсотків всіх надходжень. Через низькі ціни на нафту і європейських і американських економічних санкцій, введених проти Москви на тлі української кризи, а також великих витрат на військове втручання в Сирії на підтримку режиму Асада, необхідності додаткового збільшення військових витрат і модернізації зброї, будівництва баз (в доповіді Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру вказується, що Росія збільшила свої військові витрати в 2016 році на 5,9%, посівши третє місце в світі), російська економіка регулярно стикається з деф цітом бюджету.

    Бюджетний дефіцит сприяв тому, що майже половина резервів країни, накопичених в роки високих цін на нафту, була вичерпана. Можна згадати заяву міністра фінансів Антона Сілуанова, зроблену ним у 2015 році, про те, що резерви країни поступово скорочуються, і Росія може вдатися до використання коштів з інших джерел, включаючи фонд суверенного добробуту, який в основному призначений для соціального забезпечення. Ці кошти можуть витрачатися на будівництво інфраструктури і порятунок місцевих банків від банкрутства, а також підтримку курсу рубля.

     Відомо, що причиною російських проблем є відсутність можливості позичати у міжнародних банків кошти для підтримки своєї економіки через західних санкцій. Вони також перешкоджають залученню великими компаніями (такими як «Газпром», «Новатек» і «Роснефть») західних засобів для фінансування модернізації своїх нафтових об'єктів або запуску нових промислових і нафтових проектів.

    Немає необхідності нагадувати, якою мірою звичайний російський громадянин постраждав від цих змін з точки зору зайнятості, інфляції і величини наявного їм доходу. Зрозуміло, деякі російські офіційні особи не згодні з песимізмом авторів дослідження і поспішили спростувати наведені в ньому дані. Вони заявляють, що роль російської нафти на європейському ринку в найближчому майбутньому зросте через зниження обсягів виробництва і експорту в деяких нафтових країнах, а також через зростання потреби Європи в енергоресурсах. Вони вказують на те, що, переживши перший шок у зв'язку західними санкціями, російська економіка відновлюється крок за кроком завдяки рішенню Москви продати належні державі частки в великих компаніях для отримання мільярдів доларів прибутку.

    У 2015 році економіка скоротилася на 3,7%, тоді як роком пізніше скорочення не перевищило 0,7 відсотка. Незалежні спостерігачі кажуть, що 2018 рік може ознаменувати собою кінець економічного спаду в Росії, вважаючи, що це буде обумовлено ослабленням західних санкцій, скороченням військових витрат Москви і завершенням зарубіжних авантюр на території колишнього Радянського Союзу.

    Не можна не відзначити, що в доповіді Центру стратегічних розробок міститься спеціальний розділ про Близький Схід і ролі Росії в цьому регіоні. Подібно до того, як автори доповіді критикують Москву за відсутність можливостей для модернізації країни і збільшення доходів своїх громадян у зв'язку з конфронтацією із Заходом з приводу систем протиракетної оборони, озброєнь і сфер впливу, вони критикують її за протистояння з важливими регіональними державами.

    Причиною останнього, як відомо, є російська зацікавленість у захисті сирійського режиму. На перший план вийшли також ті, кому не сподобалися ці критичні зауваження. Вони стверджують, що Москва підтримала НЕ Асада, а сирійське держава, щоб зберегти його єдність і запобігти створенню ситуації, подібної до тієї, що виникла в Іраку. Вони також відзначають, що підтримка Дамаска Москвою не мала негативних наслідків для її відносин з арабськими країнами, ворожими режиму Асада. Канали зв'язку з останніми залишаються відкритими, проводяться зустрічі на високому рівні, так само як і переговори з оборони, зброї, альтернативній енергетиці, технічного співробітництва, спільним інвестиціям і багатьох інших питань.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми