Фонд дасть гроші за пенсреформу, приватизацію і боротьбу проти корупції.
Цього року Україна сподівається отримати ще майже 2 млрд доларів від Міжнародного валютного фонду (МВФ) і 600 млн євро – від Єврокомісії. Цим наша країна планує збільшити золотовалютні резерви Нацбанку до рекордних за останні три роки 20 млрд доларів. Про це заявив заступник голови Нацбанку Олег Чурій.
Втім, спікер МВФ Джеррі Райс вчора нагадав, що треба зробити нашій владі, щоб гроші від Фонду потрапили в засіки НБУ. Фінаналітики кажуть, що ймовірність отримання траншу залежить від дій української влади, і не факт, що керівництво країни прислухається до побажань кредитора.
ЩО ТРЕБА ЗРОБИТИ. За словами Райса, для отримання п'ятого траншу МВФ Україна повинна виконати три умови. "Ми очікуємо від України прийняття необхідного законодавства. Головні питання – пенсреформа, кроки щодо прискорення приватизації, конкретні результати в боротьбі з корупцією – стануть ключем для продовження програми", – сказав Райс.
Зі списку МВФ зникла вимога провести в цьому році земельну реформу – введення ринку землі відкладено на більш пізній термін. Нагадаємо, отримати ці 2 млрд доларів Україна розраховувала ще в серпні, але його відклали через ті ж не прийняті пенсійну, земельну та судову реформи.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Держбюжет 2018: курс гривні, соцстандарти, інфляція
ЕКСПЕРТИ. Фінаналітики по-різному оцінюють шанси на отримання траншу в цьому році. Економіст Іван Нікітченко зазначив, що у відносинах з МВФ головну роль грає політика: "Захід не може просто так взяти і відмовитися від України. Тому МВФ пом'якшив умови отримання грошей, знявши питання щодо земельної реформи, розуміючи, що вона поки нереальна. Але не виконана навіть найлегша умова – у другому читанні не проголосована пенсреформа. Про приватизацію МВФ твердить три роки, але зрушень немає. А що за вимогу показати "реальні результати в боротьбі з корупцією"? Якщо це відкриті кримінальні справи, то їх сила-силенна, якщо судова реформа – незрозуміло, коли її приймуть. Шанси на транш у цьому році я б оцінив у 70-80%. Якщо буде бажання, то все виконати можна дуже швидко: проголосувати пенсреформу, за пару місяців продати серйозний держактив, провести показовий суд над великим корупціонером. Якщо транш не дадуть, то прогноз Кабміну в 29 грн / долар здійсниться до весни 2018 року ".
Інші експерти відзначають і відсутність єдності в Раді, що гальмує прийняття реформ. Президент Украналітцентру Олександр Охріменко впевнений, що МВФ не надасть транш до кінця року, але це ніяк не позначиться на курсі долара. "Курс зараз більше залежить від наявності грошей в українців", – сказав Охріменко.
Що ж стосується грошей від Єврокомісії, то, нагадаємо, 600 млн євро нам обіцяють у січні 2018-го за зняття мораторію на експорт в ЄС лісу-кругляка, а також за результати в боротьбі з корупцією і вирішення проблем переселенців з Донбасу.