Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Хто проспонсорує "План Маршалла" для України?

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: План Маршалла

    За обсягом інвестицій в основний капітал Україна відстає від економік, що розвиваються на 10 відсоткових пунктів.

    6010_cb62c027-2837-4d91-a17d-739f19b8814f_w1023_r1_s.jpg (36.51 Kb)

    Наступного тижня Кабмін має представити технічний план наповнення так званого Нового європейського інвестиційного плану – "Плану Маршалла для України" авторства колишнього прем'єра Литви Андрюса Кубілюса. У підготовці документа беруть участь усі профільні міністерства і, як вдалося дізнатися "Сегодня", він передбачатиме інвестиції в інфраструктуру, регіональні проекти та малий і середній бізнес. Цей технічний план ще допрацюють до саміту Східного партнерства, який відбудеться 24 листопада в Брюсселі, де його офіційно і презентують. Завдання максимум для українських і литовських політиків – добитися, щоб лідери країн ЄС на черговому саміті дали Єврокомісії та Європейського інвестиційного банку мандат на імплементацію Нового європейського плану для України. Але, за словами європарламентарів, з грошима в ЄС не все так райдужно. Після Brexit щорічно до бюджету ЄС приходитиме приблизно на 20 млрд євро менше. Плюс, за словами експертів, інвестиції на рівні 5 млрд євро на рік, як передбачено Новим європейським планом, це не так вже й багато. За деякими підрахунками, щоб до 2025 року подвоїти ВВП, Україні потрібно $ 617 млрд.

    Маленькі перемоги України. Минулого тижня перший віце-прем'єр Степан Кубів голосно заявив, що вже до 23 вересня уряд підготує конкретні пропозиції щодо наповнення Нового європейського інвестиційного плану, підготовленого Литвою, а фінальний проект представлять на саміті Східного партнерства. "У перспективі цей "План Маршалла" розрахований на 10 років. Ми говоримо про не менше 5 млрд євро на рік, і ми говоримо про дуже важливий аспект – зростанні економіки на 6-8%", – заявив Кубів.

    За основу наші литовські друзі брали розрахунки екс-міністра фінансів України Наталки Яресько та шведського економіста, старшого наукового співробітника Atlantic Council Андерса Аслунда. На їхню думку, українська економіка потребує $ 4-5 млрд щорічних вливань, щоб вибратися з боргової ями і вийти на економічне зростання.

    В інтерв'ю сайту "Сегодня" Андрюс Кубілюс розповідав, що вперше свій "План Маршалла для України" вони презентували в березні в Брюсселі на засіданні міжпарламентської асамблеї Україна-Польща-Литва. За півроку литовські і українські парламентарії встигли побувати з ним у Вашингтоні, Берліні, Брюсселі та Лондоні, а на рівні уряду і парламенту Литви була створена спільна робоча група з просування Нового інвестиційного плану. Уже навіть призначили голову цієї групи – Рамунаса Станіоніса з литовського МЗС, якого в своїх колах називають "містер Маршалл".

    "Ми повинні домогтися, щоб ЄС на саміті глав держав прийняв рішення і дав мандат Єврокомісії розробити офіційний документ інвестиційної допомоги Україні. Є три напрямки, які проекти можуть фінансуватися. По-перше, інфраструктурні проекти. Дороги і т.д. По-друге, допомога для малого і середнього бізнесу. Це і гранти, різні гарантії, більш дешеві кредити. і, по-третє, муніципальні і регіональні проекти – децентралізація", – сказав "Сегодня" Андрюс Кубілюс.

    Голова парламентського комітету у закордонних справах Ганна Гопко розповіла "Сегодня", що у нас вже є маленька перемога: в попередньому тексті резолюції саміту Східного партнерства, який підготував комітет у закордонних справах Європарламенту, є згадка про "План Маршалла для України". "Ось драфт резолюції (показує журналісту" Сегодня "Ганна Гопко – Авт.), який розглядається в комітеті із закордонних справ Європарламенту. І тут написано: "Імплементація Нового європейського інвестиційного плану для України та інших країн-членів програми Східного партнерства... ". Тут же ще написано: "Єврокомісія спільно з Європейським інвестиційним банком...". Тобто цим вони вже фактично дають доручення Єврокомісії опрацьовувати механізми імплементації Нового європейського інвестиційного плану для України", – розповіла "Сегодня" Ганна Гопко.

    Але це, за словами польського європарламентарія Майкла Боні, лише рекомендації. Обговорювати інвестиційний план допомоги Україні потрібно з тими, хто дійсно приймає рішення, планує і складає бюджети ЄС. "Я не бачив жодної публічної інформації про те, щоб такий план обговорювався з країнами-членами ЄС і їх урядами. А кілька місяців тому я пропонував піти в комітет з питань бюджету, тому що саме вони розробляють щорічні фінансові кошториси ЄС. Саме вони вирішують, куди і скільки грошей виділяти. Не знаю, чи ходили туди литовські і українські колеги, тому що мені з бюджетного комітету нічого не відповіли, чи почали вони розробку такого плану для України", – розповів "Сегодня" Майкл Боні, який брав участь в засіданні міжпарламентської асамблеї Україна-Польща-Литва в березні в Брюсселі

    Хто готовий вкластися і скільки насправді потрібно? За словами Кубіва, гроші на реалізацію інвестиційного плану для України спільно з Литвою планують залучити від пулу міжнародних партнерів і інвесторів, серед яких – ЄС, США, Канада, Японія, Європейський інвестиційний банк, фінансові інституції Литви та інші організації. "У лютому-березні наступного року намічається конференція донорів (імовірно в Брюсселі. – Авт.), які можуть взяти участь у реалізації цього "плану Маршалла", – заявив Кубів.

    В ідеалі, потрібно створити український інвестиційний фонд, який би керувався Україною спільно з іноземними партнерами. Але, наприклад, в Канаді ні сном, ні духом про наполеонівські плани Литви і України. У бесіді з "Сегодня" посол Канади в Україні Роман Ващук сказав, що до них з якимись конкретними планами не зверталися. "Західні країни вже склали різні пакети підтримки України, можливо, вони переформатовуватимуться. Важливо змінити правила гри в Україні так, щоб ті величезні українські ресурси, які лежать по матрацах, внутрішніх і зовнішніх офшорах, могли бути задіяні. Це, як на мене, був би найуспішніший план для України", – сказав "Сегодня" Роман Ващук.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В яких регіонах України найбільша інфляція

    Та й в ЄС, за словами європарламентарія Майкла Боні, вільних грошей не так-то багато. Через Brexit щорічно до бюджету Євросоюзу приходитиме на 20 млрд євро менше. Більш того, на думку економістів, 5 млрд євро на рік, про які йдеться в "Плані Маршалла для України" (або 50 млрд євро на 10 років), – крапля в морі. "За даними Світового банку, питома вага інвестицій в основний капітал в Україні за 2015 рік – 13% від ВВП (це останні дані, які є). Тоді як середній показник по світу – 23%, на десять пунктів більше", – сказав Сергій Кораблін, заступник директора Інституту економіки та прогнозування НАН України.

    За підрахунками Інституту суспільно-економічних досліджень, щоб подвоїти український ВВП, потрібно близько $ 600 млрд на 10 років (або близько $ 15 тис на особу). При цьому, за словами голови правління Інституту Анатолія Максюти, Україні не потрібні нові кредити, оскільки наша економіка не в змозі їх повертати, створюється фінансова піраміда: ми беремо гроші і повертаємо їх за рахунок нових кредитів.

    "У підсумку це закінчується дефолтом, реструктуризацією боргів або ще чимось. Нам потрібні інвестиції в основний капітал. Скільки нам потрібно інвестицій? За нашими підрахунками, щоб подвоїти ВВП, нам потрібно $ 600 млрд на 10 років, $ 50-60 млрд на рік. це досить велика цифра, якій всі дивуються. Але вже сьогодні економіка генерує десь $ 13-15 млрд капітальних інвестицій. І ми повинні розуміти, що це не чисто іноземні інвестиції. Сьогодні інвестиції іноземних інвесторів становлять 3% від загального обсягу капітальних інвестицій. А тут ми говоримо і про те, що економіка сама згенерує", – сказав голова правління Інституту суспільно-економічних досліджень Анатолій Максюта.

    За його словами, вони також напрацювали рекомендації з найпріоритетніших і найпривабливіших для інвестицій галузей української економіки. Так, за даними Інституту, для зростання реального ВВП на рівні 6-7% щорічно, пропонується вкладати насамперед в комп'ютерне програмування, виробництво електричного устаткування, інших транспортних засобів та машин. На другому місці – виробництво основних фармпродуктів, наукові дослідження і розробки, виробництво комп'ютерів і телекомунікації.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми