Колишній Радянський Союз першим запустив людини в космос, його арсенал ядерних боєголовок не поступалася американському. Під час Другої світової війни він зазнав численних нападів, але не здався. Однак, після розпаду СРСР, його економіка стрімко впала до нуля. В даний час номінальний ВВП Росії становить 1,33 трильйона доларів, а в провінції Гуандун цей показник становить 1,16 трильйонів доларів.
Радянський Союз першим запустив людини в космос, його арсенал ядерних боєголовок не поступалася американському. Під час Другої світової війни він зазнав численних нападів, але не здався. Однак, після розпаду СРСР, його економіка стрімко впала до нуля. В даний час номінальний ВВП Росії становить 1,33 трильйона доларів, а в провінції Гуандун цей показник становить 1,16 трильйонів доларів.
Тобто можна уявити, що загальний обсяг виробництва в одній, не найбільшою, провінції наблизився до обсягу виробництва у величезній наддержаву, площею більше 10 мільйонів квадратних кілометрів. З одного боку, це обумовлено безперервним підйомом Китаю, але, що ще більш важливо, занепадом російської економіки.
«Шокова терапія» після розпаду СРСР
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кабмін підвищить "мінімалку" на 500 гривень у 2018
На той момент Радянський союз вже сильно ослаб через події у Східній Європі. Терміново потрібні реформи, які б змогли врятувати економіку, яка перебувала на межі краху. Подібної реформою стала знаменита «шокова терапія». Напередодні реформ в Росії гостро стояли проблеми корупції, зростання зовнішнього боргу, гіперінфляції, в той час як розвиток важкої і легкої промисловості йшло вкрай нерівномірно. З метою прискорення реформ, Єльцин віддав розпорядження кинути всі сили на здійснення шокової терапії, яка, загалом, представляла собою істотне скорочення грошової маси, підвищення податків, придушення соціальних вимог, насильницьку компенсувати розрив між попитом і пропозицією, з тим щоб в найкоротші терміни взяти під контроль інфляцію. Всім відомі наслідки подібних дій: за ними слід дефляція. Скорочення грошової маси призвело до різкого падіння цін на активи, що дозволило тим великим капіталістам, які підтримували розпад СРСР, з легкістю прибрати до своїх рук високоякісні державні активи. З іншого боку, у людей знову пропало бажання споживати. Підприємства стали закриватися одне за іншим впали, а економіка впала нижче нікуди Насправді, на момент розпаду, економіка була не настільки погана, як все собі уявляли. Найгіршим часом стали кілька років, що послідували за застосуванням шокової терапії.
Різке падіння цін на енергоресурси
Хоча Росія являє собою невелику економіку, вона, тим не менш, є енергетичною державою. На нафтові запаси Росії припадає 13% всіх світових запасів, а на природний газ - 26,7%. Після фінансової кризи 2008 року Росія, великий експортер енергії, зазнала великих втрат. Тільки в жовтні 2008 року ціни на нафту на внутрішньому ринку Росії знизилися на 42,5%, а в сфері видобутку корисних копалин вони знизилися на 20,8%. Повсюдний спад цін на сировину також призвів до того, що оптові ціни на промислові товари впали на 6,6%, таке падіння стало новим історичним рекордом. Це також призвело безпосередньо до падіння темпів приросту російської економіки в 2008 році.
Західні санкції
Безсумнівно, що, хоча знову стала на ноги Росія є капіталістичною країною, її відносини з США та іншими країнами-учасницями НАТО все ще далекі від ідеалу. Західні країни, на чолі зі Сполученими Штатами, прийняли пакет економічних санкцій, спрямованих проти Росії. Ці санкції вводять заборону на ввезення сировинної продукції, на транзитну торгівлю і так далі. Якраз в кінці жовтня США випустили ще один список санкцій, в який потрапили 39 назв компаній та окремих осіб, зайнятих в російській оборонній промисловості і спецслужбах. Очевидно, що відсутність вільної торгівлі завдає шкоди економіці будь-якої країни. Короткострокові санкції призведуть до невеликого падіння цін на активи. Тривалі ж санкції призведуть до нездорового розвитку економіки в довгостроковій перспективі. Діяльність у багатьох областях буде зупинена через зростання витрат або матеріального дефіциту.