Біткойн замислювався Сатоші Накамото як віртуальна валюта, яка б звільнила людство від централізованих урядів. Однак в результаті біткойн перетворився на чистий актив.
За останній рік біткойн зріс з $777 до $17 тис. Підвищений інтерес до цієї валюти з боку інвесторів, включаючи CBOE Global Markets, яка оголосила про запуск ф’ючерсів на біткойн, здається, залишають мало надії на його реальне перетворення на валюту.
Зміст валюти — в її стабільності. Напевно, всі погодяться, що в ідеалі хотілося б мати більш-менш однаковий за вартістю долар в п’ятницю і понеділок. І хоча на ньому можливо трохи заробити (інакше не існував би форекс), будь-який економіст вам скаже, що валюта — це не актив. А ось дорогоцінний метал — це актив. І біткойн, схоже, став його цифровою альтернативою. Такого висновку, наприклад, дійшов професор економіки Університету Джорджії Джеффрі Дорфман, який вважає, що стрибки біткойна заважають йому стати валютою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні подорожчають кредити
Накомото розробляв біткойн так, щоб пропозиція монет була обмеженою 21 мільйоном. Таким чином, він дефляційний за своєю природою, а це означає постійне зростання в ціні. Однак економіка не може спиратися на дефляційний інструмент, вважає нобелівський лауреат з економіки Пол Кругман.
Кругман розповідає історію кооперативу нянь, який утворили в 1970-ті роки цивільні службовці штату Вашингтон. Кожній зі 150 пар, які вирішили вступити в клуб, видали по купону, що дорівнює одній годині сидіння з дитиною. Однак батьки замість того, щоб сидіти з дітьми, почали збирати купони і тримати їх на «чорний день». У підсумку, ця примітивна економіка стала розвалюватися і стала аналогом Великої депресії в мініатюрі.
Рішенням, звичайно, міг би стати друк додаткових купонів, що знизило б їх вартість і спонукало батьків зайнятися дітьми. Однак кооператори до цього не додумалися, а в біткойні такого клапана для «випуску пари» не передбачено. Тому чим більше людей тримає біткойн замість того, щоб ним розплачуватися, тим вищий ризик, що його курс одного дня обвалиться.