На думку дослідників, інвесторам слід бути обачними.
Феномен біткоїна продовжують вивчати. Одні економісти намагаються пояснити, що криптовалюта – це бульбашка на ринку. Інші відстоюють думки про нову реальність, яка настала, тому фінансистам слід більше звертати увагу на нові інструменти інвестування.
Алісія Кемерон і Келлі Трінь із Державного об'єднання наукових і прикладних досліджень Австралії також підняли питання біткоїну. За їхніми підрахунками, як пише видання The Guardian, варість криптовалюти впала, але вони вбачають передумови для подальшого здорожчення.
"Біткоїн – "спекулятивна манія", за словами керівника Центрального банку Австралії. Але не так просто сказати, що біткоїн – це бульбашка. Ми все ще не знаємо, як його оцінювати.
Сьогодні його вартість зростає (за останні три місяці до 18 тисяч доларів), напевно, надто швидко, але так не може завжди тривати. Ринок біткоїнів набирає обертів як на інвестиційному, так і на валютному рівні. І він може ще зростати.
Бульбашка – це, коли ціна активу не залежить від його "основних факторів", – інвестори роблять оцінку активу, щоб визначити його вартість. Це можуть бути гроші, які трансформовані з запасів у перспективі, грошовий потік компанії, стан економіки країни або навіть орендна плата за майно. Але біткоїн не вираховує прибуток (від акцій) або оренду (від нерухомості) і не прив'язаний до національної економіки. Це одні з причин, чому важко сказати про його вартість.
У пошуках основних факторів дехто припускає, що нам слід зважати на рівень забезпечення біткоїнів на ринку (які регулюються власною технологією), на кількість трансакцій біткоїна на ринку, та навіть на енергію витрачену його майнерами (за кожну вдалу трансакцію система нагороджує майнера біткоїном).
Вартість не залежить від основних факторів
Якщо ми уважно подивимося, то побачимо, як вартість біткоїна не залежить від основних факторів. Наприклад, бути майнером стає менш вигідним, особливо, коли енерговитрати зростають. На певному рівні вартість має перевищувати ціну біткоїна, що робить цю електронну валютну систему менш цінною у майнінгу та інвестиціях.
Біткоїн – це найвідоміша криптовалюта, але вона втрачає свої позиції на ринку серед інших, таких як ефір та лайткоїн. Зараз біткоїн займає 59,4% криптовалютного ринку у світі, а на початку 2016 року його показник був значно вищим – 91,3%. Багато інших криптовалют функціональніші від біткоїна, наприклад, ефір або більш ефективна та легка в користуванні криптовалюта лайткоїн.
Державна політика, така як оподаткування або створення національних цифрових валют, також може зробити біткоїн ризикованішим або менш вартісним для майнінга, транзакцій та зберігання криптовалюти. Заборона Китаю на початкові поставки монет цього року знизила вартість біткоїна на 20% за 24 години.
Без цих основних факторів ціна біткоїна стає більш спекулятивною. Деякі люди просто купують та зберігають біткоїн з надією, що ціна на нього зросте (так звана велика нерозумна інвестиція). Безумовно, обмеження в загальній кількості (21 мільйон) біткоїнів, які можуть існувати, робить цю валюту за своєю суттю дефляційною – вартість валюти щодо товарів і послуг буде постійно зростати навіть без спекуляцій, і тому це стримує людей їх витрачати.
Біткоїн може ще зростати
Багато великих інвесторів – включаючи банки та хеджеві фонди – все ще не купують біткоїн на ринку. Нестабільність та відсутність регулювання цієї валюти стали причинами, які стримують цих інвесторів до такого кроку.
Сьогодні розвиваються нові фінансові продукти, такі як ф’ючерсні угоди, які можуть знизити ризик зберігання біткоїна і це дозволить цим інституціональним інвесторам їх купувати. Ф’ючерсні угоди біткоїна – де люди можуть робити ставки на майбутню ціну акцій або ринків – також можуть працювати проти самого біткоїна. Це те ж саме, що гравці роблять ставки на кінні перегони, а не купують коня. Інвестори можуть просто придбати та продати ф’ючерсні угоди, при цьому не купуючи біткоїн (деякі угоди навіть оплачуються готівкою, а не біткоїном). Все це може зменшити актуальність криптовалюти і таким чином знизити попит на нього.
Хоч швидкі інвестиції заохочують деяких людей отримувати іпотечні кредити для купівлі такої криптовалюти, банки не надають кредити для цієї мети, оскільки його ринок є надто нестабільним. Але не лише з фінансової сторони ринок біткоїна повинен розширюватися. Розширення інфраструктури для підтримки біткоїна в широкій економіці має збільшити попит.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні подорожчають кредити
Банкомати для біткоїнів встановлюються в багатьох країнах. Уже багато компаній користуються цією криптовалютою для оплати. Це означає, що, навіть якщо спекуляції припиняться, біткоїн все одно використовуватимуть для купівлі та продажу товарів та послуг.
Та хоч все ще тривають дискусії стосовно основних факторів, що формують вартість біткоїна, коли йдеться про обсяг транзакцій через електронні мережі, то з’являється багато можливостей для зростання цієї криптовалюти в ціні. Люди протягом тривалого часу називають біткоїн бульбашкою, називали навіть 2013 року, коли він коштував 35 доларів.
Зрештою, це незвідана територія. Ми досі не знаємо, як оцінювати цю валюту і що буде з нею пізніше. Історичні приклади можна брати і не брати до уваги. Проте ми знаємо точно, що технологія використання більшості криптовалют дозволяє новим моделям визначення вартості проходити через безпечні глобальні електронні мережі, а це своєю чергою призводить до хвилювань та нервозності користувачів. Інвесторам слід бути обачними".