До кінця грудня євровалюта може коштувати 32 грн, а долар буде в коридорі 27-28,5 грн.
Нацбанк продовжує опускати гривню: в середу її офіційний курс був знижений на 3 копійки – до 27,17 грн/долар. Регулятор вийшов з покупкою на міжбанк, але придбав всього 2 млн доларів, хоча зазвичай торги починає з 10 млн доларів. Низка фінаналітиків кажуть, що це сигнал ринку про те, що курс долара до кінця року зростатиме, щоб допомогти Кабміну виконати показники за доходами держбюджету, оскільки акцизні та митні платежі, наприклад, стягуються у валюті.
Продовжив дорожчати і євро, курс якого стабільно підвищувався весь рік, причому не тільки до гривні, але і до долара: якщо в січні за 1 євро давали 1,06 долара (в середньому 30,7 грн), то зараз 1,18 долара ( 32,33 грн). Куди розвернеться тренд співвідношення євро/долар, стане зрозуміло цього тижня після засідання ради банківського регулятора США – Федеральної резервної системи (ФРС).
Експерти
Аналітики фінансового ринку очікують рішення ФРС США про збільшення облікової ставки долара (відсоток, під який регулятор рефінансує комбанки) з 0,75% річних до 1-1,25% річних, яке може бути днями. Це зробить долар привабливішим для інвесторів, оскільки на ньому можна буде більше заробити, вони віддадуть перевагу долару перед євровалютою, і курс останньої піде вниз.
На думку президента Украналітцентру Олександра Охріменка, ФРС ставку підніме, оскільки за рік долар серйозно ослаб до євро, що знизило його інвестиційну цінність. Але одночасно зробило конкурентнішими американські товари, оскільки на їх покупку в перерахунку треба витратити менше євро.
"В Україні – прямий крос-курс між гривнею, доларом та євро. Це в підсумку ледь здорожить долар і здешевить євро. Але НБУ до кінця року все ж зміцнить гривню до 27 грн/$, щоб не допустити стрибка інфляції в грудні", – роз'яснив експерт.
За прогнозами аналітика Forex Club Андрія Шевчишина, курс гривні до кінця року зросте, але буде в межах 27-28,5 грн/долар і 32-34 грн/євро.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні подорожчають кредити
"Підвищений попит на валюту збережеться з боку імпортерів та інвесторів, які виводять отриманий в Україні прибуток. Але для зростання долара є стримуючі фактори: сприятлива кон'юнктура світових цін на метал і сільгосппродукцію і готовність НБУ згладжувати сильні курсові коливання за рахунок валютних інтервенцій", – упевнений Шевчиши.
Зростання мит на нафтопродукти не затвердили
Українців могло очікувати нове подорожчання бензину на 1,5-2 грн/л, причому не через зростання курсу долара або світових цін на нафту, а в разі підтримки Радою ініціативи низки нардепів про введення мит (5,5% від вартості) на імпортні нафтопродукти для наповнення держбюджету. Але профільний комітет Ради ініціативу відхилив.
Уже сьогодні паливо і так недешеве – А-95 коштує 28 грн/л, дизпаливо – 25,8 грн/л. За рік нафтопродукти зросли в ціні приблизно на 5 грн/л, або на 25%, це вдвічі вище інфляції, після збільшення мит могло бути 29,5-30 і 27,3-27,8 грн/л.
"Імпорт палива зараз – до 80% ринку, і введення мит могло дати єдиний результат – пропорційне підвищення цін як на привізне, так і на українське паливо, – впевнений директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн. – Також цей захід суперечить зобов'язанням України в рамках СОТ і курсу країни на лібералізацію ринку. Оскільки Рада не пішла на збільшення мит, то я поки не бачу передумов для зростання, незважаючи на рекордні ціни на нафту (65 доларів/бар.). Але якщо курс піде вгору на гривню – ринок вже не стримає психологічний фактор, як-от 30 грн/л".