Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

США готують обвал рубля

 • Джерело: inosmi.ru.  → Ключові теги: США, рубль

  В разі введення санкцій США щодо облігацій федеральної позики можна очікувати масове скидання облігацій компаніями-нерезидентами, а також російськими банками - дочірніми структурами західних «материнок». Його обсяг може перевищити 2 трлн руб.

  7933_1479256527_o_1004714.jpg (75.5 Kb)


  Стратегічна гра під назвою «Обложена фортеця», в яку грають РФ і США, розвивається за законами своєї внутрішньої драматургії. З боку це нагадує змагання двох інженерних «умів»: в той час як один «розум» винаходить більш досконалу і невразливу броню, другий витончується у вигадуванні нових бронебійних снарядів, здатних пропалити захист супротивника, як листок паперу. У той час як Україна з нетерпінням чекає поставку американських «Джавелін», фінансові «Джавелін» від держдепу вже на підході.

  На жаль, на відміну від армійських протитанкових ракет фінансове зброя не має опції: «вистрілив і забув». Точніше, така «кнопка» є, але тільки в разі відключення російських банків від міжнародної системи розрахунків SWIFT і заморожування активів РФ, включаючи резерви Центрального банку в західних фінансових установах. Але активацію її найближчим часом чекати не варто: якщо вже ми почали «збройова» порівняння, то подібний списку санкцій пакет можна було б порівняти із застосуванням ядерної зброї в сучасній війні. Свого часу так само був покараний лише Іран після захоплення посольства США і ісламської революції. Відносно РФ американці вважають за краще діяти не настільки радикально. І мова тут не йде про придуманої на Фейсбуці тактиці повільного удушення росіян під назвою «анаконда», а про продуману політику США, спрямованої на недопущення РФ в клуб світових країн - власників зброї п'ятого-шостого покоління. А для цього необхідно нав'язати росіянам локальну гонку озброєнь в умовах деструкції діючої економічної системи. «Задушливий» країну з найбільшим ядерним потенціалом ніхто не збирається просто тому, що в світі ще немає такої анаконди, яка змогла б переварити таку «здобич» без ризику отримати «нетравлення» ...

  Саме тому в прицілі нових американських санкцій - ринок державних облігацій РФ і рубль як похідна від нього. В «Огляді ризиків фінансових ринків», опублікованому ЦБ РФ, прозвучала цікава фраза: «Мінфін США вивчатиме питання про введення обмежень на вкладення в ОФЗ до лютого 2018 року». Аналогічну заяву зробив і міністр фінансів США Стівен Мнучін, який заявив: «Ми абсолютно точно застосовуємо санкції (проти РФ. - авт.)». І при цьому натякнув, що розширення санкцій пакета може бути здійснено саме за рахунок його поширення на державний борг федерації.

  Припустимо, США дійсно вирішать застосувати цей інструмент тиску. Як це позначиться на фінансовій системі Росії? Теоретично американці можуть заборонити своїм компаніям і банкам купувати в Росії облігації федеральної позики (вістря санкцій направлено саме на ринок ОФЗ). А також пригрозив заходами санкцій впливу компаніям і банкам з інших країн. Іншими словами: якщо хочете взаємодіяти з фінансовим сектором США, йдіть з ринку російських державних облігацій.

  У такому випадку компанії-нерезиденти, швидше за все, почнуть масовий розпродаж своїх портфелів ОФЗ і відповідний за масштабами виведення капіталів з Росії. Дані дії стануть вихідною точкою досить простий причинно-наслідкового зв'язку.

  Ланцюжок перший: скидання нерезидентних портфелів цінних паперів - репатріація капіталу за кордон - девальвація рубля. Тут все гранично ясно: для виведення капіталу нерезидентів знадобляться десятки мільярдів доларів, причому на обмеженому часовому відрізку (зима-весна 2018 року).

  Ланцюжок другий: скидання нерезидентних портфелів цінних паперів - зростання прибутковості ОФЗ - зрушення вгору всіх базових ставок - криза достатності капіталу банків (комерційних і державних). Цю причинно-наслідковий зв'язок розглянемо більш докладно.

  Як бачимо, точкою біфуркації, яка цілком може перемкнути режим функціонування російської фінансової системи з рівня «стабільний» на рівень «передкризовий», є розпродаж нерезидентами належних їм державних облігацій. На даний момент залишилося лише підштовхнути їх до подібного рішення, тим більше що наявність одних лише чуток про нові санкції вже породило легку паніку в рядах інвесторів.

  Подібний удар під дих буде направлений в першу чергу на руйнування макрофінансової стабільності, яка була досягнута Центральним банком РФ за останній рік. Як відомо, рада директорів Банку Росії 15 грудня 2017 року прийняв рішення знизити ключову ставку з 8,25 до 7,75% річних. Контрольований показник інфляція знаходиться на рівні 2,5% при базовій інфляційної мети на поточний рік 4%. Для порівняння, в Україні облікова ставка була підвищена до 14,5%, інфляція складе приблизно 14,5% при ціновому Таргеті 8% ...

  Сукупна номінальна вартість ОФЗ, що перебувають в обігу на вторинному ринку, за підсумками першого півріччя 2017 року склала 6,16 трлн руб., З яких 1,8 трлн руб., Або 30,7%, належить нерезидентам. Даний вид облігацій емітується Міністерством фінансів і включений в ломбардний список, тобто банки, купуючи ОФЗ, можуть передавати їх в заставу Центральному банку і отримувати під них рефінансування.

  Більш того, 30 російських банків, які відчували кризу достатності капіталу, отримали від державного Агентства зі страхування вкладів (АСВ) спеціальні субординовані позики у вигляді пакету ОФЗ. За допомогою подібного вливання, банки змогли виконати програми докапіталізації, прописані для них регулятором. Натомість банки, які збільшили за допомогою державних облігацій власний капітал, взяли на себе зобов'язання кредитувати реальний сектор економіки за зниженими відсотковими ставками: на рівень фінансової маржі, яка розраховується як різниця прибутковості ОФЗ, що відбудуться в їх пасиви і ставкою за виданими кредитами (активи). В даному контексті доречно було б згадати, що наш НБУ і Фонд гарантування вкладів, на жаль, не застосували аналогічну схему порятунку банків в Україні.

  Таким чином, в разі введення санкцій США щодо ринку ОФЗ можна очікувати масове скидання облігацій компаніями-нерезидентами, а також російськими банками - дочірніми структурами західних «материнок». Обсяг такого зливу може перевищити 2 трлн руб. Для порівняння: доходи державного бюджету РФ на 2017 рік були заплановані в розмірі 13,5 трлн руб.

  Звичайно, розраховувати на повторення кризи державний фінансів і ринку цінних паперів 1998 роки не варто. Але все ж експерти допускають «зрушення прибутковості» в розмірі 400 базисних пунктів (б. П.). Наскільки це серйозно? Наприклад, в 2014 році на тлі введення системних західних санкцій і падіння цін на вуглеводні даний показник склав близько 200 базисних пунктів, а після обвалу рубля в кінці того ж року - 400 б. п.

  Банківська система РФ відреагує на можливий «цінової розлом» вкрай неоднорідне. Великі західні банки, точніше, їх дочірні структури, які проводять політику диверсифікація активів, практично не постраждають. А ось для великих державних банків, які сформували досить об'ємні пакети ОФЗ, а також для банків, які отримали ОФЗ в вигляді позик за програмами докапіталізації, наслідки можуть бути вельми болючими. Адже їм доведеться провести негативну переоцінку балансової вартості своїх активів у вигляді державних цінних паперів, в результаті чого банки змушені будуть зафіксувати балансовий збиток. Для багатьох з них це може привести до падіння показника достатності капіталу нижче допустимого рівня. Як показують розрахунки російських аналітиків, падіння прибутковості ОФЗ на 400 базисних пунктів може привести до зменшення балансової вартості портфеля десятирічних ОФЗ на 20% і відображення у податковій звітності відповідних збитків.

  Найбільшим власником ОФЗ на даний момент є Ощадбанк, якому належать облігації на суму понад 1 трлн руб. На другому місці ВТБ, чий портфель державних облігацій складає 400 млрд руб. Дестабілізація даних фінансових установ може загрожувати і стабільності банківської системи в цілому.

  Керівництво ЦБ РФ вже зараз розглядає можливі механізми мінімізації зазначених вище санкційних ризиків. Але інструментарій захисту тут не дуже великий. Єдиною дебютної ідеєю на даний момент є викуп Центральним банком облігацій федеральної позики, які будуть розпродаватися нерезидентами. І підтримка курсу рубля в процесі виведення ними свого капіталу за кордон. «Ми це не виключаємо, але не факт, що ми порахуємо за доцільне застосовувати цей інструмент», - заявила глава ЦБ Ельвіра Набіулліна. Але у цього інструментарію є один істотний недолік: викуп ОФЗ по заниженій ставці прибутковості на вторинному ринку може залучити до табору продавців не лише нерезидентів, а й місцеву «інвестиційну тусовку». Як у відомому фільмі: «налітай, поспішай, купуй живопис», тобто скидай портфель цінних паперів, поки на ринку ще є такий щедрий покупець, як держава. А це загрожує вже розбалансуванням базових монетарних, курсових та макроекономічних показників.

  У результаті відтік капіталу з РФ в 2018 році може ще істотно прискориться. Максимальний відтік був зафіксований в 2014 році - 153 млрд доларів. У 2015 році він сповільнився до 56,9 млрд доларів, в 2016-му було зафіксовано мінімум - всього 19,2 млрд доларів. У поточному році відтік капіталу складе до 30 млрд доларів, що в 1,7 рази гірше прогнозу, озвученого ЦБ РФ на початку року. Нетто-експортером капіталу за традицією виступив саме банківський сектор, в той час як інші сектори грали роль імпортерів капіталу, залучаючи іноземні інвестиції і скорочуючи власні вкладення за кордоном. Проте припинити відтік капіталу і замінити його на приплив, за прогнозами Мінекономрозвитку РФ, вдасться лише після 2023 року.

  Втім, як це зробити в нинішній російській економічній парадигмі і політичній системі координат, поки не зовсім ясно. Хоча вирішити це завдання допоможе нестандартний підхід. «Той, хто нам заважає, той нам і допоможе», - мабуть, так подумали в Москві, дізнавшись, що паралельно з новими секторальними санкціями в США готують і пакет санкцій «персональних».

  Агентство Reuters повідомило про можливість випуску в РФ спеціальних валютних облігацій, які зможуть купити російські бізнесмени і істеблішмент після або напередодні потрапляння їх прізвищ в чорні списки держдепу. Прибутковість таких фінансових інструментів буде трохи вище, ніж відсоток по депозитах в західних банках, при цьому буде дотримана анонімність для їх власників. На думку деяких московських технологів, подібна схема дозволить залучити в засіки батьківщини десятки мільярдів доларів. Ну а хто не захоче брати нові облігації "оборонного позики», тому, «відключать газ", наприклад, в м'якій формі нагадають про долю опального олігарха Бориса Березовського або лякатимуть історією, що трапилася нещодавно з російським сенатором від Дагестану і просто мільярдером Сулейманом Керімовим, який був затриманий поліцією, правда, не в Махачкалі, а в Ніцці.

  Більш того, приклад з саудівськими принцами, які були заарештовані за звинуваченням в корупції і можуть вийти на свободу тільки після перерахування в державну казну Саудівської Аравії багатомільярдних «відступних», говорить про те, що варіант з випуском анонімних облігацій для товстосумів - це ще, так сказати, варіант лайт. Який у міру наростання санкцій тиску може бути замінений на більш «великоваговий». Тим більше що, як показують висловлювання деяких «ліво-правих» ідеологів РФ, наприклад, відомого письменника і за сумісництвом донецького «команданте» Захара Прілепіна, такий варіант «сшібанія дрібниці» вельми б припав до смаку російському електорату ... А збивати там є що: сума виведених після 1991 року з Росії капіталів повільно, але впевнено наближається до трильйона доларів (а може, вже й перевищила даний поріг).

  Спостерігаючи за всією цією санкцій «давильні», засмучує лише одне: сік, який потече з російських олігархів після повного завантаження американського «преса», пройде повз нас. За останні роки ми так і не виконали домашнє завдання і не побудували тиху гавань для іноземних інвестицій в Україні. Хоча частина втік російського капіталу, враховуючи набір всіляких суб'єктивних чинників, могла б осісти і у нас. На жаль, в нашому політикумі превалює НЕ кіпрська модель залучення інвестицій, а постійно (на рівні електорату) пропагований «саудівський» силовий варіант роботи з великим капіталом. Ось тільки ні сил для його застосування, ні саудівських принців у нас поки немає.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Топ-виробників комп'ютерів, які найчастіше купували у 2021 році Топ-виробників комп'ютерів, які найчастіше купували у 2021 році
Провідні аналітичні агенції: IDC, Gartner та Canalys опублікували звіти, згідно з якими за 2021 рік у світі було продано 340-350 млн комп’ютерів – це ...
Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021 Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021
Наприкінці жовтня на церемонії нагородження Премії HR-бренд Україна – 2021 названо кращі проєкти в галузі управління персоналом українських роботодавц...
Instagram оновив дизайн стартового екрана Instagram оновив дизайн стартового екрана
Соцмережа Instagram оголосила про оновлення дизайну стартового екрану - на головному екрані додатка зʼявилися вкладки Reels і Shop.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми