Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Українці продовжують "проїдати" свої заощадження

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: суспільство

  Зростання реальних доходів поки дуже сильно відстає від номінальних, а заощадження "проїдаються".

  8528_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)


  Державна служба статистики (Держстат) регулярно відстежує не тільки стан національної економіки, а й гаманців українців. До цих даних, як і до будь-якої офіційної статистики, прийнято ставитися обережно. Але оскільки інших джерел подібної інформації немає, то всі користуються інформацією Держстату. Нагадаємо, дані за 2014 і наступні роки наводяться без урахування Криму та окупованої території Донбасу.

  У III кварталі 2017 року номінальні доходи населення склали 642,1 млрд грн, що на 21,8% більше, ніж було в III кварталі 2016 року. При цьому дохід від заробітної плати зріс на 29,3%, але дохід від власності залишився практично на колишньому рівні. Зате обсяг соціальної допомоги за рік зріс на 19,7%.

  На придбання товарів і послуг українці у III кв. 2017 витратили 573,2 млрд грн, що на 24,5% більше, ніж було рік тому. При цьому на заощадження вони направили 2,98 млрд грн, що в 5,5 разів менше в річному вимірі, тобто у населення залишається все менше грошей, які вони можуть відкласти про запас або пустити в зростання.

  Як позитивний факт можна відзначити те, що в структурі доходів населення за рік помітно (на 2,5 процентних пункту) зросла частка зарплати при одночасному зниженні значущості соціальних виплат на 0,6 п.п. У здоровій ринковій економіці працездатні громадяни повинні заробляти основну частину свого доходу, а не отримувати її від держави.

  Абсолютні величини доходу населення все ще малі. При цьому зростає частка коштів, що спрямовуються на придбання товарів і послуг та сплату податків, а також різко знизилася частка заощаджень. Звичайно, зростання витрат на споживання – це не завжди погано, але в нинішніх українських умовах це зростання виглядає як вимушене "проїдання".

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Названо розмір боргів, які сплатить Україна у 2018 році

  У річному вимірі наявний дохід населення зріс на 16-17%, але це якщо оцінювати номінальні значення. Реальний же дохід практично не змінився – зростання на 0,2%.

  Судячи з даних статистики, ще років 10-15 тому реальні доходи українців росли за рік на 13-23%. Однак не варто забувати і про їх глибоке падіння в 2014-2015 рр. (у 2015 спад на 22%). Зростання, що почалося в 2016 році, відштовхується від дуже низької бази порівняння, але це не продовження падіння.

  Нагадаємо, бюджет на 2018 рік передбачає підвищення соцстандартів – мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму. Згідно з базовим сценарієм, середньомісячна заробітна плата складе 8 629 гривень і в реальному вимірі збільшиться на 10,9%.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Браузер Internet Explorer припинив існування Браузер Internet Explorer припинив існування
Microsoft з 15 червня припинила підтримку браузера Internet Explorer (IE). Корпорація офіційно визнала його «застарілим».
Топ-виробників комп'ютерів, які найчастіше купували у 2021 році Топ-виробників комп'ютерів, які найчастіше купували у 2021 році
Провідні аналітичні агенції: IDC, Gartner та Canalys опублікували звіти, згідно з якими за 2021 рік у світі було продано 340-350 млн комп’ютерів – це ...
Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021 Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021
Наприкінці жовтня на церемонії нагородження Премії HR-бренд Україна – 2021 названо кращі проєкти в галузі управління персоналом українських роботодавц...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми