Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Українці продовжують "проїдати" свої заощадження

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: суспільство

    Зростання реальних доходів поки дуже сильно відстає від номінальних, а заощадження "проїдаються".

    8528_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    Державна служба статистики (Держстат) регулярно відстежує не тільки стан національної економіки, а й гаманців українців. До цих даних, як і до будь-якої офіційної статистики, прийнято ставитися обережно. Але оскільки інших джерел подібної інформації немає, то всі користуються інформацією Держстату. Нагадаємо, дані за 2014 і наступні роки наводяться без урахування Криму та окупованої території Донбасу.

    У III кварталі 2017 року номінальні доходи населення склали 642,1 млрд грн, що на 21,8% більше, ніж було в III кварталі 2016 року. При цьому дохід від заробітної плати зріс на 29,3%, але дохід від власності залишився практично на колишньому рівні. Зате обсяг соціальної допомоги за рік зріс на 19,7%.

    На придбання товарів і послуг українці у III кв. 2017 витратили 573,2 млрд грн, що на 24,5% більше, ніж було рік тому. При цьому на заощадження вони направили 2,98 млрд грн, що в 5,5 разів менше в річному вимірі, тобто у населення залишається все менше грошей, які вони можуть відкласти про запас або пустити в зростання.

    Як позитивний факт можна відзначити те, що в структурі доходів населення за рік помітно (на 2,5 процентних пункту) зросла частка зарплати при одночасному зниженні значущості соціальних виплат на 0,6 п.п. У здоровій ринковій економіці працездатні громадяни повинні заробляти основну частину свого доходу, а не отримувати її від держави.

    Абсолютні величини доходу населення все ще малі. При цьому зростає частка коштів, що спрямовуються на придбання товарів і послуг та сплату податків, а також різко знизилася частка заощаджень. Звичайно, зростання витрат на споживання – це не завжди погано, але в нинішніх українських умовах це зростання виглядає як вимушене "проїдання".

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Названо розмір боргів, які сплатить Україна у 2018 році

    У річному вимірі наявний дохід населення зріс на 16-17%, але це якщо оцінювати номінальні значення. Реальний же дохід практично не змінився – зростання на 0,2%.

    Судячи з даних статистики, ще років 10-15 тому реальні доходи українців росли за рік на 13-23%. Однак не варто забувати і про їх глибоке падіння в 2014-2015 рр. (у 2015 спад на 22%). Зростання, що почалося в 2016 році, відштовхується від дуже низької бази порівняння, але це не продовження падіння.

    Нагадаємо, бюджет на 2018 рік передбачає підвищення соцстандартів – мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму. Згідно з базовим сценарієм, середньомісячна заробітна плата складе 8 629 гривень і в реальному вимірі збільшиться на 10,9%.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми