Фінанси. Гроші. Валюта, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Заокруглення цін та нова купюра в 1000 гривень - чого очікувати українцям

  • Джерело: kp.ua.  → Ключові теги: суспільство, фінанси

    На цьому тижні НБУ прийняв знакове рішення - замінити купюри дрібних номіналів монетами. По суті, регулятор визнав девальвацію гривні і готується до введення в обіг нових більших купюр. Ми ж вирішили спрогнозувати, як зміниться наше життя після появи нових номіналів монет.

    1254_24333024.jpg (37.08 Kb)

    Метал замість паперу
    14 березня Національний банк презентував нові оборотні монети номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень. Ці монети з часом замінять банкноти відповідних номіналів, які зараз знаходяться в обігу.

    При цьому вводитися в обіг нові оборотні монети будуть поетапно:

    - перший етап - 27 квітень 2018 введені в обіг монети номіналом 1 і 2 гривні.

    - другий етап відбудеться пізніше, монети номінальною вартістю 5 і 10 гривні вводитися в обіг в 2019 - 2020 роках (точну дату Національний банк повідомить додатково).

    При цьому спеціально міняти купюри на монети буде не потрібно. Громадяни зможуть розраховуватися одночасно і новими монетами, і банкнотами відповідних номіналів необмежений період часу - поки монети поступово не замість банкноти в обігу. Тобто паперові гроші гідністю 1, 2, 5 і 10 гривні будуть в обігу паралельно з металевими, до останньої паперової гривні.

    Ціни почнуть округляти
    У НБУ заявили, що так само припиняють карбування монет номіналами 1, 2, 5 копійок і монет номіналом 25 копійок. При цьому монети цих номіналів знаходяться в обороті і продовжать виконувати функцію засобу платежу. Вилучення цих монет їх обороту не буде.

    Згодом кількість монет буде зменшуватися. Якщо ж в касі або у покупця немає монет, то з 1 липня будуть встановлені наступні правила округлення:

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тиск гривні: Бензин почав дешевшати на АЗС

    - сума, закінчується від 1 до 4 копійок, округляється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;

    - сума, закінчується від 5 до 9 копійок, округляється в бік збільшення до найближчої суми.

    При безготівкових розрахунках округлення проводитися не буде.

    Гроші в обороті будуть ходити довше
    Скажемо відразу, що для держави монети вигідніше, ніж друк паперових грошей. За останні 23 роки в наших гаманцях уже лежить третє чи четверте покоління гривневих банкнот. Їх вилучають з обігу через ветхість і зміни дизайну. Зате монети практично вічні.

    Як розповіли в НБУ, купюри дрібних номіналів ходять близько року, а потім їх потрібно замінювати. При цьому середній термін життя монет становить близько 20 років. За словами в.о. глави НБУ Якова Смолія, на цьому держава зможе заощадити близько 1 млрд гривень.

    Гаманці та кишені почнуть рватися
    У металевих грошей є одне немаловажне перевага - їх складніше втратити. Уявіть, що у вас в кишені 10 монеток по 10 гривень. Якщо вони випадуть, то створять такий шум, який буде складно не помітити. У той же час, якщо з кишені випаде купюра в 100 гривень, то помітити це можна лише по чистій випадковості.

    Однак, є у монет і одна неприємна особливість - якщо ними туго набивати кишені або гаманець, то ті швидше приходять в непридатність.

    - У мене чоловік раніше носив дрібниця в задній кишені брюк і в цьому місці тканину у нього постійно протирати, - розповідає одна колега. - Зараз, коли ми все менше користуємося монетами, і штани живуть довше. Але після того, як з'явиться в 5 і 10 грн, боюся, штани знову доведеться міняти частіше.

    Кондукторам додасться роботи
    "Постраждають" і кондуктори в транспорті. Тепер їм частіше доводиться мати справу з металевими грошима, а значить вага денної виручки збільшиться. Доведеться зайнятися переробкою автоматів з продажу напоїв або кави. Якщо зараз вони приймають дрібні купюри, то тепер доведеться їх обладнати монетоприймача.

    Така ж ситуація буде і в метро. Зараз в столичному метрополітені можна купити жетон в автоматі, який приймає купюри в 5 і 10 гривень. Тепер і його потрібно оснащувати монетоприемником. Додасться роботи інкасаторам і касирам банків.

    - Супроводження монет коштуватиме більше, ніж банкнот, оскільки перевезення потребує більшої кількості авто інкасаторів, - пояснив генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. - З іншого боку, все більше збільшення частки електронних платежів призводить до меншого використання готівки.

    Чекаємо купюру в 1000 грн?
    В НБУ так і не відповіли на питання, чи з'явиться найближчим часом банкнота в 1000 гривень. Але на тлі новини про монети, експерти не виключають появи в найближчому майбутньому і купюри в 1000 грн. Тим більше, що необхідність її введення давно назріла. Але до цього, її введення гальмувалося тим, що Україні було вже занадто багато номіналів купюр, що ускладнювало роботу касирів, банкоматів і терміналів з купюроприймачами. Вони не брали дрібні номінали - в 1 і 2 гривні. Тепер, коли дрібні купюри виведуть з обігу, замінивши монетами, НБУ отримає можливість надрукувати банкноту в 1000 грн.

    - Купюра номіналом 1000 грн потрібна, - пояснив економіст Андрій Блінов. - В ідеалі, мінімальна зарплата повинна видаватися двома максимальними купюрами. Сьогодні маємо максимальну купюру 500 грн, яка менше 20 доларів. Такого майже немає у сусідів в нашому регіоні.

    Але тут НБУ навіть спізнюється з нововведеннями. З урахуванням того, що мінімалка в Україні в цьому році виросте до 4100 грн, то і максимальна купюра вже буде потрібна у 2000 грн.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми