По даним «Форбс», після американських санкцій за один тільки день 9 квітня 50 найбагатших росіян втратили 12 мільярдів доларів через падіння цін на акції на міжнародних біржах.
Відомо, що російська економіка недостатньо сильна для того, щоб служити опорою ревізіоністської і агресивної зовнішньої політики Володимира Путіна. Залишилося тільки зрозуміти, які заходи готові зробити західні країни, щоб змусити російську еліту знайти собі лідера, мислячого більш реалістично.
6 квітня Міністерство фінансів США ввело нові санкції проти Росії, на цей раз проти семи російських магнатів з найближчого оточення Путіна, 14 компаній і 17 високопоставлених російських чиновників. Їх активи в США були заморожені, а американським підприємствам і бізнесменам заборонили підписувати з ними контракти.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українська гривня стала найміцнішою валютою СНД
У чорному списку ми знаходимо директора нафтохімічної компанії Кирила Шамалова, який, як стверджують деякі ЗМІ, доводиться російському президенту зятем, молодих олігархів на кшталт Ігоря Ротенберга, а також тих, хто починав в епоху Бориса Єльцина: Віктора Вексельберга, Олега Дерипаску та Сулеймана Керімова.
Не можна не відзначити, що багато хто з фігурантів цієї справи пов'язані з радянськими і російськими спецслужбами: Михайло Фрадков, колишній прем'єр-міністр і глава СЗР (служби зовнішньої розвідки), Микола Патрушев, колишній глава Федеральної служби безпеки і нинішній секретар російської Ради Безпеки.
Причини цієї нової хвилі санкцій гранично ясно виражені в заяві американського міністерства, на яке посилається російське агентство «Інтерфакс»: «Російський уряд діє непропорційно на користь олігархів і урядових еліт. Російський уряд залучено в різну ворожу активність по всій земній кулі, включаючи окупацію Криму та розпалювання насильства на східній Україні, підтримку режиму Асада матеріалами і зброєю, так що він може бомбити власних громадян; намагається підірвати західні демократії і веде ворожу кіберактівность »
Кремль пообіцяв дати симетричну відповідь і надати підтримку компаніям, що постраждали від санкцій, але поки неясно, наскільки сильним буде вплив цих кроків і в якій мірі воно порівнянно з тим, як позначилися на економіці і фінансах Росії американські санкції. Нагадаю, що економіка США майже в десять разів більше економіки Росії, яка в світовому списку затесалася десь між іспанською та італійською.
За даними журналу «Форбс», за один тільки день 9 квітня 50 найбагатших росіян втратили 12 мільярдів доларів через падіння котирувань акцій своїх компаній на внутрішніх і міжнародних біржах.
Акції російського алюмінієвого гіганта «Русал» на фондовому ринку Гонконгу впали більш ніж на 50 відсотків, а його власник, олігарх Олег Дерипаска, втратив майже 30 відсотків свого стану (1,6 мільярда доларів). Компанія не виключає можливості «технічного банкрутства» через санкції.
Крім того, санкції США вже завдають шкоди олігархам, які поки ще не потрапили до списку санкцій. Олігарх Володимир Потанін, партнер Дерипаски в алюмінієвій промисловості, чи не відразу втратив більше мільярда доларів.
Цей «чорний понеділок» також викликав серйозну девальвацію рубля по відношенню до євро і долара. Вперше після 4 серпня 2016 року вартість євро підскочила до 74 рублів, а ціна за долар склала 60 рублів - такий курс не реєструвався з 16 січня 2017 року.
Ситуація може погіршитися в тому випадку, якщо країни Європейського союзу вирішать наслідувати приклад американців. Приводом для посилення позиції може послужити полеміка, що розгорілася навколо використання режимом Башара Асада - якого підтримує Кремль - хімічної зброї проти цивільного населення. До того ж далекий до свого завершення суперечка про те, хто є справжнім автором замаху, вчиненого російськими спецслужбами на Сергія Скрипаля в Великобританії.
Тим часом теоретики Кремля обмірковують плани на далеке майбутнє. «Росія чотири століття йшла на Схід і ще чотири століття на Захід. Ні там, ні там не укорінився. Обидві дороги пройдені. Тепер будуть затребувані ідеології третього шляху, третього типу цивілізації, третього типу, третього Риму», - пише радник президента Путіна Владислав Сурков.
За словами Суркова, Росії доведеться пережити «сто (двісті? Триста?) Років геополітичного самотності». Правда при такій своєрідній позиції «самотність» країни теж має бути оригінальним: «Росія, без сумніву, буде торгувати, залучати інвестиції, обмінюватися знаннями, воювати (війна адже теж спосіб спілкування), брати участь в колабораціях, складатися в організаціях, конкурувати і співробітничати, викликати страх і ненависть, цікавість, симпатію, захоплення. Тільки вже без помилкових цілей і самозаперечення ».
Залишається тільки зрозуміти, чи готові росіяни - починаючи з олігархів і закінчуючи простими людьми - прийняти уготовані їм чергові «сто років самотності», тим більше, що вони вже проходили через щось подібне в комуністичний період між 1917 і 1991 роками.
P.S. Тим часом ситуація навколо Сирії з кожним днем погіршується, підвищуючи ймовірність інцидентів серед іноземних військ в ході бойових дій.