Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

В Україні стало забагато готівки

  • Джерело: kp.ua.  → Ключові теги: готівка

    Експерти розповіли, на які економічні показники варто звертати увагу для прогнозів по інфляції і курсу гривні.

    3058_____14644_729x547.jpg (61.32 Kb)

    "В Україні різко зросла кількість готівки!" - з такими заголовками минулого тижня вийшли відразу кілька авторитетних українських інтернет-видань. І тут же по соцмережах понеслися коментарі доморощених експертів про те, що Україна чекає різка інфляція. Чи так це, ми поцікавилися у фахівців.

    тонкощі оцінок

    Грошова база в Україні в квітні виросла на 4,8% - до 412,24 мільярда гривень. Про це з посиланням на дані НБУ написали багато видань. Зростання за перші чотири місяці 2018 року склав 3,3%. Зростання грошової бази був підкріплений як збільшенням готівки в обігу поза банками (на 2,5%, до 331,618 млрд грн.), Так і збільшенням резервних коштів в банках (на 15,5%, до 80,622 млрд грн.). Грошова маса (агрегат М3) в Україні в квітні 2018 року зросла на 1,9% - до 1,191 трлн грн.

    Думаю, що переважна кількість читачів не зрозуміли нічого з цієї новини, але про всяк випадок приготувалися до того, що нічого хорошого чекати не варто - як мінімум найближчим часом ціни на всі виростуть. Адже у нас багато хто робить висновки про річну інфляцію, коли отримують в магазині здачу новими купюрами.

    - Папі принесли пенсію новими купюрами, - розповів днями киянин Олексій. - Знову, мабуть, друкарський верстат включили.

    Але повернемося до грошової бази, яка, за повідомленнями ЗМІ, різко зросла. Експерти кажуть, що переживати не варто.

    - На інфляцію насамперед впливають так звані широкі гроші - показник М2, - говорить економіст Борис Кушнірук. - У нього включаються готівкові гроші поза банками, депозити фізичних і юридичних осіб в гривні та іноземній валюті. Тобто це все гроші, які теоретично можуть бути використані для покупки товарів і послуг. Так ось широкі гроші як раз з початку року зменшилися.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні хочуть підвищити тарифи на воду

    Вибираємо правильний період
    Цікаво, що часто в ЗМІ відбувається ще й маніпуляція термінами порівняння, коли вибирається якийсь певний період і на цій підставі робиться сенсація.

    - НБУ робить тільки безготівкову емісію гривні, цей показник називається грошовою базою, - пояснює економіст Олександр Охріменко. - Якщо порівняти грошову базу України на 1 травня 2018 року з 1 лютого 2018 го, то виходить, що загальна кількість емісії безготівкової гривні зросла на 19 млрд грн. Готівкова гривня звертається окремо, і не завжди емісія безготівкової гривні перетворюється в готівкову. Але частково дійсно безготівкова гривня з часом перетворюється в готівкову гривню. Ось і цього разу за період з 1 лютого 2018 року по 1 травня 2018 року кількість готівкової гривні в Україні збільшилася на 10 млрд. Грн. Але це якщо все розглядати в порівнянні з кінцем січня 2018 року. А якщо згадати, як завершився 2017 рік, то результати будуть дуже цікаві. Кількість готівкової гривні на 1 травня 2018 року був на 928 млн грн. менше, ніж на 1 січня 2018 го. Показник грошової бази (безготівкова гривня) на 1 травня 2018 року по порівнянні з 1 січня 2018-го зріс лише на 13 млрд грн. А ось грошова маса (це все гроші: готівкові та безготівкові, в тому числі і в гривні, і у валюті, що перебувають в обігу в банківському секторі) зменшилася на 17 млрд грн. Як бачите, сенсації немає. Прикро, що деякі експерти не знають основ фінансової системи України, тому і з'являються такі смішні повідомлення про рекордне зростання грошової маси.

    До речі
    Від чого залежать курс і ціни
    Грошова маса - це, по суті, всі гроші в економіці, які можна вільно витратити: готівковий, безготівковий (кошти на поточних банківських рахунках). Чим вище цей показник, тим будуть вищі ціни при однаковій кількості товарів і послуг.

    Залишок коштів на казначейському рахунку - це гроші держави, які необхідно витратити в рамках бюджетного процесу. Чим більше грошей там накопичилося, тим більша ймовірність, що вони будуть витрачені одночасно, що спровокує відплив їх частини на валютний ринок і зниження курсу гривні. Це ми спостерігаємо щороку в грудні-січні.

    Торговий баланс - співвідношення вартості товарів і послуг, вивезених будь-якою країною або групою країн, і вартістю товарів, ввезених ними за певний період часу, наприклад за рік, квартал, місяць. Тобто порівняння обсягів експорту та імпорту. Якщо країна більше купує, ніж продає, то торговий баланс буде негативним. Якщо більше продає - позитивним.

    Платіжний баланс - рух грошових коштів у вигляді платежів з країни і в країну. Сюди включаються всі грошові перекази, в тому числі і заробітчан, інвестиції, отримання дивідендів і т.п. Тому, навіть маючи негативний торговий баланс, країна може при цьому отримати позитивний платіжний баланс, коли гроші приходять в країну з інших джерел.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми