Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

В Україні масово закриваються магазини

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: бізнес

    За останній рік кількість роздрібних торгових точок скоротилося майже на 20%.

    5631_narada.jpg (39.39 Kb)


    За останній рік в Україні серйозно скоротилася мережа об'єктів роздрібної торгівлі – магазинів, кіосків і автозаправних станцій. Такий висновок дозволяють зробити дані Укрстату про чисельність підприємств, які вказали роздрібну торгівлю основним видом своєї діяльності.

    Так, якщо на 1 січня 2017 року Україні налічувалося 38 439 магазинів, то станом на 1 січня 2018-го їх було вже 32 662, або на 15% менше. Кіосків рік тому було майже 4,5 тис. – залишилося 2854, тобто на 38% менше. З АЗС ситуація навіть трохи гірше: за рік їх число скоротилося з 6,4 тис., до 3789 – більш ніж на 40%.

    Сумарно на 1 січня 2017 року Україні налічувалося 49,3 тис. об'єктів роздрібної торгівлі, а через рік залишилося 32,6 тис. Тобто за рік закрилася приблизно кожна п'ята торгова точка.

    Роком раніше, з 2016 до 2017 року, загальна кількість об'єктів роздрібної торгівлі зменшилася менш ніж на 1%: від 49 587 до 49 326 одиниць. З 2015-го по 2016-й скорочення теж було невеликим: всього на сто одиниць.

    Скільки магазинів повинно бути в Україні

    Щоб зрозуміти, чи варто говорити про дефіцит торгових площ, що намічається, потрібно згадати про існування такого соціального нормативу, як кількість торгових площ на тисячу жителів. За цим показником судять, зокрема, про те, наскільки забезпечені побутові потреби людей.

    Згідно з наказом Мінекономіки від 2008 року, до 2015 року на тисячу жителів України мало припадати 423 кв. м. торгових площ, в т. ч. 169 кв. м – відведених під торгівлю товарами повсякденного попиту і 254 кв. м – під торгівлю непродовольчими товарами.

    Звісно, цей норматив безпосередньо залежить від купівельної спроможності населення, і чинні норми розроблялися до останніх двох криз. Крім того, слід розрізняти, скільки побудовано торгових площ (або пристосоване під торгівлю) та скільки з них використовуються за призначенням.

    За даними Укрстату, на тисячу жителів сьогодні припадає близько 165 кв. м площі, на якій дійсно ведеться торгівля. (Загальна площа магазинів і кіосків становить 7 млн 30 тис. кв. м). Це втричі менше, ніж передбачено нормативом.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Порошенко спростив ввезення в Україні "євроблях"

    Кількість магазинів залежить від зарплат покупців

    На думку експертів, зменшення кількість роздрібних магазинів пов'язано, на жаль, не з переходом торгівлі в онлайн, а виключно зі станом купівельної спроможності українців.

    "В останні 2 роки є тенденція до зменшення торгових площ, – підтверджує гендиректор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. – Кількість фізичних осіб – підприємців зменшилася досить різко, десь на 300 тисяч за останні півтора року. А це означає, що багато з них не вели діяльність. В Україні лідирує зайнятість в торгівлі, тому природно, що закривалися насамперед торговці. Це призвело до зростання вакантних торговельних місць по ринках і неспеціалізованих місць торгівлі. і якщо ми підведемо ще підсумки і по оренді торгових місць за останній рік, я думаю, картина буде ще гірше, ніж ці дані Укрстату".

    Водночас в окремих регіонах ситуація, навпаки, поліпшується, каже Олексій Дорошенко.

    "В окремих регіонах, де зараз оживає малий бізнес, ситуація з торговими площами останнім часом поліпшилася. Наприклад, в Закарпатті. Навіть ті площі, які останні роки три були вільні, зараз використовуються під торгівлю. Там виявилися нові продуктові магазини, магазини одягу. Це пояснюється, зокрема, тим, що за останні 3 роки там дуже суттєво зросла заробітна плата. Збільшується попит, тому оживає торгівля. Але в більшості регіонів такої позитивної динаміки немає. Навіть в Києві ми бачимо поступове скорочення. У тому числі за рахунок одежних ринків. Та й на продуктовому "Столичному" раніше всі місця були зайняті, а тепер там багато вільних площ", – ділиться спостереженнями експерт.

    Магазини укрупнюються

    Ще одна причина скорочення числа роздрібних торгових точок – тенденція до укрупнення.

    "Триває процес укрупнення структур, через які йдуть продажі товару. Бізнес концентрується в великих торгових центрах, мережах, а вони якраз розширюють свою присутність", – говорить експерт-аналітик Борис Кушнірук.

    "Зараз триває динаміка зі зменшенням торгових площ, але це не стосується великих торгових центрів, де, навпаки, заповнюваність могла збільшитися", – підтверджує і Олексій Дорошенко.

    А ось скорочення числа кіосків експерти пов'язують з політикою міської влади.

    "Триває примусове закриття кіосків, тобто невеликих торгових точок, по всій Україні. У Києві, наприклад, кіоски закривають сотнями і навіть тисячами", – нагадує Борис Кушнірук.

    Проте в перспективі експерт прогнозує збільшення роздрібної торгової мережі.

    "Ми ще не маємо тієї щільності торгових площ на душу населення, яка відповідала б європейським показникам. Тож торговельні мережі розвиватимуться", – говорить він.

    Їжа – не "найходовіший товар"

    У великих містах – Києві, Харкові, Дніпропетровську, Львові – забезпеченість магазинами принаймні наближається до нормативної. Так, найбільше магазинів і кіосків було і залишилося в Києві – 3924 одиниці. Це як в Чернівецькій, Тернопільській, Сумській, Івано-Франківській і Закарпатській областях разом узятих. Після Києва найбільше число магазинів знаходяться в Харківській області (3183), Львівській (3066) і Дніпропетровській областях (3007).

    Напевно багатьом це здасться дивним, але найчисленніша група магазинів – це не продуктові і не супермаркети, а ті, які торгують непродовольчими товарами – їх в Україні 19 215. Продмагів набагато менше – 12,6 тис.

    Але така пропорція зберігається далеко не у всіх областях. Наприклад, у Вінницькій, Харківській і Чернігівській областях продовольчих торгових точок більше, ніж непродовольчих. У Львівській їх приблизно порівну. А ось в Херсонській області непродовольчих магазинів майже в 4 рази більше, ніж продуктових.

    Абсолютним рекордсменом за кількістю продовольчих магазинів виявилася Харківщина, де зареєстровано 1564 продовольчих магазини. У Львівській області їх 1484, а Київ з 1070 продовольчими магазинами опинився на 3-му місці.

    Лікуємося, заправляємо машини і розважаємося

    На сьогодні в Україні майже не залишилося продуктових магазинів, які спеціалізуються на якійсь одній групі товарів. А з тих, що є, більшість розташовані в Києві. Наприклад, овочевих магазинів на всю Україну, згідно зі статистикою, набралося "аж" 14, сім з яких – в Києві. Рибних магазинів ще менше – 11, і 7 з них також розміщені в столиці. М'ясних магазинів нарахували 24 (в т.ч. в Києві – 11).

    А ось спеціалізовані хлібні та кондитерські магазини є в кожному другому регіоні. Найбільше їх у Києві – 34 з 90. В Харківській і Франківській областях по 9 таких магазинів, в Київській області – 7, у Львівській і Миколаївській – по 6, в інших областях одиниці. А ось спеціалізованих магазинів з продажу напоїв і тютюнових виробів в рази більше. Наприклад, у Львівській області відразу 574 магазини вказали, що торгують напоями, а 70 – сигаретами. У Дніпропетровській – 118 спеціалізованих магазинів з продажу напоїв і 73 тютюнових. У Харківській області виявилося тільки 63 магазини напоїв, зате тютюнових – аж 423. У Києві, для порівняння, тільки 32 магазини, що спеціалізуються на напоях, і 96 – з продажу тютюнових виробів.

    Серед магазинів, які торгують непродовольчими товарами, найбільше аптек – 12 422. На другому місці за популярністю АЗС – 4768. А на третьому – магазини, які торгують переважно товарами для відпочинку та розваг – їх 1001.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі
Венчур білдер CLUST оголосив про співпрацю з відомим українським брендом вітамінів і дієтичних добавок Perla Helsa та вихід на ринок Польщі. Тестувати...
Все про автоматичні стратегії Google Ads: ефективність, переваги та недоліки Все про автоматичні стратегії Google Ads: ефективність, переваги та недоліки
У світі онлайн-реклами, де кожна секунда на рахунку, автоматичні стратегії Google Ads виступають як незамінний інструмент рекламодавців, які прагнуть ...
Україна зуміла відновити експорт електроенергії, і за це маємо  дякувати ППО, — Кацуба  Україна зуміла відновити експорт електроенергії, і за це маємо дякувати ППО, — Кацуба
Цієї зими Україна зуміла захистити енергетичну і промислову інфраструктуру, що дозволило відновити експорт електроенергії вже у січні 2024 року. Про ц...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми