В Україні традиційно до кінця місяця знижується курс гривні. Цей тиждень може початися незначним зростанням долара, проте вже до кінця тижня українська національна валюта наблизиться до психологічної позначки.
Курсова стабільність і планомірне зміцнення
Останні кілька тижнів курс гривні стосовно долара коливається біля позначки у 26 грн/$. Кілька днів тому на міжбанку курс впритул наблизився до психологічної позначки, проте пробити "стелю" так і не вдалося. У найближчі сім днів, прогнозують експерти, тенденція зміниться двічі. На початку тижня гривня може втратити близько 20 коп. стосовно долара, але в середині тижня тенденція зміниться на користь ревальвації.
Закриття місяця, оплата основних платежів, виплата боргів і репатріація капіталу за кордон буде основним девальваційним чинником на наступному тижні. Загалом на даний період ці фактори найменшим чином впливають на валюту, оскільки її пропозиція на даний період є максимальною", - розповідає аналітик "Альпарі" Максим Пархоменко.
Аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко також погоджується: курс в 26 грн/$ - психологічний бар'єр для ринку. Найімовірніше, цю позначку можна буде подолати лише влітку. Якщо припустити, що динаміка курсу в поточному році буде близька до динаміки минулого року, то тренд зміцнення гривні може продовжитися до кінця літа, розповідає експерт. "Однак слід врахувати, що ревальвація національної валюти в першій половині цього року була стрімкішою, ніж в минулому, тому складно сказати, чи залишився ще у ринку "потенціал", щоб курс пішов далі вниз перед очікуваним розворотом у кінці серпня - початку вересня" , - розповідають у Concorde Capital.
Старший аналітик FOREX CLUB Андрій Шевчишин більш оптимістичний у своїх оцінках. Так, експерт прогнозує: якщо курс подолає позначку у 26 грн, то після цього можна очікувати зниження курсу долара до 25,5 грн. "Потужним чинником зміцнення може стати інформація щодо співпраці з МВФ, ринку землі та перегляду цін на газ для населення", - додає аналітик.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Середня зарплата українців зросла майже на 30%
Гривню очікує гойдалка: коли закінчиться укріплення
Вже у вересні українці зіткнуться зі значним подорожчанням долара. Традиційно восени у зв'язку з початком опалювального сезону, збільшенням експорту і зниженням експортних виручок гривня падає. Така тенденція спостерігається останні кілька років - з моменту, як Національний банк "відпустив" гривню і курс почав визначатися співвідношенням попиту і пропозиції на валютному ринку.
Так, у прогнозі Кабінету міністрів, який використовували при розрахунку бюджету-2018, спрогнозували падіння національної валюти до кінця року до позначки у 30,5 грн/$. Щоправда, частина експертів таку оцінку називають надмірно песимістичною.
85% світлих нафтопродуктів Україна купує за долари, і тому від курсу залежать і ціни на бензин на українських АЗС. Слідом за бензином вирости може і вартість транспортування, її також закладають в кінцеві цінники.
Безпосередньо до валюти прив'язані і ціни на нерухомість, машини. Для прикладу, автомобіль вартістю трохи більше $10 тис. на даний момент можна купити за 260 тис. грн, а вже до кінця року, якщо закладений у бюджет прогноз реалізується, вже за 300 тис. грн.