Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Восени українці можуть втратити свої заощадження

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: банки, фінанси

  Основні тренди кварталу: короткі вклади і "втеча" в валюту.

  8589_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)


  У цьому кварталі українцям доведеться поквапитися, щоб не втратити частину своїх заощаджень. Велика частина вкладів населення перебуває в гривні, оскільки вже кілька років вони є прибутковішими, ніж валютні. Але з осені тенденція може змінитися: через неясність з отриманням траншу МВФ, зниженням золотовалютних резервів і необхідності виплат за зовнішніми боргами гривня почне знецінюватися. І депозити в твердій валюті стануть вигідніше.

  Банки блокують картки клієнтів з ризиком
  Влітку банки почали активно блокувати платіжні картки з метою ідентифікації клієнтів. У Нацбанку пояснюють жорсткі дії фінустанов необхідністю запровадження ризик-орієнтованого підходу.

  "Банки повинні приділяти підвищену увагу протидії ризикам відмивання коштів та фінансування тероризму, відстежувати і зупиняти саме ті операції, які несуть такий ризик. Але громадяни, операції яких не є ризиковими, не повинні відчувати складнощів в роботі з банками. Тобто якщо банк вважає, що ризик фіноперації мінімальний, судячи з інформації, яку зібрав про клієнта, то не потрібно застосовувати до клієнта ті ж процедури, що і до клієнтів високого ризику", – пояснили в прес-службі регулятора.

  Здійснюючи фінансовий моніторинг, банки діють в правовому полі і можуть, наприклад, заново запросити паспортні дані та ІПН і навіть підтвердження джерела грошей.

  "Вони мають право вимагати від клієнтів необхідну інформацію. Всі вимоги про ідентифікацію клієнтів встановлені в ст. 9 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму..." і в ст. 64 Закону України "Про банки і банківську діяльність". Порядок дій банку при ідентифікації клієнтів встановлений у п. 55 Положення про здійснення банками фінансового моніторингу, затвердженого постановою Правління НБУ №417. Тому в договорах про надання послуг визначено права/обов'язки банку і клієнта в частині надання та отримання відомостей/інформації", – уточнюють в НБУ.

  При цьому порядок уточнення інформації про клієнта (терміни, обсяг необхідних документів) банк встановлює сам з урахуванням ризику клієнта, специфіки його діяльності, типу клієнта, наданих послуг, сум фіноперацій.

  "І якщо для клієнта встановлений високий рівень ризику або є підозри в проведенні ним ризикових операцій, банк здійснює поглиблений аналіз і вивчає фіноперації клієнтів. Якщо підозри підтверджуються, банк може зупиняти операції, блокувати активи", – говорять в НБУ.

  У чому зберігати кровні
  Ті українці, які увірували у зміцнення і стабільність гривні, вже півроку забирають депозити в іноземній валюті та конвертують її в гривневі вклади. Так, за даними Нацбанку, на травень цього року депозити фізосіб в банках становили майже 480 млрд грн, в тому числі в гривні – 250 млрд (+7,26% з початку року). Відповідно валютні депозити скоротилися на 6,47%, але за рахунок гривні банки наростили депо-портфель на 0,79%, або на 3,6 млрд грн. Виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова вважає це об'єктивним:

  "Незважаючи на сезонні коливання, останні два роки обмінний курс гривні був досить стабільним. Середньомісячний курс гривня-долар в травні 2018 року становив 26,18, травні 2017 року – 26,42, в травні 2016 року – 25,21. Тобто коливання курсу гривні до долара були меншими за амплітудою, ніж зміни курсу євро по відношенню до долара (5% проти 15%. – Авт.). При цьому різниця в рівні відсоткових ставок між депозитами в гривні і вкладами в інвалюті залишається досить високою (3% валюті і 15% в гривні). У цих умовах багато вкладників раціонально віддавали перевагу вкладам в нацвалюті, намагаючись отримати максимальну прибутковість вкладень".

  Але Шевчишин радить, враховуючи очікуваний негативний сценарій для гривні, починати, у міру завершення терміну гривневих депозитів, конвертувати їх у валютні.

  "Гривневий депозит приносить 15%, ОВДП – 17%, тобто до кінця року буде 7-9% доходу. Девальвація гривні до кінця року може скласти 10-14% (до 29-30 грн) і за валютним депозитом за півроку буде 2% доходу. Таким чином, валюта в другій половині року краща, якщо є гривня для її купівлі", – підрахував Шевчишин.

  Втім, обидва експерти кажуть, що для зменшення ризиків, буде корисно мати ширшу лінійку інвестицій "гривня/валюта/інші інвестиції" в пропорції 30/60/10. До останніх можна віднести цінні папери або нерухомість.

  Влітку дохід на гривні
  Українці вибірково вибирають валюти для зберігання на депозитах і уважно вивчають терміни вкладів і їх прибутковість.

  "Різниця за ставками у гривні (14,1%) і в доларі (3,3%) для річних депозитів становить майже 11%. При цьому курс гривні до долара хоча і піддавався сезонним коливанням, але останні 2 роки залишається стабільним. Якщо порівнювати середину 2018-го з серединою 2017-го, то курс долара зріс на 0,4%; а якщо з серединою 2016-го, то на 5,4%. Тобто більше заробили ті, хто збирав заощадження в гривні", – зазначає фінаналітик ICU Михайло Демків.

  Але пам'ять про різку девальвацію 2014-2015-х не зникла. Тому більше половини строкових депозитів фізосіб розміщені в інвалюті.

  "За останні 10 років це співвідношення змінювалося в одну і іншу сторону, не перевищуючи 60%. Гривня користується популярністю у вкладів до року – більше половини вкладів оформлено в нацвалюті. Це логічно, адже вкладники намагаються отримати найбільший дохід на депозиті в гривні і намагаються виграти на зміцненні нацвалюти. з початку року гривня зміцнилася на 6,2% – з 28,07 до 26,33 грн/$", – пояснює Демків.

  Щоправда, зі збільшенням терміну депозиту вкладники обирають заощадження в інвалюті.

  "На гривню припадає 26% всіх вкладів строком від 2 років. Але загальна вага "довгих" депозитів невелика – всього 6,1 млрд грн, або 2% від всіх строкових вкладів", – уточнює фінаналітик.

  Як бачимо, заощадження в гривні були прибутковішими останні 2 роки, але це не гарантує такого результату в майбутньому – Україна входить в складний період виплат за зовнішніми боргами (2018-го віддамо 326,69 млрд грн). Це накладається на серйозне зволікання у співпраці з МВФ.

  "Без їхніх грошей Україні буде важче впоратися з виплатами, доведеться шукати ресурси на зовнішніх і внутрішньому ринках. Але розуміння, продовжиться чи ні співпраця з МВФ, має з'явитися до кінця літа", – говорить експерт.

  Курс: загрожує девальвація гривні
  Курс долара, що коливається вже третій місяць навколо 26,5 грн, скоро перестане бути стабільним і кинеться вгору, впевнені фінансові аналітики. За їхніми оцінками, для девальвації гривні передумов все більше, а для зміцнення – все менше.

  "Третій квартал, на відміну від інших чвертей року, включає в себе два важливих сезонних періоди коливань курсу, – роз'яснив нам старший аналітик ГК Forex Club Андрій Шевчишин. – Це липень – перша половина серпня, з відносно спокійним курсовим періодом, і друга половина серпня -вересень, з початком сезонної девальвації. До першої половини серпня курс гривні, при відсутності різких негативних подій, збережеться в діапазоні 26-27 грн/$. у серпні курс прагнутиме за рамки 27 грн/$, і у вересні може перейти в діапазон 27-28,5 грн/$. На цьому етапі можливість ревальвації нижче 26 грн/$ виглядає мізерною. Зокрема, на користь девальвації говорить негативний торговий баланс України, відтік "гарячих" (короткострокових) грошей з ОВДП, які користувалися підвищеним попитом на початку року через підвищення Нацбанком облікової ставки, відсутність перспективи отримання траншу МВФ поточного року, передвиборна кампанія з традиційними вливаннями і підвищеннями зарплат і пенсій, що почалася".

  Стабілізувати, але не зміцнити гривню зможуть, на думку Шевчишина, скасування мораторію на продаж землі, підвищення цін на газ для населення і отримання траншу від МВФ.

  Виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова зазначає, що зростання економіки України прискорилося цього року з 2% до 3% на рік, але не видно прогнозів подальшого прискорення. Більш того, багато авторитетних міжнародних організацій прогнозують уповільнення динаміки реального ВВП 2019 року. Незважаючи на зусилля НБУ з купівлі валюти, за 5 місяців 2018 року обсяг золотовалютних резервів скоротився з $ 18,8 млрд до $ 18,1 млрд, це мінімум за останні 9 місяців. Плани приватизації хронічно не виконуються, уряд зберігає невизначеність щодо ціни на газ і обсягу субсидій, що погано впливає на очікування фінансових ринків. Висновок: оптимістичним сценарієм в III кварталі буде знаходження курсу в діапазоні 26-27 грн/$, а за песимістичними – 28-29 грн/$.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Рейтинг найпопулярніших браузерів у світі Рейтинг найпопулярніших браузерів у світі
Найпопулярніший мобільний браузер Google Chrome. Ним користують майже 55% осіб.
Apple та Samsung знайшли компроміс у патентній війні Apple та Samsung знайшли компроміс у патентній війні
Сума виплат за порушення патентів навряд чи вплине на чистий прибуток компаній.
Google анонсував створення власного месенджера Google анонсував створення власного месенджера
Компанія Google працює над створенням нового месенджера Chat, який замінить стандартні СМС на пристроях Android.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми