Останнім часом важко було не помітити різкий і несподіване зростання іноземних валют в обмінниках. За 2 тижні вартість долара США зросла більш, ніж на 4% до 27,15 грн. І тепер, коли українська валюта традиційно зростає, зміцнюється, ми спостерігаємо нетипове падіння її вартості.
Про те, чи варто переживати через різкого обвалу гривні в ефірі «Громадського радіо» розповів директор аналітичного центру «CASE Україна» Дмитро Боярчук.
Він зазначив, що у нас плаваючий валютний курс. Валютний курс - це інструмент балансування зовнішніх рахунків. Якщо ми заробляємо менше, ніж витрачаємо, тобто експортуємо менше, ніж імпортуємо, повинна відбутися девальвація. Девальвація просто вирівнює баланс. Вона дає можливість не збанкрутувати. Коли був фіксований курс, це було фактично субсидування імпорту. 8 гривень за долар, Нацбанк продає валюту з резервів, ви можете купувати валюту за нижчими цінами, ніж ми на те заслужили реально.
Експерт зазначив, що українці в сукупності продали менше валюти, але Нацбанк вирішив це субсидувати, щоб українці могли купувати ще більше імпорту. Зараз, до кінця року, якщо ми подивимося прогнози більшості агентств, ми побачимо 29 - 30 грн за долар. Це сезонність, це не обвальне, як пишуть деякі ЗМІ. Так трапляється, що на зимовий період, українці починають імпортувати більше.