В Україні осінь може запам'ятатися не тільки девальвацією гривні, але і "преміями" за енергоефективність для майже двох мільйонів сімей. Крім того, очікується подорожчання комуналки і зростання ставок за гривневими депозитами.
Роздадуть по 700 грн
Економним субсидіантам до кінця листопада видадуть "премії" на суму до 695 грн. Це заохочення для тих, хто витрачав менше норми. Субсидії призначають на комунальні послуги в межах соціального нормативу споживання. І якщо витрачати менше, то в кінці сезону зекономлені кошти списують і повертають до бюджету.
Але щоб хоч якось мотивувати українців зі "знижками" економити комуналку, Кабінет міністрів ввів для них матеріальне заохочення.
"Суми невикористаної завдяки економії житлової субсидії на оплату природного газу та електричної енергії для індивідуального опалення, яка не перевищує вартості 100 куб. метрів природного газу або 150 кВт/год електроенергії, повертається домогосподарству", - зазначено у постанові.
Тобто гроші дадуть не всім ощадливим пільговикам, а тільки тим, хто опалює свої будинки і квартири електроенергією або газом. Також важливо зазначити, що гроші рахуватимуть виходячи з вартості 100 кубів газу або 150 кВт/год електроенергії станом на травень поточного року. Тобто навіть якщо у жовтні злетить тариф на газ, заплатять все одно не більше 695 грн. Ті, хто використовує електроопалення, отримають всього 174 грн.
У минулому році, як повідомив віце-прем'єр Павло Розенко, гроші видали 1,7 млн сімей. Бюджету такі премії коштували приблизно 1,2 млрд грн. Важливо при цьому, що дадуть кошти тільки тим, хто до 1 вересня написав заяву в органи соцзахисту з проханням нарахувати їм "премію за енергоефективність".
До речі, субсидіанти - одні з найбільш неощадливих споживачів. В середньому вони спалюють в 2,1 рази більше газу, ніж їхні сусіди без "знижок".
Комуналка подорожчає
Традиційно перед початком опалювального сезону в Україні підвищують тарифи на комуналку. В цьому році драйвером подорожчання стане газ, а головним натхненником - МВФ. Саме вони наполегливо рекомендують Україні в рамках енергетичної реформи позбутися прихованого субсидування всіх і продавати газ для населення за тими самими цінами, які платить промисловість. Для цього тариф на блакитне паливо вже прив'язали до "імпортному паритету" (згідно з чинною постановою №187).
Дія старої постанови закінчується 1 жовтня, до цього моменту Кабмін погодить з МВФ новий тариф на газ. Потім в екстреному порядку теплокомуненерго почнуть укладати нові договори з "Нафтогазом". Наступний крок - перерахувати тарифи на гарячу воду і тепло.
Щоб отримати тепло або гарячу воду, спалюють газ. Якщо блакитне паливо дорожчає на 10%, то опалення може вирости в ціні на 7%. Зараз же розглядають можливість, як заявив у ефірі одного з телеканалів міністр соцполітики Андрій Рева, підвищити тариф на 58% - до 11 грн за куб. В результаті приблизно на 41% можуть подорожчати тепло і гаряча вода.