Експерти вважають, що, незважаючи на високий відсоток незадоволених своїм рівнем життя українців, з 1999 року можна простежити тенденцію поліпшення рівня життя в країні.
Про це заявив заступник директора Інституту соціології при НАН України Микола Шульга, презентуючи результати соціологічного дослідження, проведеного з 15 по 27 серпня цього року.
Керівник проекту дослідження, співробітник інституту соціології при Національній академії наук України Олександр Вишняк підкреслив, що при розгляді рівня задоволеності життя в цілому в серпні 2008 року, при порівнянні з аналогічними оцінками 1994-2007 років, можна сказати, що кількість задоволених продовжує рости, незважаючи на те, що відсоток незадоволених усе ще вищий.
"Рівень задоволеності життя в цілому по Україні ріс із 1999 року, і серпень 2008 винятком не став. Поліпшення не такі й значні - усього 1-3% за певні періоди, однак позитивна тенденція є", - говорить соціолог.
Результати дослідження свідчать про те, що задоволені своїм життям порядку 33%, а не задоволені не набагато більше 41%. Для 26% опитаних відповісти на це питання виявилося складно.
Соціологи підкреслюють, що трохи інша ситуація складається з матеріальним і соціально-економічним становищем українців і країни в цілому за останні 6 місяців. Більше 42% респондентів відповіли, що їхнє матеріальне становище погіршилося і майже 60% опитаних вважають що погіршилася соціально-економічна ситуація в країні в цілому.
Респондентам також було запропоновано оцінити діяльність уряду Юлії Тимошенко за останні півроку. Позитивною діяльність уряду вважають 44,4% опитаних, зокрема, на "відмінно" її оцінили 1,9%, на "добре" 10,9% і на "задовільно" 31,6%. Майже 48% респондентів вважають діяльність уряду негативною - 24,6% оцінили її на "погано" і 22,9% на "дуже погано".
Найгірше респонденти оцінюють дії Юлії Тимошенко в сферах зниження темпів інфляції та стабілізації цін, поліпшення рівня медичного забезпечення і боротьби з корупцією. Так, сукупно на "погано" і "дуже погано" оцінили її дії в цих сферах -66,7%, 59,8% та 50,6% опитаних відповідно.
У цілому 82% респондентів оцінюють політичну ситуацію в Україні як напружену і кризову. За словами Олександра Вишняка, подібних високих відсотків оцінки політичної ситуації як кризової не було із часів скандалу навколо вбивства журналіста Георгія Гонгадзе в 2001 і фінансово-економічної кризи 1998 років.
Більшість опитаних вважають, що керівництву країни необхідно заморозити ціни на продукти першої необхідності і комунальні тарифи для того, щоб поліпшити соціально-економічну ситуацію в країні - 61%, інвестувати в сільське господарство - 43% і підняти рівень мінімальних пенсій і зарплат - 59%.
Українці також вважають, що зміцнення економічних і політичних зв'язків з Росією та країнами СНД також буде сприяти поліпшенню соціально-економічного становища України - 36,4% і близько 23% вважають, що цього можна досягти тільки при інтеграції в Євросоюз і створенні зони вільної торгівлі ЄС.
Соціологічне опитування проводилося з 15 по 27 серпня 2008 року Інститутом соціології НАН України на замовлення фонду "Український Форум" у всіх регіонах України. Усього були опитані 1800 респондентів.