Економісти вважають, що перед покупкою важливо звірити реєстраційні дані компанії.
Часто українці, замислюючись над власною справою, починають вивчати варіанти покупки готового бізнесу. Але мало хто оцінює ризики угод і в підсумку може втратити гроші, оскільки потрапляє на шахраїв. Про те, як перевіряти бізнес перед покупкою, нам розповів економіст Іван Хохлов.
ПЕРЕВІРЯЄМО
Здійснювати перевірку (due diligence) об'єкта, що здобувається, компанії або ліцензії на "чистоту" треба незалежно від того, ким є продавець – іншому або сторонньою людиною. "Іноді власник бізнесу може не знати всієї інформації про ситуацію в компанії або ж не надавати значення таким фактам", – пояснює Хохлов. За його словами, зараз таку перевірку можна організувати швидко і дешево, адже Мін'юст зробив відкритим доступ до багатьох електронних баз даних. Можна також скористатися сервісами YouControl або OpenDataBot, але їхні послуги будуть коштувати грошей.
Оформляти договори передачі прав на бізнес треба через юриста. "Без цього нікуди: навіть випадкова помилка в документах (наприклад, помилка в графі, ким був виданий паспорт) призведе до того, що інша сторона зможе оскаржити дійсність документів і забрати майно назад", – уточнює Хохлов.
ШУКАЄМО
Що потрібно перевіряти перед покупкою бізнесу? Важливо звірити реєстраційні дані компанії. Йдеться про вивчення документів і даних в держреєстрах. "Може виявитися, що такої фірми не існує або під цією назвою діє інша компанія, а продавець не має до неї ніякого відношення", - говорить економіст.
Також потрібно досліджувати статус компанії – чи не знаходиться вона в стадії банкрутства або ліквідації, чи немає арешту її майна. "Якщо компанія в стадії банкрутства, майбутній власник не зможе нічого зробити з бізнесом", – уточнює Хохлов. Не можна обійти увагою кредитну історію компанії: кредит майже завжди видається юрособі під заставу майна фірми або його власників. "Потрібно перевірити в реєстрах, чи немає обтяжень на майно компанії з боку фінустанов", – радить експерт.
Важливо розібратися в питанні можливих судових розглядів щодо компанії або її власників. "Потрібно перевірити, чи немає діючих судових спорів з компанії, чи немає вступили в силу рішень суду щодо стягнення майна компанії. Може виявитися, що на право володіти бізнесом або власністю претендують інші особи, або ж майно компанії буде реалізовано для задоволення претензій до діючого власнику", – рекомендує Хохлов.
Ще варто вивчити всі дані прав власності та земкадастру – тобто все, що пов'язано з майном фірми. "Особливо це актуально, якщо основним активом бізнесу є нерухомість", – акцентує економіст.
Не завадить вивчити історію відносин компанії з її контрагентами. Для цього необхідно зажадати весь перелік договорів і перевірити суми дебіторської, кредиторської заборгованості. "Можливо, компанія винна багато грошей контрагентам і вони планують подавати до суду", – зазначає Хохлов. Якщо ж компанія займається бізнесом, що вимагає наявності ліцензії, – варто перевірити статус цих ліцензій, терміни їх дій.