Можливо, весь осінньо-зимовий сезон буде важким для гривні.
Банкіри не змогли зрушити курс долара, але пророкують гривні падіння.
Сьогоднішні торги на міжбанку відзначилися небаченим для останніх кількох місяців затишшям. Протягом дня котирування практично не рухалися з місця - майже всі угоди закривалися в діапазоні 28,055-28,065 грн ./$.
До завершення сесії через незначну перевищення пропозиції над попитом знизилися на 1 копійку. Завершилися торги на відмітках 28,02-28,055 грн ./$.
Як і вчора, Нацбанк не став реагувати на небачену стабільність на міжбанку - виходити з покупкою "десятини" для поповнення резервів побоявся. Що, до речі, дуже здивувало скарбників. Вони навіть запідозрили, що чиновники виконують якесь спецзамовлення - дають якомусь загадковому покупцеві придбати валюту за хорошим курсом. Втім, звичайно, підтвердження цієї теорії на ринку не знайшлося.
Тому міжбанківський штиль більшість фінансистів пояснювали валютними продажами під сплату податків (сьогодні останній термін для бюджетних платежів) та перетіканням валюти з готівкового ринку.
"Висока активність і курсові тренди сьогоднішнього дня визначили потребу учасників ринку в гривні для завершення податкових розрахунків, реакція ринку на вчорашнє просідання долара на міжбанку і відсутність курсової "зради" в проекті бюджету-2019, в якому закладено курс 29,4 на кінець року. Свою лепту внесли й випереджаючий курсовий оптимізм готівкового ринку, а також переорієнтація спекулятивної активності на гру "в обидві сторони", - прокоментував директор казначейства Банку Кредит Дніпро Олег Курінний.
Обсяг вільної ліквідності знизився на 0,1 млрд. грн. до 74 млрд. Залишки банків на коррахунках в НБУ зменшилися на 0,8 млрд. грн. і склали 52,5 млрд. грн., а обсяг ліквідності, мобілізованою НБУ через депозитні сертифікати, виріс на 0,8 млрд. грн. і склав 21,6 млрд. грн.
Легальний готівковий ринок відреагував на міжбанківський штиль невеликим здешевленням долара. Протягом дня в банківських касах середній курс продажу опустився на 5 копійок до 28,15-28,20 грн ./$. У цьому діапазоні працювало більшість структур: Кредобанк, ПУМБ, Райффайзен банк Аваль, Укрсиббанк і інші.
Найдешевший долар - по 28,04-28,05 грн ./$ можна було придбати в банку Інвестицій та заощаджень, Юнекс банку і небанківських установах. Викуповували валюту у населення в коридорі 27,80-28,0 грн ./$.
Опускали котирування і міняйли на чорному ринку. Причому робили це навіть більш активно, ніж легальні торговці. За день курс продажу долара у них просів на 7 копійок до 28,03 грн ./$. При цьому покупці намагалися провалити курс ще сильніше - нижче психологічної позначки 28,0 грн ./$.
У подальшу стабільність гривні експерти вірять слабо. Перш за все тому, що період активних бюджетних проплат бізнесу залишився позаду. А на зміну йому йде інший, менш сприятливий для нацвалюти, період ПДВ-відшкодувань. До слова, вже сьогодні на ринок потрапили близько 0,5 млрд. грн. таких виплат. Але вони, звичайно, не змогли вплинути на торги.
Так чи інакше, від п'ятничних торгів банкіри потрясінь не чекають. Але вже з понеділка, кажуть вони, курс може почати рости.
"Завтра, думаю, будемо відкриватися на рівні 28,05-28,06 грн ./$. Подальший рух буде залежати від співвідношення попиту і пропозиції", - спрогнозував Юрій Гриненко.
Олег Курінний в свою чергу очікує, що п'ятничні торги пройдуть в діапазоні 28,1-28,2 грн ./$.
Офіційний курс долара на 21 вересня Нацбанк встановив на рівні 28,06 грн ./$ - на 6 копійок нижче сьогоднішнього показника.