Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Економіст намалював сценарій дефолту у Росії

  • Джерело: mk.ru.  → Ключові теги: економіка, дефолт

    Гроші витікають стрімкими темпами.

    5412_c72ae6c4ab275e66875025827611b4e1.jpg (32.15 Kb)

    Обсяг відтоку капіталу з Росії в 2018 році складе $ 55 млрд. Це не рекорд: в кризовому 2014-му аналогічний показник перевищив $ 150 млрд. Але привід для занепокоєння є. Чиновники заспокоюють: грошей вистачає, а відтік капіталу - усього лише індикатор поточної економічної ситуації. Однак якщо такий індикатор змінюється в негативний бік, то виникає побоювання: в результаті гроші в уряду закінчаться і Росія опиниться на межі дефолту.

    Шлях до дефолту

    Відтік капіталу - не просто арифметична вправа для фінансистів. Цей параметр істотно впливає на поточне економічне становище країни. Ось і глава Мінекономрозвитку Максим Орєшкін недавно заявив, що ослаблення рубля пов'язане з короткостроковим різким відтоком капіталу з Росії. За його словами, рубль перестане дешевшати, коли відтік капіталу припиниться. «Відтік капіталу негативно впливає на поведінку російського рубля через розширення ризиків - чим вище ризикова складова, тим більші обсяги виведення коштів. Якщо темпи відтоку капіталу в межах $ 18-25 млрд щорічно на поведінці рубля майже не позначаться, то збільшення відтоку вдвічі знизить курс російської валюти до долара на 1-3%. Втім, таке падіння також можна вважати незначним», - вважає Бодрова.

    «Банк Росії має солідні фінансові ресурси, які при необхідності можна ефективно використовувати для стабілізації курсових коливань і зниження волатильності на валютному ринку. Тому вплив відтоку грошових коштів на курс рубля буде вельми опосередкованим», - погоджується старший аналітик «БКС Капітал» Сергій Суверов.

    Правда, розслаблятися поки передчасно. «Відтік грошей з країни глобально уповільнює ВВП, знижує потік інвестицій в основний капітал і в кінцевому рахунку призводить до уповільнення економічної системи в хронічній фазі. Це негативно відбивається на фінансових показниках роботи бізнесу і не додає оптимізму роботодавцям в питаннях підвищення заробітних плат, що негативно впливає на доходи пересічних громадян», - попереджає Бодрова.

    В сьогоднішніх геополітичних реаліях на зростання темпів відтоку найістотнішим чином впливає фактор посилення американських санкцій. За словами радника ІНСОР Микити Масленнікова, якщо в найближчі три місяці Вашингтон зважиться на такі економічні обмеження, як заборона кредитування американськими банками російських компаній і відмова від підтримки Росії міжнародними фінансовими організаціями (обидва пункти частково задіяні в даний час), то це забере до 1% ВВП нашої країни.

    Проблема ще й у тому, що, як заявив перший віце-прем'єр Антон Силуанов, якщо Вашингтон продовжить посилювати економічний пресинг, то наша країна відмовиться від зовнішніх запозичень, замінивши їх внутрішніми джерелами. «У поточному році ми не збираємося здійснювати позики, які не влаштовують Росію», - зазначив Силуанов, підкресливши, що Росія вже виробила політику виваженого ставлення до запозичень і буде її дотримуватися в 2019 році.

    Незважаючи на те що після заборони американським інвесторам скуповувати нові ОФЗ наша країна позбудеться серйозної і потенційно привабливої частки світового ринку запозичень, грошей на інвестиційні цілі у Росії поки вистачить. «Формально зобов'язання російського уряду перед іноземними кредиторами становлять всього 3,6% ВВП (близько $ 50 млрд). Американський держборг, для порівняння, перевищує 100% ВВП. Профіцит федерального бюджету РФ за підсумками серпня становив 5% ВВП, що також свідчить на користь відмови від зарубіжних кредитів», - вважає Суверов. Виходячи з того, що профіцит ліквідності в російській банківській системі перевищує 4 трлн рублів, приватний сектор також поки зберігає відносний спокій.

    Однак уряд розраховує продовжувати відкладати кошти в «кубушку» - до 2024 року чиновники мають намір довести резерв держави до 14 трлн рублів. Позики на внутрішньому ринку, в свою чергу, в цьому році повинні скласти 1 трлн рублів, а в 2019 році - 1,5 трлн рублів. «На виконання обох завдань державі може елементарно не вистачити грошей, - вважає доктор економічних наук Ігор Ніколаєв. - Не можна забувати, що три з чотирьох останніх розміщень ОФЗ були скасовані через низький інтерес до таких цінних паперів. Повторення подібної ситуації в майбутньому виключати не можна. Якщо держава буде продавати облігації на невигідних умовах, то виплата купонного доходу по ним виявиться вкрай скрутній, що може навіть призвести до дефолту, аналогічного тому, який Росія пережила в 1998 році», - попереджає експерт.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max  Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max
iPhоne 15 Pro Max зміг здивувати навіть найвибагливіших користувачів. Смартфон став ще потужнішим і швидшим, і у нього з'явилися нові опції. При цьому...
Чем занимается бывший ТОП-менеджер Чем занимается бывший ТОП-менеджер "Нафтогаза" Александр Кацуба: частная добыча газа, финансовые услуги, волонтерство
Александр Кацуба стал известен в начале 10-х годов благодаря работе в государственных энергетических гигантах. Выходцы из известной в Харькове бизнес-...
Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми