Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Рублю прогнозують великі потрясіння

  • Джерело: mk.ru.  → Ключові теги: рубль

    Поки рубль храбрує. З середини вересня він відіграє позиції у долара та євро, чому всіляко сприяють зростаючі нафтові котирування. Але все ближче нова смуга перешкод, а разом з нею зростання нових і старих загроз для курсу національної валюти. При цьому, хоча головні ризики несуть з собою санкції, вони не вичерпують всіх небезпек, які підстерігають рубль.

    9642_1470817100_f292432aa1a28cd299224e7b2984bf0382042c_750.jpg (67.25 Kb)

    Почати все-таки варто з політики. Чому зміцнів рубль? Його підняли ціни на нафту, а їх, у свою чергу, - очікування ринком антиіранських санкцій з боку США, які включають в себе заборону на покупку іранської нафти. Однак вступ санкцій в силу призначено на 4 листопада, дистанція за мірками ринку ще значна, а ціни розігріті вже сьогодні. Тому що немає ясності з тим, чи буде і як саме відшкодована випадає з обороту іранська нафта.

    Можливо, американський президент Дональд Трамп переоцінив результати своїх літніх телефонних переговорів з саудівським королем Салманом бен Абдель Азіз Аль Саудом. За версією президента США, король погодився збільшити видобуток нафти в межах 2 млн барелів. За офіційною саудівською версією, король лише заявив про здатність своєї країни задовольнити потреби ринку, але без будь-яких конкретних обіцянок. У всякому разі, консорціум ОПЕК + підтвердив, що буде виконувати свої червневі рішення. Йдеться про зростання видобутку, але вельми дозованої - до рівня на 1,8 млн барелів на добу нижче, ніж в жовтні 2016 року. Це зовсім не те зростання, яке хотів би бачити Трамп. Ціни на нафту відгукнулися ривком за $ 80 за барель.

    Рубль виявляється на політичних гойдалках: вгору його штовхають ціни на нафту, що виросли на американських антиіранських санкції, вниз - власне, антиросійські санкції, чергова хвиля яких доведеться теж на листопад. Що переважить, поки сказати важко. Зрозумілим є одне: позитивні надії мало пов'язані з тими обставинами, на які може активно впливати Росія.

    Москва в неоднозначному становищі. З економічної точки зору випадання іранської нафти - це надія на додаткові нафтові доходи бюджету і на підтримку рубля. З політичної точки зору Росія зацікавлена ​​в успіху створення фінансового механізму обходу вторинних санкцій, які загрожують тим компаніям, які порушать американські заборони на операції з Іраном. Конкретики з цим механізмом поки мало, швидше за все, мова йде про бартерну торгівлю з Іраном через спеціально створювану юридичну особу. Але експерти налаштовані скептично: американці при бажанні легко розпізнають і покарають реальних покупців іранської нафти. Примітно, що про подібний механізм говориться вже досить давно, але багато великих компаній, в тому числі і європейські, побоюючись американських обмежень, згортають свої операції в Ірані.

    Що ж стосується антиросійських санкцій, то, по-перше, нова їх хвиля в зв'язку з отруєнням Скрипаля точно піде в листопаді-грудні в рамках чинного американського закону про протидію застосування бактеріологічної зброї. По-друге, в США триває підготовка нового закону, що передбачає введення проти Росії ще одного пакета санкцій, включаючи, зокрема, заборону на операції з російським держборгом і на використання російськими державними банками розрахунків у доларах. Можна скільки завгодно говорити про те, що ці ризики вже враховані ринком, але в міру їх наближення стан рубля точно погіршиться.

    Листопад обіцяє бути місяцем валютних потрясінь. І не тільки по списку санкцій або політичних причин. 25 вересня міжнародне рейтингове агентство Fitch виступило з попередженням на адресу російського ЦБ. Йдеться про ризики, з якими російська банківська система може зіткнутися в найближчій перспективі. Це не тільки звична мінливість нафтової кон'юнктури, зростаюче домінування держбанків, частка яких в банківській системі становить вже 65%, що веде до зниження конкуренції, або вже традиційні хвилі санкцій. Fitch попереджає насамперед про небезпечний розростанні ризикованих і токсичних банківських активів. Вони оцінені в 4 трлн рублів, стільки може знадобитися ЦБ в разі, якщо ця бульбашка лусне. Значить, проблеми в будь-якому великому банку (а вони в принципі можуть виникнути через, скажімо, заборони на операції з доларом) ризикують стати гнітом, який веде до вибуху.

    А банківські потрясіння точно не минуть і рубль, і наші гаманці разом із заощадженнями. Звичайно, ризиковані банківські активи - це ще не банківська криза, його ймовірність поки невелика, але, як вважає Fitch, ця ймовірність збільшується. Так що попереджений - значить озброєний.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми