Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Санкції РФ проти України не "вдарять" по економіці - експерт

  • Джерело: apostrophe.ua.  → Ключові теги: економіка, санкції

    У списку санкцій є одне завдання - впливати на політичні процеси в Україні.

    0518_9425_75840.jpg (75.59 Kb)

    Введення санкцій Росією щодо українських громадян і компаній не завдасть істотної шкоди економіці країни. Цей удар більше розрахований на політичний ефект.

    Про те, на що розраховують в Кремлі, "апостроф" розповів фінансовий експерт Олексій Кущ.

    До сьогоднішнього дня Росія застосовувала приховані форми тиску на Україну. Це стосувалося обмеження транзиту, поставок товарів, пред'явлення санітарних вимог до продукції. Але санкції Росії проти України офіційно не вводила. Це відбувалося з тієї причини, що, як говорила російська пропаганда, Україна - це "заблукала" сестра, яка рано чи пізно повернеться. А тому її потрібно жаліти, а не вводити проти неї санкції. З одного боку, введення санкцій - це підняття ставок з боку Кремля в протистоянні України та Росії. І цими санкціями Росія підняла Україну на один рівень з США і країнами Європи, щодо яких вона вводила санкції.

    Що стосується самого списку, то очікуваним був удар по чинному політичному істеблішменту. При цьому основний посил санкцій - створити приховані важелі впливу на майбутні президентські вибори в Україні. Ці санкції максимально вигідні для Росії за часом, адже якби їх ввели, наприклад, в 2019 році, то все в світі розцінили б їх як тиск на українські вибори.

    Тоді як зараз тільки фахівці зможуть зв'язати ці санкції з виборами, які пройдуть в 2019 році - хоча взаємозв'язок тут дуже чітка. До того ж є дуже вдалий привід - це роздмухування в Росії релігійної теми. Для Путіна зараз склалася унікальна ситуація, коли він може пояснити своєму електорату, чому вводяться санкції проти України.

    Це - перша "ластівка". Очевидно, через якийсь час з'являться і інші списки. І тут для Росії найголовніше - створити тиск на наші олігархічні групи. Адже ми досі не знаємо, як діють ці приховані взаємозв'язки, які трансформують економічні інтереси в політичні. Завдання списку - передати привіт українському олігархату і показати, що Росія бачить все приховані бізнес-інтереси, зв'язки з російським капіталом, і за допомогою цих санкцій буде встановлюватися контроль над лояльними бізнес-групами південного сходу України - щоб вони не вели приховану гру на майбутніх виборах, а виконували цілі і завдання Кремля. При цьому для Росії зараз важливіше навіть не президентські, а парламентські вибори, і Кремлю потрібно сконцентрувати кілька політичних колон, які підуть на ці вибори.

    У зв'язку з цим, було очікувано, що до списку санкцій не потраплять Рінат Ахметов та Ігор Коломойський, а також проросійські олігархи. Чому в списку немає Коломойського? Тому що він веде зараз велику політичну гру, і Кремль не хоче зараз з ним "спалювати мости". У той же час, удар по Геннадію Боголюбову та Геннадія Корбана - набагато дієвіший. Боголюбов менше займається політикою і більше - бізнесом групи "Приват", а Корбан забезпечує корпоративну систему управління, злиття-поглинання різних активів і всіляку реалізацію корпоративних схем з контролю за активами в Україні та придбання нового контролю. З точки зору бізнесу, удар по ним буде більш дієвим, ніж особисто по Коломойському. У Росії хочуть побачити, кого Коломойський буде підтримувати на виборах, подивляться позицію цих людей з тих питань, які цікавлять Кремль. І вже від цієї позиції буде залежати другий крок Кремля - ​​вводити проти Коломойського санкції або не вводити.

    Що стосується Ахметова, то зараз абсолютно не в інтересах Кремля вводити проти нього персональні санкції, але зате можна ввести їх проти деяких його підприємств, щоб трохи натиснути на больові точки і показати, що Кремлі "тримає руку" на його пульсі, і, знову ж таки, подивитися на його реакцію, на його політичне лавірування в цих умовах. Відносно Дмитра Фірташа використовується аналогічна тактика "дрібних порізів", яка полягає в тому, що наноситься один "поріз", і, якщо немає потрібної реакції, то наноситься наступний "поріз" і так далі. Тому зараз в список вносяться окремі підприємства, але не вносяться великі персоналії. А далі будуть дивитися з їхньої поведінки.

    При цьому важливо відзначити, що насправді від цих санкцій прямі економічні втрати України не будуть катастрофічними. Умовно, ми можемо втратити до півмільярда доларів нашого річного експорту в Росію.

    У той же час наш обиватель недооцінює колосальні підкилимні взаємозв'язку нинішніх політичних еліт України з великим російським капіталом. На вищих посадах в нашій країні побували люди, які до 2013 року працювали у фінансовій системі і були дуже тісно пов'язані російським капіталом. Тому не варто недооцінювати глибину цих прихованих і складних афілійованих зв'язків. За допомогою цих санкцій Росія буде в ручному режимі диригувати нашими внутрішніми політичними процесами. І це приховане політичне лавірування може трансформуватися в прийняття рішень, які для України будуть коштувати набагато більше, ніж прямі економічні втрати.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Як український малий бізнес змушений годувати чужі корпорації Як український малий бізнес змушений годувати чужі корпорації
Останнім часом ситуація в сфері інтернет-торгівлі стає дедалі загрозливішою. За даними Опендатабот та Прозорро, близько 30% малого бізнесу в Україні п...
Одна історія кар’єри в ІТ, яка могла не статися — шлях до успіху у кібербезпеці Одна історія кар’єри в ІТ, яка могла не статися — шлях до успіху у кібербезпеці
Що робити, коли життя несподівано змінює маршрут, а майбутнє стає розмитим? Як знайти себе, якщо опори більше немає, а університетський диплом чи попе...
Як Ploom допомагає зменшити дим і неприємний запах? Як Ploom допомагає зменшити дим і неприємний запах?
Усім відомо, що традиційне куріння сигарет супроводжується характерним димом і неприємним запахом, який залишається на одязі, у приміщеннях та на воло...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми