Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Українці активно інвестують у держборг

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: фінанси

    Національний банк України всіма можливими способами намагається стримати зростання цін у країні. Тільки в цьому році облікову ставку регулятор підвищив із 16 до 18%. Крім того, рада НБУ передбачає: якщо тиск на ціни продовжиться, облікову ставку можуть знову підняти. Наслідок такого рішення — гроші інвестують не в бізнес, а в облігації державної позики (ОВДП). Це державні цінні папери, вартість яких залежить від облікової ставки НБУ. В результаті сповільнюється не тільки інфляція, а й зростання економіки.

    4139_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    Як держава залучає інвестиції, стримує зростання цін і чому в результаті страждає бізнес.

    Держава проти бізнесу: хто переміг у нерівній конкуренції.

    Облікова ставка — це своєрідний еквівалент вартості грошей в економіці. Цей інструмент перебуває у руках НБУ. В першу чергу він впливає на вартість депозитних сертифікатів, які Нацбанк продає фінансовим установам, і на державні цінні папери. Згодом можуть вирости ставки і за банківськими депозитами. Хоча, як показала практика, відбувається це зі значною затримкою і з певною похибкою.

    В Україні один із найвищих рівнів "проблемних кредитів" — приблизно 50%. Як розповіли банкіри, одна з головних проблем системи — нестача надійних боржників. І в ситуації, коли Нацбанк своїми рішеннями різко підняв вартість ОВДП, банки замість бізнесменів, які приходять брати "у борг на розвиток бізнесу", вибирає держава. Гроші вкладають у цінні папери.

    Політика Національного банку призвела до того, що й прості українці почали активно інвестувати заощадження "у держборг". Загальний портфель ОВДП на руках фізосіб у 2018-му наблизився до 5 млрд. Утричі більше, ніж торік. Люди вибирають: скористатися можливістю і добре заробити за рахунок державних цінних паперів, або, наприклад, витратити на покупку товару чи розширення власного бізнесу. І чим вища ставка за цінними паперами, тим менше грошей потрапить в економіку і більше дістанеться державі.

    "Це стандартні методи боротьби з інфляцією. Робиться для того, щоб підвищити попит на гривню й знизити попит на долар. Коли ставка в гривні висока, гроші не йдуть у бізнес, але не йдуть і в долар. Високі ставки стримують споживання. У людей є заощадження. Вони замість того, щоб купити товари, інвестують гроші в ОВДП або депозити. Питання тільки в тому, наскільки підвищувати ставку", — розповідає глава аналітичного департаменту Adamant Capital Костянтин Фастовець.

    Більшість аналітиків радить: зараз гроші найкраще інвестувати в цінні папери. Завдання інвестора — заробити якомога більше і при цьому мінімізувати ризики. Й у ситуації, коли НБУ, як незалежний регулятор, займає позицію держави і робить все, щоб українці вкладали свої гроші в цінні папери, а не в економіку, страждає у першу чергу бізнес.

    "Облікова ставка — це не іграшка. Не можна просто так взяти і підвищити до 18%, щоб подивитися "що вийде". Банківська система — кров економіки. Ми зараз урізуємо кредитування для того, щоб стримати зростання цін, а завтра маємо мінімальне зростання ВВП, але при цьому хорошу статистику — ціни не ростуть. Тут є тонка грань. Зараз політика НБУ, мені так здається, у першу чергу заточена на показники інфляції. Але ми повинні розуміти, що є важливіший показник — реальне зростання доходів. Якщо активно зростає економіка, збільшується ВВП і при цьому спостергіається інфляція, то реальне зростання доходів може бути набагато вищим, ніж інфляція", — розповідає фінансовий аналітик Володимир Мазуренко.

    Що буде із банківськими ставками
    Член правління "ОТП Банку" Володимир Війтишин зазначає: головне завдання — зберегти ліквідність і при цьому не втратити клієнтів. Банкір сподівається, що НБУ незабаром знову знизить облікову ставку для того, щоб здешевити кредити для українців. До слова, в стратегії розвитку банківського сектора йдеться про те, що до 2022 року банківські ставки повинні знизитися на 1-12 п. п. Нині вартість кредитів досягає більше 30% річних. Банкіри розраховують, що підвищення облікової ставки — тимчасовий інструмент для утримання інфляції.

    Два минулих підвищення облікової ставки ніяк не вплинули на банківські депозити, розповідає директор одного з департаментів банку ПУМБ Дмитро Поліщіук. Банкір вважає, що прибутковість гривневих вкладів не зміниться, а ось валютних навпаки — знижуватиметься.

    Банківська система України в першу чергу залежить від ситуації в економіці. Чим вищі доходи українців і чим більше можливостей у бізнесу отримати дешевий кредитний ресурс, тим більше шансів для розвитку. Поступово Національний банк буде змушений знижувати облікову ставку, інакше добитися зростання економіки і зниження ставок за кредитами буде складно. Так, глава державного "Ощадбанку" Андрій Пишний заявив, що до 2022-го облікова ставка буде не вище 6%.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома
Натяжные потолки — это современное и практичное решение для обновления интерьера вашего дома. Они представляют собой полотно, натянутое на металлическ...
Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі
Венчур білдер CLUST оголосив про співпрацю з відомим українським брендом вітамінів і дієтичних добавок Perla Helsa та вихід на ринок Польщі. Тестувати...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми