Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

ЗВТ з Китаєм: плюси та мінуси

  • Джерело: apostrophe.ua.  → Ключові теги: ЗВТ, Китай

    Україна і Китай можуть створити зону вільної торгівлі. Поки говорити про які-небудь домовленості рано, але, схоже, в режимі ЗВТ зацікавлені обидві сторони: КНР робила нашій країні відповідну пропозицію ще 2 роки тому, а на початку листопада 2018 року український перший віце-прем'єр Степан Кубів під час візиту до Пекіна запропонував китайському колезі почати консультації з цього питання.

    6895_china-flag.jpg (18.09 Kb)

    Чи реально створення ЗВТ між двома країнами, яка від цього вигода для України, а також, чи є ризики для нашої країни.

    Україна і Китай можуть створити зону вільної торгівлі (ЗВТ). Про це повідомив перший віце-прем'єр - міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів. За його словами, на початку листопада в ході візиту в Пекін він запропонував віце-прем'єру Держради (уряду) КНР Лю Хе "почати спільні українсько-китайські консультації про передумови створення зони вільної торгівлі Україна - Китай".

    Показово, що ініціатива створення ЗВТ належить, насправді, Китаю: рівно два роки тому, в листопаді 2016 року, з такою пропозицією виступив посол КНР в нашій країні Ду Вей. Однак українські чиновники відреагували на таку ініціативу стримано. Зокрема, тодішня заступник міністра економрозвитку і торгівлі Наталія Микольська заявила, що створення ЗВТ з Китаєм не розглядається.

    Як альтернатива

    Очевидно, що в створенні зони вільної торгівлі зацікавлений перш за все Китай. За словами виконавчого директора Міжнародного фонду Блейзера Олега Устенка, Китай претендує на набагато більшу роль в світі, в тому числі і в економіці, в порівнянні з тією, що він грає сьогодні. У розмові з "апостроф" він нагадав, що вже зараз китайська економіка є другою в світі після американської "і має великі амбіції до розвитку, і не виключено, що зовсім скоро, якщо китайці будуть зберігати темпи зростання, вони стануть №1".

    Крім того, зазначив Устенко, останнім часом загострилися торговельні відносини Піднебесної з Америкою, яка вводить обмежувальні заходи на китайський експорт, в зв'язку з чим КНР потрібні нові ринки збуту.

    Фінансовий експерт Олексій Кущ також звертає увагу на те, що Китай в світі торгового стану з США активізували пошуки альтернативних ринків збуту своєї продукції. За його словами, КНР вже кілька років намагається втягнути Україну в угоду про ЗВТ, "натомість обіцяючи безвізовий режим, кредити, інвестиції". Він зазначив, що багато в чому такий підхід схожий на те, що було з боку Європейського Союзу, коли велися переговори про асоціацію, частиною якої повинна була стати зона вільної торгівлі, правда, зі своїми нюансами. "Китайці, на відміну від європейців не висувають жодних політичних вимог", - пояснив Кущ.

    Наша країна розглядається Китаєм в якості однієї з багатьох альтернатив американського ринку, на якому відбулися (і ще відбудуться) втрати. "Україна є одним з гвинтиків, який допоможе компенсувати 3-4 мільярди доларів втрат", - заявив Олексій Кущ.

    сумнівна вигода
    Але наскільки реальними є шанси на те, що ЗВТ між Китаєм і Україною буде створена? Член виконкому Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран в коментарі виданню висловив думку, що на сьогодні це малоймовірно, тому що "Україна знаходиться в зоні впливу США".

    При цьому, якщо все-таки ЗВТ буде створена, Україні вона буде невигідна. "Як і більшості країн світу нам конкурувати з КНР дуже складно. Торговельне сальдо буде на їхню користь", - зазначив експерт.

    З цим згоден і Олексій Кущ. Він, втім, вважає, що США навряд чи будуть реально перешкоджати Україні у створенні зони вільної торгівлі з Китаєм. "Американці не можуть контролювати всю дурість наших чиновників, не можуть влазити, як то кажуть, в усі щілини. В даному випадку, вони тільки знизують плечима, посміються", - сказав він, додавши, що першочерговим завданням Америки є захист свого ринку від китайської експансії , а не блокування експорту з Піднебесної в інші країни.

    При цьому Кущ також упевнений, що для України режим вільної торгівлі з Китаєм вкрай невигідний. Він нагадав, що КНР є рекордсменом за кількістю всіляких антидемпінгових розслідувань, і "це говорить про те, що Китай за рахунок низької собівартості просто душить всіх торгових конкурентів", в зв'язку з чим багато країн просто побоюються створювати ЗВТ з Піднебесної. За його словами, вже сьогодні наша країна значне від'ємне сальдо в торгівлі з Китаєм, причому співвідношення експорту-імпорту - одне з найгірших в порівнянні з іншими торговими партнерами. Якщо, наприклад, торговий оборот з Китаєм внаслідок створення ЗВТ виросте до 10 мільярдів доларів, з них 7-8 мільярдів доларів буде імпорт з Китаю, а решта - український експорт в КНР. "Це означає, що то негативне торговельне сальдо, яке у нас є з усіма країнами світу, ми, фактично, помножимо на два", - заявив експерт.

    Крім іншого, важливо проаналізувати структуру торгівлі України і Китаю. "Ми експортуємо в Китай в основному сировину, приблизно 90%. Це - залізна руда, рослинне масло, сільськогосподарська продукція сировинного характеру. А 90% китайського імпорту в нашу країну - це товари з високим рівнем доданої вартості - продукція машинобудування, автомобілебудування, продукція легкої промисловості, товарів народного споживання. Створити з Китаєм зону вільної торгівлі, - це остаточно добити нашу промисловість, нашу економіку", - резюмував Олексій Кущ.

    Не все так погано

    Але є і протилежна точка зору.

    Старший аналітик інвестиційної компанії "Альпарі" Вадим Іосуб вважає, що режим вільної торгівлі з Китаєм як раз може бути вигідний Україні. "Очевидно, що для України китайський ринок з його 1,5 мільярда потенційних споживачів набагато цікавіше, ніж український ринок для Китаю. Китайські товари за рахунок низької ціни і без спеціальних режимів торгівлі вже навчилися проникати по всьому світу, в тому числі, і в Україні . Наявність ЗВТ не створить для них особливих преференцій, але серйозно зможе допомогти українській продукції, перш за все, аграрної, потрапити на величезний ринок Китаю", - сказав експерт.

    Олег Устенко також не бачить особливих загроз для України від створення ЗВТ з КНР. "У моєму розумінні, Китай не розглядає Україну як фінальний пункт (призначення своєї продукції, -" Апостроф "), - сказав експерт. Він пояснив, що Китай може бути зацікавлений в тому, щоб використовувати нашу країну як перевалочний пункт на європейські ринки. для КНР це особливо актуально в зв'язку з необхідністю переорієнтації свого експорту з ринку США. За його словами, важливу роль тут грає те, що Україна має зону вільної торгівлі з ЄС. "І Китай, якщо він отримає зону вільної торгівлі з Україною, зможе ввозити свої комплекту щие, агрегати безмитно на українську територію, як мінімум, робити тут збірку і далі вже під вивіскою Made in Ukraine, але з китайських запчастин і, можливо, навіть за допомогою китайської робочої сили, далі відправити на територію Європейського Союзу ", - пояснив Устенко.

    Крім того, за його словами, Україна для Китаю може бути цікава в плані можливої ​​логістичної бази - також з прицілом на Європу.

    Експерт також не виключив, що в разі зміни геополітичної ситуації, Китай потенційно зможе завдяки ЗВТ з Україною просувати свої товари на європейську територію Росії.

    Гонка за лідером
    Український інтерес в ЗВТ з Китаєм, крім іншого, може складатися в можливості залучення китайських інвестицій у вітчизняні інфраструктурні проекти. "Це можливо на основі державно-приватного партнерства, що доводить приклад Казахстану, де китайці дуже активно представлені. Це означає, що такий необхідний для України інвестор в не дуже цікаві і не швидко окупаються проекти може бути знайдений, оскільки середня окупність таких проектів - близько 30 років ", - сказав Олег Устенко.

    Крім того, за його словами, китайці не ходять самі по собі, вони призводять, як правило, за собою корейців, які дуже уважно стежать за їх пересуваннями, і вони постійно конкурують один з одним. "Та й японці пильно стежать за китайцями, тому ЗВТ з Китаєм може означати, що можна буде отримати і додаткові інвестиції з боку Японії, з боку (Південної) Кореї, що також було б цікаво для України", - резюмував експерт.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max  Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max
iPhоne 15 Pro Max зміг здивувати навіть найвибагливіших користувачів. Смартфон став ще потужнішим і швидшим, і у нього з'явилися нові опції. При цьому...
Чем занимается бывший ТОП-менеджер Чем занимается бывший ТОП-менеджер "Нафтогаза" Александр Кацуба: частная добыча газа, финансовые услуги, волонтерство
Александр Кацуба стал известен в начале 10-х годов благодаря работе в государственных энергетических гигантах. Выходцы из известной в Харькове бизнес-...
Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми