Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

ЗВТ з Китаєм: плюси та мінуси

  • Джерело: apostrophe.ua.  → Ключові теги: ЗВТ, Китай

    Україна і Китай можуть створити зону вільної торгівлі. Поки говорити про які-небудь домовленості рано, але, схоже, в режимі ЗВТ зацікавлені обидві сторони: КНР робила нашій країні відповідну пропозицію ще 2 роки тому, а на початку листопада 2018 року український перший віце-прем'єр Степан Кубів під час візиту до Пекіна запропонував китайському колезі почати консультації з цього питання.

    6895_china-flag.jpg (18.09 Kb)

    Чи реально створення ЗВТ між двома країнами, яка від цього вигода для України, а також, чи є ризики для нашої країни.

    Україна і Китай можуть створити зону вільної торгівлі (ЗВТ). Про це повідомив перший віце-прем'єр - міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів. За його словами, на початку листопада в ході візиту в Пекін він запропонував віце-прем'єру Держради (уряду) КНР Лю Хе "почати спільні українсько-китайські консультації про передумови створення зони вільної торгівлі Україна - Китай".

    Показово, що ініціатива створення ЗВТ належить, насправді, Китаю: рівно два роки тому, в листопаді 2016 року, з такою пропозицією виступив посол КНР в нашій країні Ду Вей. Однак українські чиновники відреагували на таку ініціативу стримано. Зокрема, тодішня заступник міністра економрозвитку і торгівлі Наталія Микольська заявила, що створення ЗВТ з Китаєм не розглядається.

    Як альтернатива

    Очевидно, що в створенні зони вільної торгівлі зацікавлений перш за все Китай. За словами виконавчого директора Міжнародного фонду Блейзера Олега Устенка, Китай претендує на набагато більшу роль в світі, в тому числі і в економіці, в порівнянні з тією, що він грає сьогодні. У розмові з "апостроф" він нагадав, що вже зараз китайська економіка є другою в світі після американської "і має великі амбіції до розвитку, і не виключено, що зовсім скоро, якщо китайці будуть зберігати темпи зростання, вони стануть №1".

    Крім того, зазначив Устенко, останнім часом загострилися торговельні відносини Піднебесної з Америкою, яка вводить обмежувальні заходи на китайський експорт, в зв'язку з чим КНР потрібні нові ринки збуту.

    Фінансовий експерт Олексій Кущ також звертає увагу на те, що Китай в світі торгового стану з США активізували пошуки альтернативних ринків збуту своєї продукції. За його словами, КНР вже кілька років намагається втягнути Україну в угоду про ЗВТ, "натомість обіцяючи безвізовий режим, кредити, інвестиції". Він зазначив, що багато в чому такий підхід схожий на те, що було з боку Європейського Союзу, коли велися переговори про асоціацію, частиною якої повинна була стати зона вільної торгівлі, правда, зі своїми нюансами. "Китайці, на відміну від європейців не висувають жодних політичних вимог", - пояснив Кущ.

    Наша країна розглядається Китаєм в якості однієї з багатьох альтернатив американського ринку, на якому відбулися (і ще відбудуться) втрати. "Україна є одним з гвинтиків, який допоможе компенсувати 3-4 мільярди доларів втрат", - заявив Олексій Кущ.

    сумнівна вигода
    Але наскільки реальними є шанси на те, що ЗВТ між Китаєм і Україною буде створена? Член виконкому Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран в коментарі виданню висловив думку, що на сьогодні це малоймовірно, тому що "Україна знаходиться в зоні впливу США".

    При цьому, якщо все-таки ЗВТ буде створена, Україні вона буде невигідна. "Як і більшості країн світу нам конкурувати з КНР дуже складно. Торговельне сальдо буде на їхню користь", - зазначив експерт.

    З цим згоден і Олексій Кущ. Він, втім, вважає, що США навряд чи будуть реально перешкоджати Україні у створенні зони вільної торгівлі з Китаєм. "Американці не можуть контролювати всю дурість наших чиновників, не можуть влазити, як то кажуть, в усі щілини. В даному випадку, вони тільки знизують плечима, посміються", - сказав він, додавши, що першочерговим завданням Америки є захист свого ринку від китайської експансії , а не блокування експорту з Піднебесної в інші країни.

    При цьому Кущ також упевнений, що для України режим вільної торгівлі з Китаєм вкрай невигідний. Він нагадав, що КНР є рекордсменом за кількістю всіляких антидемпінгових розслідувань, і "це говорить про те, що Китай за рахунок низької собівартості просто душить всіх торгових конкурентів", в зв'язку з чим багато країн просто побоюються створювати ЗВТ з Піднебесної. За його словами, вже сьогодні наша країна значне від'ємне сальдо в торгівлі з Китаєм, причому співвідношення експорту-імпорту - одне з найгірших в порівнянні з іншими торговими партнерами. Якщо, наприклад, торговий оборот з Китаєм внаслідок створення ЗВТ виросте до 10 мільярдів доларів, з них 7-8 мільярдів доларів буде імпорт з Китаю, а решта - український експорт в КНР. "Це означає, що то негативне торговельне сальдо, яке у нас є з усіма країнами світу, ми, фактично, помножимо на два", - заявив експерт.

    Крім іншого, важливо проаналізувати структуру торгівлі України і Китаю. "Ми експортуємо в Китай в основному сировину, приблизно 90%. Це - залізна руда, рослинне масло, сільськогосподарська продукція сировинного характеру. А 90% китайського імпорту в нашу країну - це товари з високим рівнем доданої вартості - продукція машинобудування, автомобілебудування, продукція легкої промисловості, товарів народного споживання. Створити з Китаєм зону вільної торгівлі, - це остаточно добити нашу промисловість, нашу економіку", - резюмував Олексій Кущ.

    Не все так погано

    Але є і протилежна точка зору.

    Старший аналітик інвестиційної компанії "Альпарі" Вадим Іосуб вважає, що режим вільної торгівлі з Китаєм як раз може бути вигідний Україні. "Очевидно, що для України китайський ринок з його 1,5 мільярда потенційних споживачів набагато цікавіше, ніж український ринок для Китаю. Китайські товари за рахунок низької ціни і без спеціальних режимів торгівлі вже навчилися проникати по всьому світу, в тому числі, і в Україні . Наявність ЗВТ не створить для них особливих преференцій, але серйозно зможе допомогти українській продукції, перш за все, аграрної, потрапити на величезний ринок Китаю", - сказав експерт.

    Олег Устенко також не бачить особливих загроз для України від створення ЗВТ з КНР. "У моєму розумінні, Китай не розглядає Україну як фінальний пункт (призначення своєї продукції, -" Апостроф "), - сказав експерт. Він пояснив, що Китай може бути зацікавлений в тому, щоб використовувати нашу країну як перевалочний пункт на європейські ринки. для КНР це особливо актуально в зв'язку з необхідністю переорієнтації свого експорту з ринку США. За його словами, важливу роль тут грає те, що Україна має зону вільної торгівлі з ЄС. "І Китай, якщо він отримає зону вільної торгівлі з Україною, зможе ввозити свої комплекту щие, агрегати безмитно на українську територію, як мінімум, робити тут збірку і далі вже під вивіскою Made in Ukraine, але з китайських запчастин і, можливо, навіть за допомогою китайської робочої сили, далі відправити на територію Європейського Союзу ", - пояснив Устенко.

    Крім того, за його словами, Україна для Китаю може бути цікава в плані можливої ​​логістичної бази - також з прицілом на Європу.

    Експерт також не виключив, що в разі зміни геополітичної ситуації, Китай потенційно зможе завдяки ЗВТ з Україною просувати свої товари на європейську територію Росії.

    Гонка за лідером
    Український інтерес в ЗВТ з Китаєм, крім іншого, може складатися в можливості залучення китайських інвестицій у вітчизняні інфраструктурні проекти. "Це можливо на основі державно-приватного партнерства, що доводить приклад Казахстану, де китайці дуже активно представлені. Це означає, що такий необхідний для України інвестор в не дуже цікаві і не швидко окупаються проекти може бути знайдений, оскільки середня окупність таких проектів - близько 30 років ", - сказав Олег Устенко.

    Крім того, за його словами, китайці не ходять самі по собі, вони призводять, як правило, за собою корейців, які дуже уважно стежать за їх пересуваннями, і вони постійно конкурують один з одним. "Та й японці пильно стежать за китайцями, тому ЗВТ з Китаєм може означати, що можна буде отримати і додаткові інвестиції з боку Японії, з боку (Південної) Кореї, що також було б цікаво для України", - резюмував експерт.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство
    Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) кардинально оновили свою візову політику. Імміграційні адвокати вважають, що ці зміни можуть перетворити ОАЕ на о...
    Трамп готує жорсткі санкцій проти рф Трамп готує жорсткі санкцій проти рф
    Президент США Дональд Трамп готовий підписати двопартійний законопроект про нові санкції проти Росії, які передбачають запровадження 500% мит щодо кра...
    Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу
    Уявіть: кожен запит доступу до ресурсів вашої компанії перевіряється ретельно, незалежно від того, хто і звідки намагається підключитися. Цю ідею покл...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми