Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Українців продовжують дурити в магазинах

 • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: продукти харчування

  В Україні скоро набудуть чинності нові правила маркування продуктів. Верховна Рада вже ухвалила законопроект, який вводить оновлені вимоги і збільшує штрафи за неправдиву інформацію.

  5004_gnach1_jpg_resized.jpg (64.02 Kb)


  Що треба знати про нововведення та на що звертати увагу під час купівлі товару.

  Ухвалений законопроект № 8450 передбачає заборону на використання інформації на етикетках товарів, яка може ввести в оману покупця. Нові правила зобов'яжуть виробників на видному місці зазначати наявність у товарі інгредієнтів-алергенів.

  Також заборонять "брехати" на етикетках (вже не буде "цілющого чаю" ​​і йогуртів, які "нормалізують травлення"). Більше того, за такий обман штрафуватимуть.

  Зміни стосуються і терміну придатності товару. Для швидкопсувних продуктів залишать маркування "використовувати до", а для всіх інших дозволять писати "мінімальний термін придатності". Це та дата, після якої продукт все ще можна вживати, але він уже може змінити свої характеристики.

  якщо продукт зберігається до трьох місяців, вказуватимуть лише місяць і день (без року);

  якщо продукт може зберігатися від 3 до 18 місяців — вкажуть місяць і рік;

  якщо продукт зберігається від 18 місяців — тільки рік;

  На рибі та м'ясі мають вказувати, чи розморожували їх. Це нібито допоможе не купувати продукти, які через багаторазові замороження і розмороження втратили свої смакові характеристики.

  На яких продуктах можуть не вказувати термін придатності:

  вина, лікери тощо;

  напої, які містять 10 і більше відсотків спирту;

  хлібобулочні вироби та кондитерські вироби;

  Автори закону у пояснювальній записці запевняють, ці норми повинні адаптувати українське законодавство до європейських.

  Які штрафи
  В рамках ухваленого закону вводяться і нові штрафи за неправильну інформацію на етикетці товару.

  Якщо маркування вказане неправильно і це загрожує здоров'ю споживача: для юридичних осіб штраф — 111690 гривень, для ФОП — 74460 гривень. Маркування неправильне, але це не загрожує здоров'ю споживача: для юросіб — 18615 гривень, для ФОП — 11169 гривень.

  Якщо виробник не зазначив наявності алергенів у товарі: для юросіб — 111690 гривень, для ФОП — 74460 гривень. Інформація написана незрозуміло, чи вводить в оману покупця: штраф для юрособи — 55845 гривень, для ФОП — 37230 гривень.

  Виробник змінив інформацію, не попередивши споживача: штраф для юрособи — 55845 гривень, для ФОП — 37230 гривень.

  У чому плюс і які підводні камені

  Один з авторів закону, народний депутат від "Народного фронту" Ігор Бріченко пояснив, що закон дасть можливість кожному покупцеві отримати максимум інформації на упаковці товару.

  "Суть закону — треба правильно виставляти маркування. Маркетологи розумні люди, вони цю інформацію приховують. Треба щоб чітко було зрозуміло, якщо ти прийшов з дитиною і хочеш купити екологічний продукт, без добавок — то будь ласка, це вийде", — сказав Бріченко.

  Юрист Максим Несміянов, коментуючи ухвалений закон пояснює, що зараз деякі виробники просто ігнорують правила маркування товару.

  "Не всі дотримуються правдивості маркування. Другий момент — ринок ніхто не контролює, тому з'являються шахраї, які змінюють склад, не пишуть окремі складові, труять споживача одне слово", — зазначив Несміянов.

  При цьому фахівець знайшов і кілька суперечливих тез у законі.

  "По-перше, "спожити до" — що вони мають на увазі? До вказаної дати, чи включно з? Невиразно прописано, і супермаркети цим користуються... По-друге, якщо продукт продається для розфасування, то на розсуд виробника він може показувати, зменшився чи збільшився термін реалізації. Написано "можуть", але не "зобов'язаний". Наприклад, продаються сардельки в магазині, вони зберігаються 30 днів у вакуумі. Під час цього періоду їх розкривають і продають уже на вітрині. Питання: скільки їх можна в такому вигляді продавати? Зараз виробники зможуть продавати їх у повний термін, а вони без упаковки можуть зберігатися лише кілька днів", — вважає Несміянов.

  Розкритикував новий закон і адвокат Олег Бабич. За його словами, нові правила повністю "розв'яжуть руки" виробникам. Так, вони отримають повне право не наводити у відсотковому співвідношенні інгредієнти продукту. Отже, перший інгредієнт може мати частку в загальному складі як 90, так і 10%.

  "Повністю знімається відповідальність із закладів харчування та торгівлі за порушення закону, фактично презюмується, що вони не повинні володіти всією повнотою інформації про харчові продукти. Дозволяється не маркувати продукт позначенням ГМО, якщо воно там присутнє у мінімальній кількості", — пояснив адвокат у своєму Facebook.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Анонсовано Xiaomi Mi Band 5: характеристики Анонсовано Xiaomi Mi Band 5: характеристики
Зараз у світі є дуже багато фітнес-браслетів, і в останні кілька років ці пристрої користуються небувалою популярністю у користувачів. На ринку найкра...
Google створить свою банківську картку Google створить свою банківську картку
ЗМІ повідомляють, що Google працює над власною банківською карткою, інтегрованою в платіжний сервіс Google Pay.
Google Chrome ввів нове оновлення Google Chrome ввів нове оновлення
Google оголосив, що незабаром почне попереджати користувачів Chrome про “небезпечні” завантаження, що є першим кроком у плані повного їх блокування.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми