Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Як бізнес не платить податки - готуються зміни

 • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: податки

  Багато українських компаній намагаються піти від податків, продумуючи схему з використанням ФОП.

  2207_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)


  Про проблему знають давно, але реальних кроків у цьому напрямку поки ніхто не зробив. За словами голови Державної податкової служби Сергія Верланова, регулятор продумає механізм роботи з такими підприємствами.

  "Ми будемо шукати аргументи в існуючому законодавстві, судовій практиці, Кодексі законів про працю, про те, що є ситуації, в яких це є зловживанням. Концепція зловживання правом відома. Ми попрацюємо в цьому напрямку", — сказав керівник податкової.

  Не гребує схемою малий і середній бізнес. Компанії, які укладають цивільно-правову угоду з ФОП, зменшують свої податкові зобов'язання (до 5% податку), звільняючись від сплати 22% єдиного соціального внеску з фонду заробітної плати працівників.

  Логіка проста — компанію просто "розділяють" на декілька десятків ФОП. Виплати виходять меншими, а податкова не в змозі консолідувати звітність і оцінити реальний оборот компанії.

  За даними Верланова, 98,5% податку на прибуток в Україні платить всього 5 тисяч компаній, хоча зареєстровано майже півмільйона. Через це бізнес не може отримати капітал для розширення, впровадження інновацій, виходу на міжнародні ринки.

  "Реформа щодо ФОП та спрощеної системи оподаткування актуальна", — зазначив Верланов, проте підкреслив: під час зміни цієї системи потрібно враховувати, що завдяки їй в Україні з'явилися прогресивні галузі та високомобільні частини населення, зокрема IT, консалтинговий бізнес, креативна індустрія.

  Проблема є і її будуть вирішувати
  Водночас стабілізувати ситуацію можна і на рівні тільки податкової, без залучення Верховної Ради. Народний депутат від Блоку Петра Порошенка, член профільного комітету з податкової політики Микола Фролов упевнений, що проблема дійсно є, але її реально вирішити без ухвалення нових законів.

  "Податкова повинна придумати як перебудувати свою роботу так, щоб уникнути такої діри з боку бізнесу. Адже вони адмініструють роботу, нехай моніторять, вивчають діяльність окремих компаній. До того ж у нас зазвичай все і так відомо, хто і скільки платить", — пояснив він.

  Аналогічно ситуацію коментує й інший член профільного комітету, народний депутат від Блоку Петра Порошенка Оксана Продан.

  "Вперше один із фіскалів визнав необхідність зміни системи контролю в рамках чинного закону, я впевнена, це можливо зробити саме через організацію адміністрування", — пояснила нам нардеп.

  А от не чіпати ФОП пропонує народний депутат від "Народного фронту" Олександр Дроздик.

  "Вважаю, що зараз ФОП чіпати не можна, вони одні з небагатьох, хто намагається вижити в нашій країні і забезпечують себе, свої сім'ї. Самостійно, без допомоги кого-небудь з боку держави", — підкреслив у бесіді з нами нардеп.

  Правда, фінальне рішення про можливі зміни в системі ФОП, ймовірно, буде ухвалюватися вже з урахуванням думки переможця президентських виборів Володимира Зеленського. Так, представник команди Зе Данило Гетманцев, якого пов'язують зі скандальним народним депутатом Віталієм Хомутинніком, заявив про пропозицію списати 7,4 млрд грн заборгованості фізичних осіб-підприємців із єдиного соцвнеску.

  Хоча, як повідомляє платформа opendatabot, реальний розмір боргу становить всього 2 млрд грн.

  Чи торкнеться IT?
  Тема із ФОП актуальна і для сфери IT. Декілька місяців тому Кабінет міністрів України вже заговорив про можливе введенням нових правил для представників креативної індустрії.

  З позиції чиновників проблема така — IT-компанії генерують величезні суми, до того ж в іноземній валюті. Ринок стрімко зростає, вітчизняні компанії і фахівці конкурентоспроможні в Європі. Але платить індустрія порівняно небагато. Причина — в компанії працівників оформляють як ФОП. У підсумку, замість 22% вони платять по 5%.

  У Кабміні запропонували декілька нововведень. Усього буде прописано 7 критеріїв, які свідчать про трудові відносини між двома сторонами:

  періодичність оплати особі за роботу;

  особисте виконання особою роботи за дорученням;

  винагорода за виконану роботу є єдиним джерелом або становить 75 і більше відсотків доходу ФОП за останні шість місяців;

  робота виконується на визначеному роботодавцем робочому місці;

  ФОП виконує роботу, подібну до виконуваної штатними працівниками;

  організація умов праці забезпечується особою, в інтересах якої виконується робота;

  тривалість робочого часу й часу відпочинку встановлюється особою, в інтересах якої виконується робота.

  Відносини будуть визнаватися трудовими в разі наявності одночасно трьох будь-яких із зазначених критеріїв. У такому випадку роботодавець буде змушений заплатити за кожного неоформленого працівника штраф у розмірі 30 мінімальних заробітних плат (понад 125 тисяч грн станом на лютий 2019 року). Детально про ідеї можна прочитати тут.

  У Верховній Раді відповіли власною альтернативною ініціативою. Пропонується нарощувати податкову ставку для 5-ї групи. Підвищення буде поступовим, на 1% у рік:

  5% доходу — з 1 січня 2020 р.

  6% доходу — з 1 січня 2021 р.

  7% доходу — з 1 січня 2022 р.

  8% доходу — з 1 січня 2023 р.

  9% доходу — з 1 січня 2024 р.

  10% доходу — з 1 січня 2025 р.

  Сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

  У тому випадку, якщо дохід ФОП 5-ї групи за рік перевищуватиме 7,5 мільйона гривень, пропонується встановити ставку податку в розмірі 15%. Аналогічний податок буде застосовуватися, коли ФОП на 5-й групі отримує дохід від видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Рейтинг найдорожчих брендів світу Рейтинг найдорожчих брендів світу
У агентства Kantar Millward Brown вийшов щорічний рейтинг найдорожчих брендів світу – BrandZ Top 100 2020. У списку вперше з’явився TikTok, обігнавши ...
Купити чохол і ще топ-4 ідеї, як підняти собі настрій Купити чохол і ще топ-4 ідеї, як підняти собі настрій
Як підняти собі настрій? В час пандемії коронавірусу, як показують соціальні дослідження, рівень щастя в українців різко впав, а все тому, що від нас ...
Sony анонсувала продажі PlayStation 5 Sony анонсувала продажі PlayStation 5
Японська компанія Sony презентувала ігрову консоль нового покоління PlayStation 5.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми