Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Урізали і скоротили: чого чекати від бюджету

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: бюджет

    Українцям у 2020 році доведеться затягнути паски. Зростання зарплат бюджетників ледь компенсує інфляцію, витрати на субсидії урізали, а правила їх нарахування посилили. Крім того, менше виділять і на державну допомогу.

    4515_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    Ексміністр соціальної політики Андрій Рева назвав бюджет-2020 найбільш антисоціальним із 2000 року. "Вперше в бюджеті на наступний рік іде скорочення соціальних витрат на 12,5 млрд грн. Із них мінус 10,5 млрд на програму житлових субсидій порівняно з минулим роком. Ще на 1,5 млрд скорочена державна адресна допомога", – сказав ексчиновник.

    Як це може вплинути на рядових українців? Грошей на субсидії може просто не вистачити. Тоді або будуть затримки, або доведеться посилювати умови.

    Рева звернув увагу на скорочення програми житлових субсидій із 58 млрд грн до 47,5 млрд. З огляду на підвищення ціни на газ уже в листопаді на 14,7%, введення з 1 січня 2020 ринкових цін на газ для населення, а також заявлену можливість зростання цін на електроенергію, спричинить за собою підвищення комунальних тарифів, чиновник зазначає, що це повинно бути відображено в системі субсидій.

    "Зрозуміло, що зростання комунальних платежів спричинить за собою збільшення потреби в субсидії. Щоб зменшити цю потребу в бюджеті закладається підвищення прожиткового мінімуму до 4251 грн. На практиці це підвищення означає, що доходи людей, у яких вони менші, повинні рости. Що робить уряд, вони зараз вносять зміни до постанов про субсидії і змінюють формулу їх призначення з 15% сукупного доходу сім'ї до 20%", – каже ексміністр. Тобто розміри субсидій скоротяться!

    "Для сім'ї, яка має мінімальний дохід, наприклад, чоловік отримує пенсію в 2 тис. грн, а жінка – 1654 грн, тобто на рівні прожиткового мінімуму, разом це 3564 грн. Якщо вірити уряду, то сім'я повинна мати мінімальний дохід у 8502 грн, а значить пенсіонерам треба доплатити ще 5 тис. грн. Так ось, їм не тільки не доплачують, а й забирають 100 грн за рахунок зміни у формулі", – пояснює Рева.

    Також під скорочення потрапили витрати на держдопомогу на 1,5 млрд грн, каже колишній чиновник, і для порівняння додає: "Перед другим читанням вони додали 2,5 млрд грн СБУ, де сьогодні офіційно працює 25 тис. осіб, а на програми соцзахисту після першого читання вони додали аж 2 млрд грн там, де майже 13 млн осіб".

    "У минулому бюджеті було закладено 167 млрд гривень дотацій, потім ми додали Пенсійному фонду майже 6,7 млрд для виплат одноразової допомоги за рахунок "євроблях", а потім іще додали майже 8 млрд грн, оскільки не вистачало на поточну індексацію. Тобто, в цілому це трохи 182 млрд, а вони закладають 173 млрд, на 9 млрд менше. Вибачте, якщо поточні виплати вимагають 182 млрд, як вони будуть індексувати пенсії з 1 січня військовим, а з 1 квітня всім іншим?" – запитує колишній міністр.

    Колишній глава Мінінфраструктури Володимир Омелян нагадавпро всі амбітні плани нової влади щодо розвитку інфраструктури України і по поличках розклав, на що може вистачити 73,7 млрд грн, закладених у бюджеті на наступний рік.

    У першу чергу ексчиновник звертає увагу на головну статтю витрат – будівництво доріг. Він нагадує, що на цей рік минулим урядом було закладено 50 млрд гривень на будівництво 4 тис. км доріг. На наступний же рік передбачається майже 74 млрд гривень на той же самий кілометраж.

    "Питання: в наступному році за 25 млрд плюс будуть відремонтовані ті ж 4 тис. км доріг, а куди діваються гроші?" – запитує Омелян, одночасно пояснюючи, що на тлі загальних 170 тис. км доріг по всій Україні, ремонт 4 тис. км буде мало відчутним для українців.

    "Отже, якщо Зеленський хотів принести нову якість, потрібно ремонтувати по 10-15 тис. Км доріг на рік, а це зовсім інші гроші", – сказав він.

    До того ж, як розповів колишній глава Мінінфраструктури, з 74 млрд гривень на дороги державного значення піде тільки 40 млрд, інші розраховані на ремонт доріг місцевого значення.

    "Ось порахуємо, з цих 40 млрд нам треба виділити 10 млрд на експлуатацію мережі, ще 5-10 млрд – на зимове утримання доріг. Отже, на всю Україну залишається близько 20 млрд. Середня вартість дороги Запоріжжя-Маріуполь протяжністю 200 км у реальності коштувала близько 4 млрд гривень. У середньому вартість капітального ремонту 1 км дороги першої категорії, мінімум 20 млн гривень. Тобто можна порахувати, що за ті 20 млрд вони не зроблять зовсім нічого", – заявив Омелян.

    Ще одне питання – тіньовий ринок нафтопродуктів. І це вже безпосередньо стосується доріг. За твердженнями легальних автотрейдерів, в Україні як мінімум 30% ринку в тіні, вони не платять податки, зокрема й акциз на паливо. А це ще плюс 30% до нинішнього дорожнього фонду.

    Що стосується інших об'єктів інфраструктури, колишній чиновник зазначає плани влади відновити 15 аеропортів за наступні 5 років, і виділення всього 1 млрд гривень на ремонт злітної смуги в аеропорту в Дніпрі, вартістю в 3 млрд гривень.

    "Тобто за той мільярд вони відремонтують одну третину злітної смуги. Ще питання по аеропортах Мукачево та Ізмаїла, де також планували провести реконструкцію. Ізмаїл – це комунальний аеропорт, але там передбачено всього 70 млн гривень. За ці кошти ми можемо провести косметичний ремонт верхнього шару злітної смуги максимум. А вони планували будувати повноцінну смугу і реконструювати термінал", – говорить він.

    "Та ж ситуація в Мукачево, вони анонсували, що починають з наступного року, але скромно замовчують, що починають тільки роботи над проєктною документацією. І фінансування цієї роботи поки не визначено", – зазначив ексміністр.

    Крім цього, в бюджеті немає коштів на розвиток портів, оновлення пасажирського рухомого складу УЗ і будівництво водного шляху Е40 між Балтикою й Україною через територію Польщі, яка потребує поки 12 млн євро.

    "Обіцяти не важко, і ми порахували, що всі обіцянки Зеленського коштують щонайменше 5 бюджетів України. А за фактом у нас є 4 тис. км доріг, немає звіту щодо ремонту в цьому році, а, найімовірніше, вони будуть намагатися знизити результати, щоб на цьому тлі показати, що вони зробили більше, але це вже маніпуляція. Питання аеропортів, портів, мостів та іншого взагалі не вирішене", – підсумував Омелян.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми