Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Світова економіка болісно реагує на коронавірус

 • Джерело: gazeta.ua.  → Ключові теги: економіка

  Падіння цін на багатьох сировинних і фінансових ринках, яке спостерігається вже кілька днів, пов'язують зі страхами через китайський коронавірус. Світові ЗМІ висловлюють стурбованість щодо можливого впливу епідемії в Китаї на світову економіку.

  9037_1463683733_1072.jpg (65.68 Kb)


  Уже підраховують збитки авіаперевізники та готельний бізнес, підприємства з видобутку корисних копалин та інші компанії зі значними продажами в Китаї та Азії. Тільки в понеділок на фондових біржах акції Nike впали на 2%, акції Apple – на 3%. Водночас золото зросло на 0,6%.

  "Ринки лихоманить від коронавірусу. Головних втрат зазнають китайські індекси: в п'ятницю, 24 січня, Shanghai Composite втратив 2,8%. Падають котирування китайських компаній: Alibaba, Baidu і Weibo. Нафта також у числі головних потерпілих: Brent уперше з листопада 2019 року подешевшала нижче $60 за барель, а з початку року нафта втратила понад 10%. Інвестори передбачувано йдуть в захисні активи – держоблігації США і Японії, а також у долар і єну. Золото підскочило до максимумів початку січня на позначці $1588", – описує ситуацію керівник компанії "EXANTE Україна" Володимир Позній.

  Таким чином ринки реагували і на вірус атипової пневмонії (SARS) 2003 року. Однак нині реакція економіки може бути навіть різкішою.

  "Ситуація 2020 року помітно відрізняється від тієї, що була 2003 року. По-перше, тому, що зараз боротьба з коронавірусом ведеться публічно, влада Китаю розповідає про поширення інфекції, кількість постраждалих і заходи, що вживаються. По-друге, 2003 року американські індекси тільки почали відновлюватися після двох років падіння. А зараз на ринках назріла корекція і котирування акцій виявилися вкрай вразливими до будь-якого непрямого приводу після дуже тривалого ралі зростання", – говорить Позній.

  Експерт прогнозує, що економіка Китаю може впасти нижче 6% вже у першому півріччі. Передусім постраждають галузі, пов'язані з туризмом, а також китайські компанії. Можливі перебої в поставках товарів і сировини з Китаю та порушення логістичних ланцюжків. Крім того, ситуація може вдарити по таких компаніях, як Apple і Tesla, оскільки їх заводи містяться в Китаї. Епідемія може захопити такі бідні і густонаселені країни, як Індія, Індонезія, Пакистан, Малайзія.

  Водночас президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак упевнений, що на фінансових ринках відбуваються набагато складніші процеси, ніж просто реакція на одну страшну новину.

  "У світі щодня відбувається багато таких подій, на які реагують фінансові ринки. Але ми не все бачимо. Наприклад, розповім таку історію. У 1980 роках якось раптово ввечері в п'ятницю почав дуже сильно зростати долар відносно всіх інших світових валют. Це було дуже помітно, хоча у світі нічого особливого не відбувалося: ніяка війна не почалася, не було катастроф або різких заяв когось із лідерів. Ніхто не міг зрозуміти, в чому справа. А потім з'ясувалося, що в Радянському Союзі вчасно не вийшла програма "Час", яка була щодня, о 21:00. І всі вирішили, що в Союзі щось сталося. Може, вони задумали щось недобре проти світу, а значить, буде війна і треба тікати в надійніші активи – американські. А пояснювалося все дуже просто: це було якесь свято, і присвячений йому концерт затримали на 20 хвилин, тому що генсеку він дуже сподобався. Тобто зв'язки бувають навіть такі складні, які не очевидні", – каже Тарас Козак.

  Стосовно нинішньої ситуації на світових ринках, економіст визнає, що найочевидніше пояснення – це повідомлення щодо коронавірусу. Однак пояснення і справжні причини – не одне й те саме.

  "Є побоювання, що ця епідемія може перетворитися на пандемію. Це позначається на економіці. Так, оскільки будуть карантини, значить, буде значно менше пересувань людей. Також, можливо, зменшиться передавання товарів. Значить, світова торгівля зменшиться. І цілком можливо, настане чергова рецесія. А відповідно, потрібно буде менше нафти. Тобто якщо трейдери дійдуть висновку, що це може якось впливати на певну галузь, то ця галузь почне реагувати. Зростати, як медицина, або падати, як нафтопереробка", – каже Тарас Козак.

  При цьому експерт говорить, що пояснити нестабільність на ринках одним лише "розхитуванням" ситуації з боку спекулянтів не можна.

  "Щоб розхитати ринок, дій одних спекулянтів не вистачить. Потрібно, щоб ще був рух реальних інвесторів, щоб вони почали або, навпаки, перестали чогось боятися. Тоді тільки починаються рухи на фінансових ринках ", – пояснює Козак.

  Експерт не виключає, що нинішнє падіння світових ринків цілком може виявитися початком нової економічної кризи: "Буде цей сплеск короткостроковим чи довгостроковим, передбачити не можна. Але з більшою ймовірністю, думаю, кілька днів ринки потрясе, потім скажуть, наприклад, що епідемія під контролем, загроз немає, або ліки придумають, все заспокоїться і буде, як раніше. За цей час хтось втратить, хтось заробить".  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Google Chrome ввів нове оновлення Google Chrome ввів нове оновлення
Google оголосив, що незабаром почне попереджати користувачів Chrome про “небезпечні” завантаження, що є першим кроком у плані повного їх блокування.
В Україні хочуть розблокувати В Україні хочуть розблокувати "Вконтакте" та інші російські сайти
На офіційному сайті гаранта Конституції української держави була опублікована петиція щодо відновлення роботи всіх інтернет-сервісів компаній Російськ...
Рейтинг смартфонів з найсильнішою Рейтинг смартфонів з найсильнішою "начинкою"
Сайт Antutu опублікував свої два щомісячні рейтинги найпотужніших Android-смартфонів.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми