Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Світові прогнози щодо кризи погіршуються

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: економіка

  10 червня свій прогноз щодо перспектив світової і української економіки представили експерти компанії ICU. Глава департаменту корпоративного аналізу Олександр Мартиненко розпочав презентацію саме з відповіді на питання, чи можна вже говорити про те, що криза відступає, а економіки відновлюються.

  6472_programma-gosudarstvennogo-sofinansirovaniya-pensii-800x450.jpg (38.27 Kb)


  "Ми бачимо, що деякі країни послаблюють карантин, є великий оптимізм на фінансових ринках, деякі індекси вже практично впритул наблизилися до допандемічних рівнів. Питання – наскільки такий оптимізм обґрунтований, що буде далі? Ми бачимо, зі свого боку, що як і раніше не все так однозначно. Глобальну економіку чекає досить нерівномірне і важке відновлення", – говорить аналітик.

  За його словами, оцінки і прогнози стосовно ВВП продовжують погіршуватися. Наразі вже ступінь падіння світової економіки оцінюється в мінус 3%. За оцінками ICU, існує високий ризик того, що світова економіка не повернеться до докризового рівня навіть в наступному, 2021 році.

  9 червня свою черговий прогноз щодо економіки оприлюднив Світовий банк. Відповідно до цього прогнозу світова економіка впаде цьогоріч на 5,2%. Нагадаємо, в прогнозі МВФ, який був випущений на півтора місяці раніше, в квітні, говорилося про те, що падіння світової економіки в цьому році може скласти всього 3%.

  Чим менше купуємо, тим важча криза
  У прогнозі Світового банку для України міститься "пророцтво" про падіння ВВП країни у 2020 році на 3,5%. Ця цифра більш оптимістична, ніж прогноз Кабміну, який верстав бюджет з розрахунку скорочення ВВП на 3,9%. І вже тим більше краща за прогноз МВФ, який у квітні пророкував Україні падіння на 7,7% ВВП (це був один з найбільших показників у світі), а на днях погіршив прогноз до -8,2%.

  Нагадаємо, за попередніми оцінками Мінекономіки, ВВП України за чотири місяці 2020 року впав на 5%. Так що ж нас чекає? Подальше погіршення ситуації чи відновлення зростання? Чий прогноз точніший?

  Аналітики ICU вважають, що падіння реального ВВП за підсумками року складе 6,7%. Зокрема, до кінця другого кварталу падіння складе близько 10% порівняно з минулим роком (рік до року), а потім почнеться поліпшення ситуації. І в 2021-му, як очікується, ВВП вже покаже зростання, причому відразу на 5,7%.

  Як сказав глава департаменту макроекономічних досліджень ICU Сергій Ніколайчук, основним фактором, який буде провокувати продовження кризи в другій половині нинішнього року, стане низький попит. Виробництво, за прогнозами експертів, відновиться досить швидко, однак небажання людей або неможливість витрачати хоча б стільки ж, скільки до кризи, буде посилювати кризову ситуацію.

  Проте заступник міністра економіки впевнений, що до нинішньої кризи українська економіка підійшла більш підготовленою, ніж це було під час попередніх криз. І під час цієї кризи українська економіка вже не виглядає аутсайдером порівняно з іншими країнами.

  Втім, експерти також відзначають, що під час нинішньої кризи відтік капіталу з України був значно нижчим, ніж в попередні кризи, і нижчим, ніж з інших країн, з якими зазвичай порівнюють Україну. За оцінками ICU, в 2020 році відтік капіталу може скласти 2 млрд доларів, тоді як в 2014-2015 роках з України було виведено 15 млрд дол.

  Рахунок поточних операцій за підсумками 2020 року може виявитися навіть профіцитним, хоча 2021-й Україна може закінчити з невеликим дефіцитом. Профіцит, втім, буде пояснюватися не стільки позитивними факторами, скільки негативними. Зокрема, тим же падінням внутрішнього попиту. Також значно зменшиться імпорт – падіння вдвічі перевищить скорочення експортних надходжень і складе 23% порівняно з минулим роком.

  Значного падіння курсу гривні в ICU не очікують. Позиції гривні продовжать залишатися досить міцними в літні місяці. А ближче до осені обмінний курс буде поступово знижуватися і може закінчити рік в діапазоні 28-29 грн/дол. Інфляція буде залишатися низькою: за підсумками року вона може скласти 4,2%, а в наступному році – 5,3%. Однак причинами низької інфляції, на думку аналітиків, стане той самий пригнічений споживчий попит і слабке зростання зарплат.

  Сьогодні в світі тривають дискусії про те, як країни будуть виходити з кризи. Чи буде відновлення швидким і повним, чи воно буде проходити повільно і довго?

  "Наразі найбільш популярні і найбільш дискутовані форми виходу з кризи – це форма U і форма L. U передбачає, що після падіння буде повільне, поступове відновлення. Форма L передбачає ще повільніше відновлення. Обговорюються й інші цікаві форми. Наприклад, цілком серйозно колеги обговорюють "перевернутий квадратний корінь" і "значок Nike", де є дуже різке падіння, потім таке ж різке відновлення, яке, тим не менш, зміниться уповільненням зростання і дуже повільним відновленням. Ми очікуємо, що відновлення прийме, швидше за все, саме цю форму, "значок Nike". Ця форма буде, скоріш за все, переважаючою і в глобальному відновленні, і у відновленні української економіки", – говорить Олександр Мартиненко.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021 Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021
Наприкінці жовтня на церемонії нагородження Премії HR-бренд Україна – 2021 названо кращі проєкти в галузі управління персоналом українських роботодавц...
Instagram оновив дизайн стартового екрана Instagram оновив дизайн стартового екрана
Соцмережа Instagram оголосила про оновлення дизайну стартового екрану - на головному екрані додатка зʼявилися вкладки Reels і Shop.
482 мільйони гривень на закупку автономерів – відверта маніпуляція МВС 482 мільйони гривень на закупку автономерів – відверта маніпуляція МВС
В жовтні уряд підтримав законопроект МВС щодо зміни правила видачі номерних знаків для транспортних засобів. Наразі Головний сервісний центр (ГСЦ) МВС...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми