Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Що буде з гривнею після відставки Смолія - прогноз

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: Смолій

    Поки експерти прогнозують девальвацію вище 27,5 гривень.

    45_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    На тижні, що минає, монотонна стабільність на валютному ринку, яка тривала понад півтора місяці, була порушена. З 1 липня курс долара різко пішов вгору, подолавши на наступний день позначку в 27 гривень, і на цьому не зупинився. Сприяло такому значному ослабленню гривні рішення головного банкіра України Якова Смолія, який несподівано заявив про свою відставку.

    Куди в зв'язку з цим піде тренд на наступному тижні, з'ясував сайт "Сьогодні".

    Наші експерти – член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, керівник відділу аналітики ГК Forex club Андрій Шевчишин і президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

    Що сталося з курсом за тиждень
    Здавалося б, ніщо не віщувало бурі: перші два дні післясвяткової чотириденки готівковий курс звично майже не змінювався, перебуваючи близько 26,75 грн, і раптом після заяви голови НБУ про свою відставку курс стрибнув більш ніж на 50 копійок.

    Біля обмінників відразу з'явилися невеликі черги з бажаючих придбати валюту. Касири її із задоволенням продавали за курсом 27,30 грн/долар і вище – майже на 60 копійок дорожче, ніж в кінці червня. А ось купували і обмінники, і банки готівкову валюту досить дешево – не вище 27 грн/долар. Спред (різниця між курсом продажу і покупки) відразу зріс більш ніж в 1,5 рази – з 20 копійок до 30-35 копійок.

    Нацбанк також значно послабив гривню – якщо в неробочий понеділок курс був таким самим, як за три дні до – 26,70 грн/долар, у вівторок – 26,69, а в середу і зовсім 26,67, то вже в четвер він виріс на 10 копійок, а в п'ятницю – різкий стрибок відразу на 41 копійку, до 27,18 грн/долар. На понеділок, 6 липня, регулятор встановив курс 27,17 грн/долар.

    Головні причини змін
    Експерти кажуть, що на зміцнення долара вплинула заява голови НБУ Якова Смолія покинути свою посаду, та не просто так, а, за його словами, "через політичний тиск". Якби не це його рішення, на ринку продовжилася б уповільнена стабільність. У п'ятницю ввечері парламент прийняв його відставку.

    Попит на безготівкову валюту моментально підвищився ще в середу і продовжив зростати в четвер і в п'ятницю. Як з боку українських банків, так і з боку нерезидентів, які почали позбавлятися від українських облігацій держпозики (ОВДП), номінованих у гривні, скуповуючи долари.

    "При звичайному щоденному обсязі ринку в 50-70 млн доларів він відразу виріс до 300 млн доларів, що різко рушив курс вгору, – аналізує Олег Пендзин. – За два дні Нацбанком було продано з резервів близько 200 млн доларів, це дозволило опустити курс безготівкового долара нижче 27 грн – з 27,29 до 26,9 грн/долар. Дії регулятора збили паніку, але дозволили закордонним фінансовим спекулянтам вивести долари за досить вигідним курсом, що завдало збитків Україні. Правильніше було б, скориставшись моментом, почати девальвацію гривні, яку давно передбачали економісти. Бо не може бути зміцнення національної валюти з падінням економіки. Навпаки, помірна девальвація стимулює відновлення економіки в умовах кризи".

    Олег Пендзин підрахував, що за курсу гривні 28 грн/долар нерезидентам, які купили гривневі облігації під високі 15-16% річних прибутковості, буде невигідно їх продавати, так як опиняться в збитках. Але чиновники Нацбанку вирішили інакше, продовживши зміцнювати гривню.

    Андрій Шевчишин говорить, що ринок три дні – з середи до п'ятниці – відігравав ситуацію з можливою (і таки сталася) відставкою голови НБУ Якова Смолія.

    "Долар оперативно подолав позначку в 27 грн/долар, чого без відставки Смолія не сталося б. Його відставка відразу викликала попит на валюту, перш за все у нерезидентів (мають на руках ОВДП на суму близько 100 млрд грн). Учасники ринку побоюються зміни політики регулятора і зростання емісії гривні, все це активізує покупців. Нацбанк намагався утримати девальвацію гривні, вливаючи валюту на ринок для купірування сильного попиту, і це йому вдалося, безготівковий курс пішов вниз", – пояснив Андрій Шевчишин.

    А ось Олександр Охріменко підтримує дії Нацбанку, який зумів швидко "приборкати" панічні настрої валютними інтервенціями.

    "Так, іноземні спекулянти трохи заробили, але набагато важливіше, що вдалося не допустити поширення паніки", – зазначив Охріменко.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми