Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Що буде з доларом восени - прогноз

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: долар, валюта

    Експерти вважають, що багато чинників грає на ослаблення української валюти.

    5159_____14644_729x547.jpg (61.32 Kb)

    Цього року долар поводиться нетипово. У липні, який в попередні роки часто був місяцем найміцнішої гривні, американська валюта стрімко дорожчала в українських обмінниках, а гривня послаблялася. Зате в серпні, коли зазвичай починається традиційна осіння девальвація нашої валюти, долар став дешевшати. Якщо на початку серпня курс від НБУ становив 27,69 грн за долар, то до кінця літа він опустився на 21 копійку – до 27,48 грн/дол. При цьому до 20 серпня курс долара стабільно знижувався, опустившись у підсумку до 27,23 грн (на 46 коп. з початку місяця). А вже потім почав зростати, в кілька стрибків відвоювавши у гривні 25 копійок.

    Знецінення гривні продовжилося й у вересні. За два тижні першого осіннього місяця вона поступилася долару ще 17 копійок (27,56 грн – 27,73 грн), і ніяких натяків на те, що найближчим часом девальвація припиниться, поки не видно.

    Наскільки сильною буде девальвація гривні найближчим часом? Які значення курсу валют ми побачимо в найближчі місяць-півтора і чому? З цими питаннями сайт "Сьогодні" звернувся до фінансових експертів.

    Скільки протримається нинішній курс
    Керівник "EXANTE Україна" Володимир Позній звертає увагу на те, що літні коливання курсу в Україні відбувалися на тлі ослаблення позицій долара до інших світових валют. Однак останнім часом тенденція змінилася.

    "Українська гривня в серпні відбивала спроби долара прорватися вище 28 грн, не пускаючи його в зону максимумів року. Однак варто звернути увагу, що долар в ці місяці слабшав до більшості валют розвинених країн. Це серйозний привід насторожитися, адже валюти, що розвиваються, часто першими відчувають на собі зміну настроїв інвесторів на глобальних ринках. Крім того, сезонність нині не на боці гривні, а долар припинив відступати також до євро і британського фунта і все більше піднімає голову після тривалого зниження. Ці фактори можуть призвести до посиленням тиску на українську гривню", – каже Володимир Позній.

    Експерт вважає, що вже через два-три тижні долар знову може подолати психологічну позначку в 28 грн і почати бити рекорди року.

    "Не буде дивно, якщо вже у вересні USD/UAH переступить максимуми кінця березня, подолавши позначку 28,2 грн, а до кінця жовтня наблизиться до позначки 29 грн. Варто пам'ятати, що це рік виборів у США, і в боротьбі за президентське крісло обидві партії часто посилюють зовнішньополітичну риторику, що негативно для ринків", – каже Володимир Позній.

    Керівник департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Сергій Ніколайчук також прогнозує подальшу девальвацію гривні в перші осінні місяці.

    "Восени ми очікуємо незначну девальвацію і відхід курсу в діапазон 29-30 грн/дол. до кінця року. Передовсім це пов'язано з прогнозованими закупівлями імпортної продукції з початком нового бізнес-сезону і відновленням запасів в умовах нормалізації логістики постачань. Зростання доходів населення та обсягів роздрібної торгівлі дає всі підстави очікувати сплеску споживчого імпорту найближчим часом", – пояснює Сергій Ніколайчук.

    Крім того, на ослаблення гривні, за його словами, зіграє й багато інших чинників. Зокрема, світові ціни на продукцію українського експорту і ситуація з інвестуванням.

    "Передбачуване зниження цін на залізну руду і слабкий попит на європейському ринку металопродукції з високою ймовірністю негативно відіб'ються на експортних надходженнях. Не видно передумов і для поліпшення ситуації з потоками інвестиційного та боргового капіталу. Швидше за все, нерезиденти продовжать скорочувати свої портфелі українських держпаперів. Тим більше повільний прогрес у проходженні першого перегляду програми з МВФ і отримання наступного траншу не сприятимуть поліпшенню настроїв іноземних інвесторів. Як і заборона на в'їзд іноземців в Україну", – перераховує Сергій Ніколайчук.

    Як відреагує ринок
    Експерти також попереджають, що після того, як долар подолає позначку в 28 грн, на ринку можливий ажіотаж, який також зіграє на ослаблення гривні.

    "До максимумів поточного року гривні залишилося всього 15 копійок. Але, з огляду на відсутність новин на ринку, пройти цю позначку буде складно. Водночас, якщо ми зможемо пройти цей рівень і вирости вище 28 грн, на ринку можливий невеликий ажіотаж, що може вивести котирування до 28,5 грн", – пояснює аналітик "Альпарі" Максим Пархоменко.

    Ближче до кінця року в скарбничку чинників, що сприяють ослабленню гривні, може додатися ще один, втім, традиційний: великі передноворічні виплати.

    "Традиційно високі фіскальні виплати в кінці року – ще один важливий фактор посилення девальваційного тиску. У цьому році виплати, ймовірно, поб'ють усі рекорди, враховуючи річний план дефіциту бюджету майже в 300 млрд грн і поки що слабку його реалізацію", – прогнозує Сергій Ніколайчук.

    Однак неконтрольованої девальвації в уряді не очікують. Нагадаємо, за словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, на наступний рік у проєкт бюджету закладається курс доларанавіть нижче, ніж у цьому році, – на рівні 29 грн.

    Що стосується євро, то експерти також вважають, що українцям варто готуватися до рекордних значень курсу європейської валюти. Він почав підвищуватися ще в липні: євро відвоював за два місяці 3 грн, або понад 10% (29,87 грн на 1 липня – 32,9 грн на 1 вересня). Останній раз курс євро вище позначки в 32 грн фіксували в січні 2019 року. Однак не виключено, що євро наблизиться до свого абсолютного рекорду з моменту введення плаваючого курсу в Україні – 34,7 грн, кажуть експерти.

    "Євро цілком під силу подолати позначку в 34 гривні – рівень, який востаннє ми бачили на початку 2018 року. А якщо події на ринках почнуть виходити з-під контролю, варто бути готовим до подальшого зростання євро щодо гривні", – попереджає Володимир Позній.

    Водночас Максим Пархоменко вважає, що євро зберігає потенціал зниження до 33 гривень.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми