Фінанси. Гроші. Валюта, Освіта та наука Автор: RomanK Друкувати

Аналізуємо бюджет на освіту в 2021 році

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: освіта, фінанси

    Підвищення зарплат відбуватиметься в два етапи.

    86_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    Остаточного варіанту закону в публічному доступі поки немає, він знаходиться на підписі у президента. Однак у Міносвіти вже повідомили, що в 2021 році витрати держбюджету на систему освіти становитимуть 139,5 млрд грн. Це більше, ніж у 2020 році. Однак менше, ніж передбачалося виділити на освіту спочатку. Які витрати будуть профінансовані навчальним закладам цього року та в якому обсязі.

    Скільки будуть отримувати педагоги
    Одна з основних статей витрат на сферу освіти – це зарплати педагогам. У первинному варіанті держбюджету розмір освітньої субвенції – тієї бюджетної статті, за якою виплачуються зарплати – становив 102,5 млрд грн. До другого читання субвенцію скоротили на 2,86 млрд – до 99,6 млрд грн. Але це все одно на 26%, або на 20,6 млрд, більше, ніж у нинішньому році (на 2020-й були закладені 79 млрд грн).

    Отже, є надія, що в 2021 році зарплати працівників сфери освіти збільшаться на 26%. Саме про таке підвищення говорив, зокрема, і міністр фінансів Сергій Марченко, коли представляв у парламенті бюджет.

    Міністр фінансів навів також конкретні цифри, як виростуть зарплати вчителів. Так, за його словами, у молодого педагога, без досвіду роботи, зараз зарплата становить 7580 грн. Після підвищення буде вже 9511 грн (це + 25,5%). Учитель вищої категорії зараз отримує в середньому 10 600 грн, після підвищення буде отримувати 13 400 грн (+ 26,4%).

    Однак через брак грошей в бюджеті підвищення зарплат вчителів вирішили провести в два етапи. З початку року педагогам обіцяють зростання зарплат тільки на 20%. А наступного разу їх підвищать тільки в грудні – за даними Міносвіти, на 8,4%.

    Отже, після першого підвищення, в січні 2021-го, вчитель без стажу повинен буде отримувати близько 9100 грн, вчитель вищої категорії – близько 12 720 грн. Якщо в грудні зарплати підвищаться ще на 8,4%, як повідомляють в міністерстві, зарплати вчителів опиняться навіть трохи вищі за ті, що озвучив міністр фінансів. Так, молодий педагог до кінця року може отримувати вже 9860 грн, а вчитель вищої категорії – близько 13 788 грн. Втім, ці цифри приблизні, точні розрахунки повинно провести Міністерство освіти.

    Незважаючи на те, що грошей на зарплати виділено більше, під час розгляду держбюджету звучали побоювання, що їх може не вистачити до кінця року. Заступник голови бюджетного комітету ВР Олександр Трухін не став розвнічувати ці підозри. Однак заявив, що, якщо буде необхідно, Мінфін повинен буде знайти додаткові гроші.

    "Ми доручили Міністерству фінансів після першого кварталу детально розглянути можливість, якщо не буде вистачати освітньої субвенції, зробити перерахунок і наповнити цей фонд додатково для забезпечення виплат", – заявив Трухін з парламентської трибуни.

    Мільярд "на ковід"
    Але витрати на освіту – це не тільки зарплати вчителів. У бюджеті-2021 заклали також 1,42 млрд грн на продовження реформи "Нова українська школа" і 1 мільярд гривень за програмою "Заможна школа для кращих результатів". Ці гроші підуть на ремонти класів і закупівлю обладнання. У нинішньому році витрати за цими програмами становили, відповідно, 1,06 і 0,5 млрд грн.

    Вперше в бюджеті з'явилася спеціальна "антіковідная" субвенція. Вона призначена для місцевих бюджетів і піде на закупівлю засобів індивідуального захисту, антисептиків і тощо Для закладів загальної середньої освіти. Розмір субвенції – один мільярд гривень.

    Якщо врахувати, що в Україні близько 15 тис. шкіл, виходить, витрати на одну школу повинні становити понад 66 тис. грн на рік.

    Гроші на реконструкцію знайшли в останній момент
    На апарат Міносвіти виділяється загалом 50 млрд грн. Ці гроші підуть на зарплати співробітників і функціонування самого міністерства (157 млн грн), а також інших освітніх структур: Нацагентства кваліфікацій і Нацагентства забезпечення якості освіти, Національного фонду досліджень, "Малої академії наук" та інших.

    Найбільша сума з цих грошей – 34,7 млрд грн – призначена на підготовку кадрів вищими навчальними закладами.

    Також з цих коштів фінансуються:

    виплата академічних стипендій студентам, аспірантам і докторантам – 3 млрд 939 млн грн;
    проведення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) – 474,5 млн грн;
    державні премії, стипендії та гранти в галузі освіти, науки і техніки, стипендії переможцям міжнародних конкурсів – 67,5 млн грн;
    пільговий проїзд студентів у залізничному транспорті – 18 млн грн.
    Між першим і другим читанням бюджету знайшлися гроші й на реконструкцію кількох навчальних закладів. Так, на реконструкцію аеродинамічного комплексу Харківського авіауніверситету будуть виділені 27,88 млн грн, на реконструкцію головного корпусу Львівського університету – 36 млн грн, на реконструкцію Центру дитячої наукової творчості в Пущі-Водиці – 180 млн грн, на будівництво Міжнародного україно-польського молодіжного центру – 70 млн грн.

    Держслужба якості освіти отримає в наступному році 150 млн грн, Нацкомісія зі стандартів української мови – 33,6 млн грн.

    Загалом, з урахуванням проєктів розвитку, на Міносвіти виділяється 154,6 млрд. У 2020-му видатки на освіту становлять 128,8 млрд



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max  Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max
iPhоne 15 Pro Max зміг здивувати навіть найвибагливіших користувачів. Смартфон став ще потужнішим і швидшим, і у нього з'явилися нові опції. При цьому...
Чем занимается бывший ТОП-менеджер Чем занимается бывший ТОП-менеджер "Нафтогаза" Александр Кацуба: частная добыча газа, финансовые услуги, волонтерство
Александр Кацуба стал известен в начале 10-х годов благодаря работе в государственных энергетических гигантах. Выходцы из известной в Харькове бизнес-...
Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми