Непередбачувані, але сильно впливають на економіку події називають "чорними лебедями". Вони ніколи не враховуються в звичайних прогнозах – ні в базових, ні в стресових сценаріях. Однак саме "чорні лебеді" здатні змінити розклад сил на економічній арені.
Якими можуть бути 10 "чорних лебедів" у 2021 році, спробував припустити фінансист, інвестиційний менеджер і засновник Movchan's Group Андрій Мовчан у колонці Forbes.
1. Раптова відставка Байдена
Існує ризик, що обраний президент США Джо Байден може покинути свій пост вже у 2021 році – через віку і проблем зі здоров'ям. У такому випадку повноваження перейдуть до його віце-президента Камали Харріс, яка стане першою в історії США жінкою-президентом. На думку Мовчана, ця подія навряд чи стратегічно вплине на економіку, але в короткостроковій перспективі дуже імовірно обрушить світові фондові ринки.
2. "Світова війна" на Близькому Сході
Нестабільність в Іраку, протистояння в Сирії, залучення нових акторів у лівійський конфлікт, провокація або випадковість у Перській затоці можуть призвести до "світової війні" регіонального масштабу, корекції ринків, стрибка цін на нафту і суттєвого погіршення макропрогнозу для Європи, не кажучи вже про держави регіону.
3. Вихід Великої Британії з ЄС без угоди
На думку Мовчана, якщо трапиться No deal Brexit, це призведе до буквально катастрофічних наслідків для ринку праці та виробництва. Всі вони в сумі можуть відправити в піке фондові ринки ЄС і Британії, а також їхні валюти. На світових ринках ця подія може викликати "втечу в якість".
4. Кінець тріумфу вакцин від COVID-19
Доставка вакцини здатна створити нерозв'язні логістичні проблеми, і тоді вакцинація значної частини населення займе не місяці, а роки. За другою хвилею прийде третя, за нею четверта разом із карантином, локдаунами, перевантаженням систем охорони здоров'я. Кожна новина про невдачу буде штовхати ринки вниз, а ВВП світу в результаті не виросте.
5. Загострення конфронтації США і Китаю
Мовчан вважає, що економічні суперечки можуть перерости в жорстке протистояння, аж до ембарго, і конфліктів навіть у військовій сфері – наприклад, навколо Тайваню. Це знизить швидкість зростання економік і викличе корекцію на ринках, більш значну, ніж 2016 року.
6. Нові санкції проти Росії і крах її ринку
Якщо Кремль у 2021 році знову застосує силовий підхід до "захисту своїх інтересів" на території країн екс-СРСР, відповідь американської адміністрації може бути дуже жорстким. Мовчан передбачає введення заборони на купівлю цінних паперів, часткове ембарго на експорт нафти і зерна, ескалацію в інших зонах конфлікту. В такому випадку зростання цін на нафту буде супроводжуватися волатильністю світових ринків і крахом російського.
7. Поділ техно-гігантів
У 2020-му чиновники погрожували розділити Microsoft, Amazon, Google, Apple, як Standard Oil 110 років тому. Якщо нові антитрастові закони з розділення або обмеження діяльності гігантів будуть прийняті в 2021 році, ринки може накрити хвиля волатильності, більша, ніж навесні 2020-го.
8. Небувалий бум популізму
Мовчан зазначає, що економічні втрати 2020 го на тлі зростання фондових ринків різко збільшили нерівність і поставили перед урядами розвинених країн питання про те, як компенсувати безпрецедентні витрати на захист економіки.
Сучасні політики не вміють вирішувати такі завдання інакше, як друкуванням грошей і збільшенням податків. На хвилі підтримки виборцями, що живуть на держзабезпеченні, політики легко можуть переборщити і різко знизити мотивацію інвесторів і підприємців. Фондові ринки відреагують значною корекцією, економіки можуть відреагувати повільніше, але не менш сильно.
9. Введення жорстких обмежень заради клімату
Якщо тема клімату вийде на перший план у політиці США, вона може стати ще одним приводом для економічної атаки на Китай. Крім того, додаткові обмеження, збори і вимоги з очищення індустріальних процесів можуть сильно вдарити по світовій будівельній галузі, ринку нерухомості, виробниках сталі, транспортних компаніях.
10. Перемога "пандемічної" психології
У 2020 році світ виробив технологію реагування на пандемію. Величезна машина боротьби з вірусом сформувалася, "пандемічна" психологія склалася. Коронавірус буде переможений, але машина залишиться, як і психологія. Дивно було б очікувати появи нового вірусу рівня COVID-19 в 2021 році, проте ще довго будь-яка чутка про передбачуване виявлення нового інфекційного вірусу буде викликати паніку і масові розпродажі на ринках, а також "антивірусні" обмеження в найближчих до вогнища і найбільш нервових регіонах. Хто знає, скільки таких повідомлень і чуток з'явиться в 2021 році?
А що стосується звичайних прогнозів, то Світовий банк чекає зростання глобального ВВП на 4% в 2021 році. Щоправда, аналітики СБ залишаються обережними в своїх оцінках і кажуть, що відновлення економіки буде прямо залежати від успіхів вакцинації від коронавірусу.