За чинними правилами, українці можуть робити перекази і купувати валюту на суму до 400 тис. грн на день. За кордон можна вивозити до 10 тис. євро. Якщо потрібно більше — необхідно надати документи про походження коштів.
Глобальна стратегія НБУ передбачає перехід до концепції вільного руху капіталу. Це означає відсутність обмежень при купівлі та продажу валюти, переказах, а також інвестуванні за кордон.
Як зміняться правила. «Тут працює дуже простий принцип: якщо ти дозволяєш вільно виводити валюту з країни, зростає і потік валюти всередину, — пояснює Василь Невмержицький. — Адже в такому випадку інвестор розуміє, що може вільно і в будь-який момент переказати кошти в іншу країну, інвестувати в інший актив».
Останнє розширення лімітів для населення відбулося лише місяць тому. Для операцій з інвестування за кордон, розміщення коштів на власних закордонних рахунках, переказу грошей за договором страхування життя, надання позик нерезидентам ліміт підняли з 100 000 євро до 200 000 євро на рік.
«Сьогодні НБУ робить невеликі кроки, які не мають істотного впливу на загальний баланс попиту і пропозиції на валютному ринку, — каже Олена Коробкова. — Більш радикальні зміни, в тому числі повне скасування обмежень з інвестицій юридичних та фізичних осіб за кордон, можливі тільки після імплементації в Україні BEPS, тобто Плану протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування».
Цей план при максимально вільному русі капіталу зобов’яже бізнес платити податки там, де був створений дохід. Завдяки цьому Україна не обмежуватиме своїх громадян, але і не буде нести збитки.
Лібералізація валютного ринку — важлива для подальшого розвитку фінансової системи держави. Вона дозволить нам тісніше інтегруватися в світові економічні процеси і залучати інвестиції з-за кордону. А це в свою чергу може стати рушійною чилою для розвитку промисловості, створення нових робочих місць і в цілому успішного зростання економіки всієї країни.