Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Російський вчений пророкує "обвал" кримського мосту

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: Кримський міст

    Весняні льодоходи не становлять особливої загрози для Кримського мосту. Але є інші фактори ризику, які можуть "спрацювати" будь-якої хвилини. Зокрема, сейсмічна активність і грязьовий вулкан, розташований поблизу однієї з опор мосту.

    0974_1474402674_maxresdefault.jpg (68.92 Kb)

    Проблема нестачі прісної води в окупованому Росією Криму нерозв'язна без відновлення роботи Північно-Кримського каналу навіть за умови, що цей рік виявиться для півострова не таким посушливим, як попередній.

    Таку думку висловив російський вчений-гідрогеолог Юрій Медовар.

    – Чи можна говорити про суто весняні загрози для Кримського мосту? Льодоходи, наприклад?

    – Я думаю, з льодоходом він впорається, якась міцність там є. Але найбільше я турбуюся на рахунок грязьового вулкану, який знаходиться не так далеко і який стріляє з періодами приблизно раз на десять років. Грязьовий вулкан виносить на поверхню брекчию і виникають дуже серйозні проблеми зі стійкістю опор мосту.

    Це дуже небезпечно, тому що може піти опора, що знаходиться поруч. А якщо опора піде, відповідно, міст в той бік, в ту дірку і провалиться. Це справа серйозна.

    – Тобто, якщо однієї опори мосту не буде, він весь завалиться?

    – А що ви хочете? Можете уявити собі – у вас є арка вагою 10 тисяч тонн. Вона стоїть на двох опорах. Одна опора провалюється. Відповідно, внизу утворюється порожнеча, тому що грязьовий вулкан викидає всю цю гидоту догори, і весь проліт йде донизу. Ці опори полетять метрів на десять і вивернуть усе, що знаходиться навколо них. І треба щось робити.

    Але це дуже дороге задоволення – все це поставити, потім прибрати, потім поставити.

    У Радянському Союзі був БНІП (будівельні норми і правила, – Ред.), в якому говорилося, що арочні мости можна будувати тільки на скельній основі, на скельних породах, тому що вони тримають деформацію. А напівтверді глини не тримають.

    Міцність скельних порід оцінюється тимчасовим опором стисненню. При цьому виникають деформації до певної межі, прямо пропорційні діючим навантаженням. Що складно уявити з напівтвердими глинами. Але міст будували для однієї людини.

    – Ви сказали, грязьовий вулкан "працює" раз на десять років. Коли він в останній раз "працював"?

    – Це не я сказав. Про це було сказано в науковій статті, яку я редагував і рецензував для наукового журналу. Стаття називалася: "Вплив Кримського мосту на якість води Азовського моря". Вони дуже хитро написали статтю, щоб особливо нікого не дратувати – що, звичайно, вплив мосту є, але не дуже суттєвий. А я вважаю, що суттєвий. Але це вже інше питання.

    І саме вони вказували на грязьовий вулкан, який знаходиться поруч з протокою з боку Азовського моря.

    Коли він "працював" востаннє, я не можу сказати.

    – Ви пов'язуєте грязьовий вулкан з сейсмічною активністю?

    – Сейсмічна активність – так, але грязьові вулкани і самі по собі працюють за рахунок надвисокого пластового тиску. Я не буду зараз вдаватися в наукові пояснення. Але там такі веселі речі відбуваються в пластах, що все починає підніматися нагору.

    – Р егіон, де споруджено Кримський міст, сейсмонебезпечний?

    – Там не просто сейсмонебезпечнийрегіон. Там все небезпечне. Це найбільш невідповідне місце, в якому можна було щось будувати. У 1970-х роках там вже хотіли щось побудувати, провели дослідження. Але експертиза сказала, що в цьому місці будувати не можна через геологічну будову протоки.

    Але Ротенберг побудував. Він великий фахівець. Він навіть "Героя праці" отримав. Цікаво, коли міст завалиться, у нього Путін "Героя" забере чи ні? Ну, почекаємо.

    – Крім сейсмічної активності і грязьового вулкана які ще актуальні загрози є для цієї споруди?

    – Підґрунтя, яке нічого не тримає. Це Майкопські напівтверді зпесчанені глини і висячі палі на глибині приблизно 55 метрів, які спираються на ці напівтверді глини. А повинні спиратися на скельні породи з твердістю 8-9 одиниць.

    Ну, чекаємо. Я не поспішаю.

    Між іншим, останній рік в російських ЗМІ я нічого про цей міст не чув. Навіть забув про те, що він існує. Тому що там інша проблема – з водою в Криму, яка перекрила всі мости разом узяті.

    – Ситуація з кожним місяцем все більше погіршується. Що матимемо цієї весни?

    – А чому вона не повинна погіршуватися? За рахунок чого повинна вирішуватися проблема води в Криму? Я не знаю. Її не можна вирішити. Її важко вирішували з Північно-Кримським каналом, а вже без Північно-Кримського каналу вона взагалі нерозв'язна.

    Це я говорив на всіх радіостанціях, які потім на мене образилися. "Як же так, Путін дав гроші". Путін дав гроші, але воду він звідки візьме?

    – Кажуть про циклічність клімату Криму – посушливі роки чергуються з роками, багатими на опади.

    – Так, є циклічність сухих і вологих років. Це природно, циклічність завжди існує. Але я хочу сказати, що вона і за Північно-Кримського каналу існувала. Але 80% води, яку давав канал, звідки взяти.

    – Навіть якщо цей рік буде "вологим", це все одно не врятує ситуацію?

    – А як це може врятувати ситуацію? Сьогодні вологий, завтра сухий. А далі що? Промивний режим ґрунтів давав канал. Не важливо, за якої кривої забезпеченості.

    – Чи можна сказати, що проблема води в Криму досягла свого дна? Чи буде ще гірше?

    – Та ні, може бути ще гірше. Я скажу, коли вона досягне дна – коли вони практично повністю вичерпають підземні води. А вони їх зараз дико експлуатують. А заповнення слабке. У Криму були солончаки, і канал врятував родючий грунт.

    Є поняття кругообігу води в природі. Не можна природу обдурити, хоч ти п'ять разів Путін, хоч десять Распутін. Без каналу Криму труба.

    Повинні сідати політики і вирішувати питання з запуском каналу – дніпровської води. Все решта – казуїстика і розпил коштів.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми