Відмінність завдатку та авансу полягає у наслідках, які настають у разі порушення умов договору однієї зі сторін.
Про це заявляє Адвокат Права у Telegram-каналі.
Завдаток – це грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов’язання і на забезпечення його виконання. Якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом. Поширюються на випадки, коли договір було укладено, але одна із сторін ухиляється від його виконання.
Внесення завдатку як способу виконання зобов’язання може мати місце лише в разі наявності зобов’язання, яке повинно було виникати на підставі договору купівлі-продажу.
Ознакою завдатку є те, що він слугує доказом укладення договору, на забезпечення якого його видано, одночасно є способом платежу та способом забезпечення виконання зобов’язання.
На відміну від завдатку, аванс – це лише спосіб платежу. Він не виконує забезпечувальної функції, а виконує функцію попередньої оплати, яка підлягає поверненню у випадку не виконання зобов’язання.
Так, якщо порушення зобов’язання сталося з вини боржника, завдаток залишається у кредитора, а якщо з вини кредитора, він зобов’язаний повернути боржникові завдаток в подвійному розмірі.
В свою чергу, аванс це форма попередньої оплати, яка при виконанні зобов’язання зараховується до основного платежу, а у разі не виконання зобов’язання – підлягає поверненню.
Будь-який попередній платіж є авансом, якщо в договорі не зазначено зворотного.