Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Топ-10 світових "бульбашок", яким настане кінець

  • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: фінанси

    Не так давно глава Федерального резервного банку Міннеаполіса Нараяна Кочерлакота опублікував статтю, в якій стверджував, що урядові гарантії спровокували виникнення "бульбашки" на американському ринку нерухомості. І хоча стаття була присвячена вирішенню проблеми, що виникла, вона викликала й інше питання: які ще "бульбашки" загрожують світовій економіці? Американський портал DailyFinance поставив це питання декільком експертам, і виявилося, що крім нерухомості є чимало інших проблемних зон.

    5333_____14644_729x547.jpg (61.32 Kb)

    1. Золото. Порівняно із 294 доларами за тройську унцію в 1998 році на 9 листопада поточного року золото подорожчало до позначки більш ніж 1 400 доларів. Таким чином, за вказаний період дорогоцінний метал подорожчав на 377%. "Це найбільша і найнеприємніша бульбашка ", - говорить Роберт Відімер, автор книги "Як забезпечити себе у важкі часи "(Aftershock: Protect Yourself in the Next Global Finance Meltdown).

    Саме по собі золото не таке вже й цінне. А про те, що це - "бульбашка", свідчать нескінченні розмови про купівлю жовтого металу і масована ТБ реклама із пропозиціями купити ювелірні прикраси із нього. "Золотий" індекс SPDR Gold Trust при цьому з початку року піднявся на 28%.

    2. Нерухомість у Китаї. Вартість житла у КНР за нинішній рік зросла лише на 9,1% - на перший погляд, це не "бульбашка", але зростання ціни провокує зростання попиту, а це одна з ознак утворення "бульбашки", стверджує Вікрам Маншарамані, автор готується до випуску книги "Як розпізнати "бульбашки" до того, як вони луснуть" (Boombustology: Spotting Financial Bubbles Before They Burst). Серед несприятливих ознак - наплив інвесторів-любителів на цей ринок, а також те, що обсяги нерухомості, що будується, перевищують кількість потенційних покупців.

    3. Альтернативні джерела енергії. Сонячна енергія, як і раніше неекономічна, проте уряди багатьох країн по всьому світу продовжують фінансувати фірми, зайняті у цій галузі.

    "У цій індустрії багато непотрібних людей", - говорить Маншарамані. І справді, чи так вже необхідні 250 венчурних компаній, що працюють у цій сфері? Тим часом котирування індексних фондів Market Sectors Solar Energy ETF в цьому році досягли 100% з подальшим їх зниженням.

    4. Сировинні продукти. Причини цього не зрозумілі - погодні умови, Китай чи політика Федеральної резервної системи США, але за останні місяці продуктова сировина неабияк подорожчала. Так, вартість пшениці в 2010 році додала 60%, та й інші зернові, наприклад кукурудза, помітно подорожчали на біржі. "Тут явно надувається "бульбашка", - констатує Відімер і зазначає, що ціни на виробничі метали (наприклад, мідь) теж не найнижчі.

    5. Акції корпорації Apple. Звичайно, всім подобаються iPod і iPhone, але із 2001 року котирування Apple зросли на 1 200%, а це безсумнівна ознака "бульбашки". "Aplle дуже орієнтована на моду, і якщо Стів Джобс залишить свою посаду або цей світ, то без його чуття до модних тенденцій і сама компанія піде на дно", - коментує Відімер.

    6. Соціальні мережі. У Facebook 500 млн користувачів, але яка від цього користь? Деякі експерти оцінюють ринкову вартість компанії в 35 млрд доларів, однак акціями соціальних мереж на ринку торгують переважно інсайдери. За деякими оцінками, Twitter коштує 1,5 млрд доларів, а Linkedln - 1,4 млрд.

    "У цій сфері немає точних методів оцінки, й інвесторам нема на що орієнтуватися. За відсутності чітких критеріїв може відбутися все що завгодно", - пояснює Машарамані. Багато хто намагається підрахувати, скільки буде коштувати та чи інша з подібних компаній в майбутньому, а потім скидають ціну до розумних межах, з поправкою на сьогоднішній день.

    7. Ринки, що розвиваються. Котирування акцій тут в загальній сукупності зросли на 146% протягом останніх двох років. "Ми на півдорозі до "бульбашки"у сфері ринків, що розвиваються", - прогнозує колишній голова керуючої компанії Morgan Stanley Asset Management Бартон Біггс, який наприкінці 1990-х точно передбачив появу "бульбашки" на американських фондових біржах. Країни, що розвиваються, серед яких Індонезія, Австралія, Росія і Бразилія, показують небувалі темпи зростання на тлі загальносвітової економічної стагнації. Велика частина їх прибутків припадає на сировинні доходи, а сировина - це теж "бульбашка".

    "Я повністю переконаний, що ця "бульбашка" скоро збільшиться", - стверджує Маншарамані.

    8. Невеликі технологічні компанії. відтоді як луснула технологічна "бульбашка", пройшло всього десятиліття, але великі гравці цього ринку вже почали поглинати менші фірми, не звертаючи уваги на їх вартість. Наприклад, Hewlett-Packard відвоював у Dell право на купівлю невеликої компанії з виробництва пристроїв запам'ятовування для комп'ютерів 3Par. Це придбання обійшлося HP в 2,4 млрд доларів, що в 325 разів перевищує прибуток 3Par до оподаткування та амортизації.

    9. Долар США. Не зважаючи на зниження вартості американської валюти на 10% по відношенню до євро, Відімер упевнений, що долар утворює "бульбашку", коли іноземні інвестори перестануть вкладати в американські цінні папери і бонди: "Іноземці побоюються інфляції - мовляв, їх доларові дивіденди будуть коштувати менше, ніж на момент інвестування ". Китай може нескінченно довго притримувати свої доларові бонди, однак японські пенсійні фонди і європейські страхові компанії почнуть скидати долари, як тільки інфляція в США почне зростати, зазначає експерт.

    10. Держборг США. "Якщо лусне ця, то ніяких "бульбашок" взагалі не залишиться." Надміцних "активів більше не існує", - говорить Відімер. Уряд Сполучених Штатів не в змозі виплатити 13700 млрд доларів боргу (в основному іноземним інвесторам), і врешті-решт ці папери перестануть купувати.

    "Бульбашка" лусне, коли уряд не зможе знайти покупців на свої боргові зобов'язання. Щось подібне вже сталося із Грецією та Ірландією. Замість того щоб позичати гроші, держава починає їх друкувати: баланс ФРС США на сьогодні становить 2,2 трлн доларів порівняно із з 800 млрд доларів у 2008-му. До того ж Центробанк країни оголосив, що додатково надрукує 600 млрд доларів. "Ліки перетворюється на отруту", - зазначає Відімер.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома
Натяжные потолки — это современное и практичное решение для обновления интерьера вашего дома. Они представляют собой полотно, натянутое на металлическ...
Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі
Венчур білдер CLUST оголосив про співпрацю з відомим українським брендом вітамінів і дієтичних добавок Perla Helsa та вихід на ринок Польщі. Тестувати...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми