Фінанси. Гроші. Валюта, Робота. Зарплата. Пенсії Автор: RomanK Друкувати

В Україні зафіксували сплеск "тіньовох економіки" та "зарплат в конвертах"

 • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: економіка

  За підрахунками Міністерства економіки, рівень тіньової економіки в 2020 році досяг 30% від обсягу офіційного ВВП. Це на 3 процентних пункти більше, ніж у 2019-му. Загалом, ситуація з тінізацією економіки в Україні багато років залишається складною.

  3946_programma-gosudarstvennogo-sofinansirovaniya-pensii-800x450.jpg (38.27 Kb)


  Але чи дійсно дані Мінекономіки свідчать про явні негативні тенденції і що потрібно українському бізнесу, щоб почати виходити з тіні.

  Яка насправді ситуація з тіньовою економікою?
  Рівень тіньової економіки досить складно виміряти. Аналітики користуються різними підходами в його оцінці, тому цифри істотно відрізняються. Наприклад, у 2018 році за даними Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), рівень тіньової економіки в Україні досягав 47,2% від загального обсягу ВВП. За даними ж Мінекономіки за цей же рік, тіньовий сектор становив загалом лише 29%.

  Міністерство оцінює тіньову економіку такими методами: метод збитковості підприємства, монетарний, електричний і "витрати населення". Якщо дивитися на інтегральний показник, який пропонує відомство, то після різкого стрибка рівня тінізації до 36% у кризовий 2014-й, показник з року в рік дещо опускався й досяг мінімальних 27% у 2019-му.

  "Показник рівня тіньової економіки вочевидь неточний, – говорить керівник з політичних питань Київської школи економіки, в.о. міністра економіки (2020) Павло Кухта. – Але я думаю, що він показав коректну тенденцію щодо 2020 року". На можливі неточності в оцінці звертають увагу і в Мінекономіки. У звіті, зокрема, зазначено, що канали тінізації в період коронакризи змінилися, і вони не можуть бути охоплені наявними методами підрахунку.

  "Хвилюватися щодо зростання тінізації поки не варто, – стверджує старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай. – Збільшення оцінкового рівня тіньової економіки в 2020 році не є показовим у зв'язку з "ковідними" змінами, які ускладнюють порівняння з попередніми роками".

  Радник президента України з економічних питань Олег Устенко зі свого боку не розглядає показники Мінекономіки як індикатор реального зростання тіньового сектору й підкреслює, що, за оцінками міжнародних експертів, рівень тіньової економіки в Україні набагато вищий: "Якщо подивитися на дані Організації економічної співпраці і розвитку, рівень тіньової економіки в Україні практично завжди коливається від 48 до 54%. Тому зміни плюс-мінус 1-2 процентних пункти – це показник, який ми на практиці не можемо помітити. І найімовірніше, може бути пояснений методологічними проблемами".

  Чому рівень економіки в тіні підріс?
  На думку Гайдая, до збільшення частки тіньової економіки в минулому році призвело скорочення економіки офіційної (номінальний ВВП скоротився на 4%), а також карантинні обмеження, які вдарили по багатьох сферах:

  "Деякі бізнеси, які не могли працювати в карантин, працювали "в чорну". Наприклад, магазини продавали товари, але не вибивали фіскальні чеки, так само могли працювати і ресторани. Змінилася ситуація з працевлаштуванням. Багато людей почали працювати дистанційно, бізнеси скорочували оренду офісів. Це вплинуло, зокрема, й на підрахунки Мінекономіки, наприклад за методом збитковості підприємств".

  За словами Гайдая, якщо ж і наступного року динаміка зростання тінізації збережеться, це вже буде чітким негативним сигналом, що наявні правила гри, правове поле сприяють тінізації.

  Високий рівень тінізації. Які наслідки?
  Тіньова економіка несе в собі цілий букет проблем для різних сфер, розповідає Устенко: "Тіньовий сектор економіки в країні – це недоотримання коштів до державного бюджету, недостатньо розвинена інфраструктура, проблеми Пенсійного фонду, проблеми з розвитком медицини й освіти, міграційні потоки з території країни. Очевидно, що порядок денний – це зниження рівня тінізації економіки. І президент Зеленський неодноразово заявляв про це".

  Крім того, в Україні високий рівень тінізації становить загрозу національній безпеці. Адже, за словами Устенка, частина тіньового сектору може працювати на підживлення тероризму й економіки непідконтрольних територій.

  Зростання тіньового сектору – це завжди погано?
  Зростання тіньового сектору погано відбивається на економіці загалом, але в період кризи – це закономірне явище, яке допомагає бізнесу вижити, говорить Кухта: "Під час кризи бізнес зазнає втрат, починає шукати способи, як їх мінімізувати, і частина бізнесу мінімізує їх шляхом відходу в тінь. І добре, що вони це роблять, це хоча б дозволяє їм "вижити", зберегти робочі місця. Як на мене, в кризу це важливіше ніж те, платять вони податки, чи ні".

  Устенко стверджує, що при всьому негативному забарвленні, що притаманне поняттю "тіньового сектору", в деяких випадках це може бути свідченням можливостей для швидкої реалізації прискорення економічного зростання.

  "Якщо вдасться швидко знижувати частку тіньового сектору, і передусім, за рахунок поліпшення якості бізнес-клімату в країні, то тоді можна значно прискорити темпи економічного зростання. Що більша тінь, то вищий потенціал для зростання економіки. Цього року Кабмін прогнозує зростання на рівні 4,5%, але цей показник цілком може бути вищим за рахунок зниження рівня "тіні". Якщо навіть взяти як базу оцінку Мінекономіки в 30% тінізації, і припустити, що ми будемо протягом 5 років знижувати її рівень до найвищого показника в Європі – близько 20% (в Угорщині), то будемо отримувати 2-3% додатково до того економічного зростання, яке прогнозують. Наприклад, із 3,5% зростання в 2022 році ми б могли вийти на зростання в 5-6%", – говорить Устенко.

  Як вплинути на вихід бізнесу з тіні?
  В умовах ринкової економіки держава впливає на рівень тіньової економіки лише опосередковано. Відповідно, боротися з тимчасовими тенденціями, якою було невелике зростання рівня тінізації в 2020-му, – це не його завдання. Але загалом держава повинна працювати над тим, щоб створити комфортні умови для ведення чесного бізнесу, і тоді йому залишатися в тіні просто не буде сенсу.

  Серед першочергових кроків на цьому шляху наші експерти виділили такі:

  Судова реформа

  Захист права власності

  Зниження податкового тиску

  Зниження бюрократичного тиску на бізнес

  Зниження рівня корупції

  Збільшення відсотка безготівкових розрахунків

  Якщо держава буде проводити системну роботу за цими напрямами, показники поліпшуватимуться незалежно від методології підрахунку. До речі, на думку Кухти, збільшення тіньового сектору припиниться вже цього року. У 2021-му очікується зростання економіки, тому з імовірністю 90% можна очікувати, що наступний показник тінізації в розрахунках Мінекономіки буде нижчий, ніж за 2020-й.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Топ-виробників комп'ютерів, які найчастіше купували у 2021 році Топ-виробників комп'ютерів, які найчастіше купували у 2021 році
Провідні аналітичні агенції: IDC, Gartner та Canalys опублікували звіти, згідно з якими за 2021 рік у світі було продано 340-350 млн комп’ютерів – це ...
Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021 Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021
Наприкінці жовтня на церемонії нагородження Премії HR-бренд Україна – 2021 названо кращі проєкти в галузі управління персоналом українських роботодавц...
Instagram оновив дизайн стартового екрана Instagram оновив дизайн стартового екрана
Соцмережа Instagram оголосила про оновлення дизайну стартового екрану - на головному екрані додатка зʼявилися вкладки Reels і Shop.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми