Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Як заробляти на своїх заощадженнях

 • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: робота

  Верховна Рада в першому читанні прийняла законопроєкт, який збільшує гарантовану суму відшкодування коштів за вкладами із 200 тисяч гривень до 400 тисяч гривень, а з 1 січня 2023 року гарантована сума може зрости до 600 тисяч гривень.

  2990_001-202-825x460.jpg (62.98 Kb)


  Тема наразі актуальна для України. І ні, не через нестабільність банківської системи. Навпаки. В останні роки в нас, на щастя, не відбувається банкопадів. Система очистилася і стабільно працює. Ось тільки пандемія, хвилювання, втрата регулярного доходу в частини населення.

  Здавалось би, який зв’язок?

  Річ у тім, що в такій нестабільній і непередбачуваній ситуації люди схильні шукати вихід зі своїх непростих життєвих ситуацій та інколи діють імпульсивно. Але як не припуститися помилки та дійсно зберегти свої накопичення, а не втратити?

  З’ясовуємо.

  Фінансові піраміди

  Знайоме формулювання, чи не так? І здавалось би, невже таке ще досі існує? Але історія з вкладниками B2B Jewelry підтверджує: таки існує.

  Тому давайте почнемо з чек-листа, як не зв’язатися з пірамідою (яка, до речі, може бути завуальована під що завгодно).

  Фінансові піраміди можуть мати різний вигляд, але всі мають одну спільну рису – обіцяють дивовижно високий дохід за відносно короткий час. Це може бути просто "вклад" у бізнес чи фонд, який обіцяють повернути через тиждень/місяць/квартал із доходом, що в кілька разів перевищуватиме доход із банківського депозиту. Ми бачили і вищезгаданий приклад "купівлі золота" з відтермінуванням видачі золота та шаленими відсотками протягом терміну відстрочки.

  Але головне – хоч би якою була форма фінансової піраміди, якщо відкинути все, крім руху грошей, її схема зведеться до:

  1) залучення грошей "вкладника/інвестора";

  2) повернення суми вкладу/інвестиції з великим доходом (щонайменше в кілька разів більше доходу за банківським вкладом);

  3) другий пункт виконується виключно за рахунок залучення дедалі нових вкладників/інвесторів, а не за рахунок реального бізнесу (хоча організатори можуть використовувати реальний бізнес як ширму);

  4) щойно грошей від нових вкладників перестає вистачати на виплату доходів за попередніми вкладами, організатори піраміди зникають.

  Очевидно – таких історій уникаємо. Адже якщо раптом ви принесете свої гроші до таких сумнівних установ і втратите їх – держава вам нічого не компенсує.

  Тепер про адекватні способи заощадити та примножити.

  Недержавні приватні фонди

  Останнім часом про такі вже давно популярні на Заході формати почали розмовляти й у нас. Так, НПФ – це нормальна, адекватна практика. А з прийняттям закону про СПЛІТ, і в Україні НПФ можуть заслуговувати на більший кредит довіри. Адже діяльність цих установ в нас відтепер регулюється, зокрема й Нацбанком.

  Вибираючи НПФ, можна звернути увагу на:

  1) історію фонду та компанії, що управляє його активами (довга історія та позитивна репутація є плюсом);

  2) масштаби фонду – обсяг активів і кількість клієнтів. Теоретично, що більший фонд, то більше уваги з боку регуляторів. Водночас і невеликий фонд за якісного управління може швидко зростати.

  3) динаміка чистої вартості одиниці пенсійних активів (або внесків) – має значення не тільки темп зростання, але і його рівномірність. Зростання цього показника є ознакою зростання розміру активів НПФ у розрахунку на одного учасника. Рівномірне стале зростання показника є ознакою якісного управління фондом (і якщо воно випереджає (перевищує) рівень інфляції, це означає захист пенсійних заощаджень клієнта від інфляційного знецінення).

  4) розкриття інформації (що більше інформації про фонд і свою діяльність розкриває КУА, то краще).

  У випадку ліквідації фонду накопичення передаються до іншого НПФ за вибором учасника.

  Наступна, максимально безпечна опція – депозити

  Депозит – це той випадок, коли в разі чого держава гарантує вам повернення ваших грошей. А з новим законопроєктом є перспектива, що й суми гарантування в нас збільшаться.

  Одразу зазначу, навіть якщо ви тільки на старті формування своєї фінансової подушки – вам ніщо не заважає почати. Депозит можна відкрити хоч зі 100 гривень.

  Коли відкриваєте депозит в банку, уважно ознайомлюйтеся з договором. Це єдиний документ, який ви підписуєте, коли відриваєте депозитний рахунок. Тут перераховується все: починаючи від строків, у які можна знімати гроші з рахунку, до всіх додаткових умов за депозитом.

  Важлива порада: не вкладайте всі гроші в один банк.

  Якщо ми говоримо не про 100 гривень, а приміром про 400 тисяч, то аби убезпечити себе максимально – відкривайте депозити в двох різних банках. Логіка тут проста: наразі, поки законопроєкт не підтримано у другому читанні, максимальна сума повернення грошей за депозитом у разі утопічного для сьогодення "падіння" банку становить 200 тисяч. Тобто якщо що – держава таку суму вам обов’язково відшкодує.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Браузер Internet Explorer припинив існування Браузер Internet Explorer припинив існування
Microsoft з 15 червня припинила підтримку браузера Internet Explorer (IE). Корпорація офіційно визнала його «застарілим».
Топ-виробників комп'ютерів, які найчастіше купували у 2021 році Топ-виробників комп'ютерів, які найчастіше купували у 2021 році
Провідні аналітичні агенції: IDC, Gartner та Canalys опублікували звіти, згідно з якими за 2021 рік у світі було продано 340-350 млн комп’ютерів – це ...
Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021 Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021
Наприкінці жовтня на церемонії нагородження Премії HR-бренд Україна – 2021 названо кращі проєкти в галузі управління персоналом українських роботодавц...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми