Підроблені банкноти гривні можна швидко виявити за три кроки.
Про це йдеться в інструкції від Національного банку України.
Крок 1. Перевірка банкноти на дотик. Перш за все треба відчути банкнотний папір, який тактильно відрізняється від звичайного паперу, а також рельєфність зображень з лицьового боку.
Для прикладу наведені збільшені зображення, що використовуються на банкноті у 1000 гривень:
написи та зображення;
елемент для людей з ослабленим зором;
фрагмент портрета.
Крок 2. Перевірка банкноти проти світла. На цьому етапі треба перевірити водяні знаки. Це означає, що при розгляді банкноти проти світла з’являється портрет історичного діяча та цифрового позначення номіналу. Крім того, можна перевірити наскрізний елемент (суміщене зображення): під час розглядання проти світла усі елементи цифрового позначення номіналу банкноти збігаються, доповнюють один одного. Цифрове позначення має бути без розривів та зсувів.
Крок 3. Зміни кут нахилу банкноти. Перевірте елементи захисту з кінетичним ефектом – при зміні кута нахилу банкноти змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки. При зміні кута нахилу банкноти спостерігається кінетичний ефект — поступові зміни та переходи кольорів.
Де обміняти зношені/пошкоджені банкноти та монети? Для обміну значно зношених або пошкоджених банкнот та монет необхідно звернутися до будь-якого банку України (філій та відділень) або регіональних підрозділів грошового обігу Національного банку України.
Касир банку повинен без будь-яких обмежень приймати для обміну банкноти:
які мають ознаки значного зношення або пошкодження, потертості, забруднення, відбитки штампів, надриви та надрізи, отвори, відірвані краї або кути;
зберегли цілу частину площею не менше ніж 55% своєї початкової площі;
розірвані (розрізані) на дві частини, на яких збереглись обидва однакові номери та серія, і загальна площа цих частин не менша ніж 55% початкової площі банкноти.
Працівник підприємства, який працює з готівкою (магазини, аптеки, АЗС, заклади харчування тощо), не повинен приймати для розрахунку значно зношені та пошкоджені банкноти.