Президент Естонії Керсті Кальюлайд відмовляє громадян своєї країни інвестувати в Україну.
Про це вона розповіла в інтерв’ю «Європейській правді».
«Картина реформ у вас повна нюансів. Я, як президентка Естонії, багато опікуюся економічною дипломатією. Тож я раджу своїм громадянам: торгуйте з Україною, але не інвестуйте туди. Бо ви можете втратити інвестиції», — повідомила Кальюлайд.
Вона зазначила, що вже були такі випадки, коли естонці втрачали в Україні власність і, навіть отримавши рішення арбітражу на свою користь, так і не змогли повернути своє майно.
«І тому я не можу порадити естонцям інвестувати в Україну. Я сподіваюся, що це зміниться, що я зможу спокійно радити естонцям також вкладати гроші в Україну. І це означатиме, що у вас збільшиться кількість інвестицій не лише з Естонії, а й з усього світу, бо бізнес почуватиметься у вас безпечно. Зараз цього немає. Підкреслю, я ціную те, чого досягла Україна. Розумію, що непросто одночасно проводити економічні реформи та вести війну, та аплодую цьому. Але вам ще потрібно дуже багато зробити», — сказала президент Естонії.
Кальюлайд також підкреслила, що Україні слід звернути особливу увагу на судову реформу.
«Вам потрібно, щоби кожен, хто працює, інвестує або платить у цій країні, у разі суперечки міг сподіватися, що ваша судова система розгляне його справу неупереджено. Що ваша юстиція є справді сліпою щодо того, якою є суспільна позиція сторін. І тут не треба міркувати у сенсі зближення з ЄС. Це потрібно вашій економіці! Економіка не буде зростати, доки інвестори не відчуватимуть, що до них будуть ставитися справедливо. Та й ваші люди не будуть почуватися захищеними, малий бізнес буде обмежений у розвитку», — зазначила політик.
За її словами, Україна має суспільство з доброю освітою, освічену і дешеву робочу силу, вільну торгівлю з ЄС, а тому справді має добрі перспективи дуже швидкого економічного зростання.
«І у разі, якщо це відбудеться, це побачать також люди на окупованих територіях! Власне, і зараз у вас ситуація краще, ніж там, але ще є чимало людей, яких необхідно переконати, що жити у вільній країні – краще для них самих. Економічно. Я впевнена, що це допоможе вирішити й це питання», — сказала президент Естонії.
Прогрес реформ в Україні на сьогодні вона оцінює неоднозначно.
«Картина повна нюансів. Так, є сфери на кшталт реформи правосуддя, де ми не бачимо того прогресу, на який сподівалися. Але є й інші приклади, як земельна реформа, яку не могли провести майже 30 років незалежності, але тепер вона відбулася. Є питання, в яких Україна і зараз рухається вперед, як-от запровадження системи „Трембіта“ (система обміну даними між державними базами даних, яка забезпечує електронне врядування — Ред.). І ваша система навіть краща за естонську X-road, тому що ви поліпшили нашу X-road, ваша система новіша, і вона враховує наш досвід. Тож до певної міри ви тут попереду», — сказала Кальюлайд.