Одна з найбільших у Китаї будівельних і девелоперських компаній Evergrande Group – на межі банкрутства. Якщо вона розориться, гривня перебуватиме під сильним тиском, курс долара непрогнозовано зросте. Але криза зачепить не тільки Україну. У разі краху Evergrande глобальна економіка може зазнати такого самого шоку, як після банкрутства Lehman Brothers у 2008 році.
Проблеми Evergrande можуть запустити хвилю дефолтів у Китаї, що призведе до паніки на світових фінансових і сировинних ринках. Про це розповів керівник відділу аналітики Forex Club Андрій Шевчишин.
Водночас курс долара в світі (до кошику різних валют) вже виріс до максимуму за місяць. Причиною стало посилення обережності інвесторів, вони почали конвертувати кошти в "тверду валюту".
Коли в світі відбувається дефолт значущої компанії, на ринках зазвичай починаються хвилювання, різко змінюються курси валют, вартість акцій інших компаній, ціни на нафту та іншу сировину тощо. Оскільки всі ринки пов'язані між собою, постраждають навіть ті держави, які, на перший погляд, ніяк не пов'язані з збанкрутілою компанією. Найвищі ризики – у країн, що розвиваються, особливо із сировинною економікою, до них якраз входить Україна.
"Переддефолтна ситуація китайського будівельного гіганта може спровокувати хвилю дефолтів у КНР і зростання волатильності на світових фінансових і сировинних ринках. У такій ситуації гривня перебуватиме під сильним тиском", – пояснив Шевчишин.
Що трапилося з Evergrande Group
Evergrande Group – одна з найбільш закредитованих будівельних компаній у світі. Її борги перевищують 305 млрд доларів. Уже 23 вересня компанія повинна виплатити відсотки на 83,5 млн доларів. Ще один платіж сплановано на 29 вересня – 47,5 млн доларів відсотків.
За обома виплатами буде оголошено дефолт, якщо Evergrande не зможе розрахуватися протягом 30 днів виплатити борг. Коштів на виплату боргу в компанії немає, а заяв про реструктуризацію не надходило. Днями в ситуацію почала втручатися держава. Влада КНР попросила банки про відтермінування для Evergrande. Але ніяких документів не було підписано. Економісти припускають, що офіційний Пекін може дозволити цій компанії впасти.
Акції Evergrande вже впали до 11-річного мінімуму на тлі зростання ризиків дефолту, пише Reuters. Акції подешевшали на 10,2%, до 2 гонконгських доларів. Це сталося після падіння на 19% напередодні, до найнижчого рівня з травня 2010 року.
Керівний директор департаменту управління активами Canfield Securities Кінгтон Лін впевнений: ціна акцій Evergrande може впасти нижче 1 гонконгського долара, якщо компанія буде змушена продати більшу частину своїх активів у процесі реструктуризації.