Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Що потрібно знати про боргову розписку

 • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: борги, розписка

  Питання щодо боргових розписок є досить поширеними. Адже кожен в своєму житті позичав гроші або брав у борг. Добре, якщо це мала сума, яку сусід просить позичити до зарплати. Але є такі ситуації, коли сума позики чимала, а сторони навіть не укладають письмовий договір, обмежуючись усною домовленістю.

  3979_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)


  Як убезпечити себе від неповернення боргу або несвоєчасного повернення.

  Як пояснює Координаційний центр з надання правової допомоги, законодавством визначено, що договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

  Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

  Розписка – це документ, який підтверджує передачу й одержання грошей, матеріальних цінностей, документів тощо від установи чи приватної особи.

  Отож, перший етап, як в інтересах позикодавця так і позичальника – потрібно укладати договір позики тільки в письмовій формі та на підтвердження його укладання видавати розписку, написану позичальником.

  При написанні розписки варто виокремити основні реквізити, які обов’язково потрібно зазначати:

  дата та місце складання;
  прізвище, ім’я та по батькові позичальника, його паспортні дані та місце проживання (фактичного проживання), ID код;
  прізвище, ім’я та по батькові позикодавця, його місце проживання і паспортні дані;
  боргова сума (точна сума і валюта) (варто вказати як цифрами, так і прописом);
  конкретну дату, коли борг повинен бути повернутий;
  підписи сторін;
  прізвище, ім’я та по батькові свідків (щонайменше 2-х) їх паспортні дані та місце проживання (та фактичного проживання), підписи.
  Якщо за домовленістю між позикодавцем і позичальником суми коштів будуть встановлені відсотки за користування коштами, їх потрібно чітко конкретизувати. Наприклад 1% від загальної суми позики за кожний місяць прострочення, чи за кожний день прострочення і т. д.

  Якщо відсотки не встановлені, законодавством забезпечено обов’язковий розмір, на який позикодавець в будь-якому випадку має право на отримання від суми позики та штрафні санкції у разі невиконання зобов’язання.

  Важливо зазначити не лише про те, що позичальник взяв певну суму грошей, а й те, що він зобов’язується її повернути. Лише в цьому випадку буде вважатися наявне зобов’язання і підстава для позову.

  Якщо у договорі позики чи у розписці не визначена кінцева дата повернення грошових коштів, позичальник повинен повернути їх протягом 30 днів з моменту пред’явлення вимоги від позикодавця. В момент повернення позичальником грошових коштів, йому обов’язково потрібно забрати боргову розписку, яку він писав при отриманні грошових коштів.

  Чи потрібно нотаріально завіряти боргову розписку чи договір позики?

  Боргова розписка не відноситься до обов’язкових видів договорів, що підлягають нотаріальному посвідченню. Тобто, нотаріальне посвідчення угоди щодо розписки – справа суто добровільна.

  Нотаріально посвідчений договір позики має деяку перевагу у разі порушення боржником умов договору. Так, при порушенні боржником строків повернення, за нотаріально посвідченим договором позики, кредитор має право звернутися до нотаріуса за вчиненням виконавчого запису, який має силу виконавчого документа, який, у свою чергу, минаючи судову процедуру стягнення заборгованості за договором, може бути переданий безпосередньо державній виконавчій службі для примусового виконання.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Топ-виробників комп'ютерів, які найчастіше купували у 2021 році Топ-виробників комп'ютерів, які найчастіше купували у 2021 році
Провідні аналітичні агенції: IDC, Gartner та Canalys опублікували звіти, згідно з якими за 2021 рік у світі було продано 340-350 млн комп’ютерів – це ...
Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021 Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021
Наприкінці жовтня на церемонії нагородження Премії HR-бренд Україна – 2021 названо кращі проєкти в галузі управління персоналом українських роботодавц...
Instagram оновив дизайн стартового екрана Instagram оновив дизайн стартового екрана
Соцмережа Instagram оголосила про оновлення дизайну стартового екрану - на головному екрані додатка зʼявилися вкладки Reels і Shop.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми