В Україні курс долара до 17 жовтня може знизитися на 10-15 копійок і досягти позначки в 26,3 грн/$. Одна з причин: покупці не виявляють активність, знижується попит на валюту, як результат – дешевшає долар.
Про це розповів керівник відділу аналітики Forex Club Андрій Шевчишин. Поки курс формують продавці, а покупці здають позиції. Імпортери обмежили покупки за кордоном, велику кількість валюти переказують заробітчани.
Також серед причин зміцнення гривні:
очікується локдаун. Напередодні жорстких карантинних обмежень бізнес не поспішає активно купувати товари і ввозити їх у країну. У ситуації, коли ніхто не може гарантувати, що кількість покупців різко не зменшиться, а торгові центри та магазини не закриють, нарощувати імпорт небезпечно;
НБУ не стримує зміцнення гривні. У вересні регулятор виходив на ринок і купував надлишки долара, проте кардинально регулятор не заважає зміцненню гривні;
через величезні тарифи на газ скоротився енергетичний імпорт. Промислові підприємства, постачальники блакитного палива очікують зниження ціни на блакитне паливо і не хочуть купувати газ за величезними цінами.
На курс долара також впливає і позиція іноземців. Вони за останні п'ять днів продали облігації внутрішньої держпозики на 1 млрд грн. Отримані гроші вони витрачають на покупку долара. З іншого боку, найближчим часом не очікується отримання кредитного траншу від МВФ.
Які долари не приймуть
В Україні в пунктах обміну можуть не приймати зношені, пошкоджені банкноти або ті, справжність яких підтвердити складно. Якщо ж обмінювати долари в банку, то фінансова установа має право вимагати паспорт та ідентифікувати клієнта.
Про це йдеться в правилах, опублікованих на сайті Національного банку. Варто зазначити, що всі обмінники валют повинні отримувати ліцензію. Тільки так можна підтвердити, що там, найімовірніше, не підсунуть фальшивку, або ж у випадку, якщо вас обдурять, ви зможете залучити винних до відповідальності.
Список обмінників, у яких є ліцензія, можна побачити тут. Також у НБУ пояснили, що робити, якщо:
потрібно обміняти пошкоджену купюру. "Для обміну зношених, пошкоджених, сумнівних щодо справжності та/або платіжності банкнот іноземної валюти на придатні до обігу банкноти необхідно звернутися до будь-якого банку України".
чи може банк вимагати паспорт у клієнта. "Нормативно-правові акти Національного банку не встановлюють вимоги з пред'явлення паспорта при здійсненні такої операції (продажу валюти). Водночас банк самостійно визначає систему моніторингу операцій своїх клієнтів і має право вимагати показати паспорт".
Не можна купувати валюту в тих обмінниках, які не отримали ліцензію Нацбанку. Вони фактично займаються своєю діяльністю незаконно.