Економічний експерт, президент Інвестиційної групи «Універ» Тарас Козак розповів порталу «Коментарі» про цікаві події, що відбуваються на валютному ринку.
«В Україну великим потоком ллються долари. І від експорту (сировинні товари зараз дуже потрібні, до того ж подорожчали), і від наших партнерів. Нещодавно ми отримали 600 млн євро від Євросоюзу — макрофінансова допомога під 0,25% річних. Схоже, за тиждень-другий отримаємо черговий транш від МВФ — 700 млн дол. При цьому НБУ викуповує на ринку величезні обсяги зайвої валюти. За минулий тиждень — близько 350 млн дол. За два попередні – у сумі приблизно стільки ж. Однак долар пішов нагору в останні дні. Якась дивовижна гра: є зайві долари на ринку, але при цьому курс росте замість того, щоб падати», — зазначає Козак.
На його думку, відбуваються якісь непрозорі, незрозумілі дії. А тому ситуація з курсу поки що не прогнозована. Хтось її явно намагається розхитати.
«Все ж таки, думаю, що курсу нічого не загрожує. І що він буде у листопаді у діапазоні 26−27 грн за долар. Приплив валюти в Україну великий, а буде ще більшим, оскільки ми зібрали рекордний урожай, частина якого йде на експорт. Плюс, як я вже наголошував, транш МВФ на підході», — пояснює експерт.
Але є й певні загрози, наголошує він. Найбільша — дуже високий рівень захворюваності та смертності від ковіду, низька вакцинація.
«Це може призвести до локдаунів або навіть локдауну в масштабах усієї країни, зростання безробіття. Можливо, це не матиме серйозного впливу на макроекономічну ситуацію. Але точно стане на заваді економічному зростанню», — прогнозує експерт.
Другий тривожний момент — ситуація із енергозабезпеченням.
«З вугіллям — біда, запаси на вкрай низькому рівні. Є ризики зупинки теплопостачання, перебоїв із електрикою. Влада багато говорить, але мало діє у плані надійного забезпечення країни теплом у майбутній зимовий період», — зазначає Козак.
Третє лихо — інфляція, яка продовжує зростання.
«Якщо ще нещодавно вважалося, що буде 10% – максимум, то вже маємо 11% із перспективою подальшого збільшення. У світі ситуація розвивається за тим самим сценарієм, так що це точно не омине нас. Все це — загроза економічному зростанню, — каже Тарас Козак. — Ситуація напружена, але не критична. Критичною вона може стати, якщо політики почнуть її розхитувати. Але з високою ймовірністю ми побачимо якісь хвилювання внаслідок зростання цін, тарифів та перебоїв з енергозабезпеченням».