В Україні Чорна п'ятниця – період величезних знижок, у деяких магазинах навіть до 90% – триватиме з 26 по 29 листопада. Проте також це час, коли нечесні продавці "під шумок" можуть продати неякісний товар. У зв'язку з цим Держпродспоживслужба Полтавщини склала 5 правил, які мають допомогти українцям уберегтися від неприємностей.
Там зазначають, що за словами маркетологів, справжня середньостатистична знижка на товари становить лише 5%. "Досягається це тим, що хоч деякі речі справді суттєво дешевшають, на інші ціна не змінюється, а іноді навпаки – зростає", – кажуть у Держпродспоживслужбі Полтавської області.
Правила безпечних покупок
Правило №1 – не спокушатися яскравою рекламою
Реклама та яскраві вивіски в магазинах можуть ввести в оману навіть найдосвідченішого покупця. Тому перед придбанням товару треба запитати себе, чи ця річ дійсно потрібна – і купувати тільки якщо "так".
Правило №2 – заздалегідь розрахувати бюджет
Аби не витратити величезні гроші на непотрібні речі, треба скласти план дій і розрахувати бюджет. Якщо оплата здійснюватиметься карткою, можна встановити на цей день ліміт, щоб не витратити зайве.
Правило №3 – повертати "випадкові" покупки назад до магазинів
За наявності чека покупку візьмуть назад протягом 14 днів. Однак для цього мають бути дотримані 2 умови:
покупець нею не користувався;
товарний вигляд покупки збережено.
Утім, є й низка винятків. Мова йде про:
продовольчі товари;
ліки;
предмети гігієни;
іграшки;
білизну;
друковані видання;
ювелірні вироби.
Правило №4 – перевіряти, чи реальна знижка
Часто товари, позначені великою знижкою, продаються за тією ж ціною, як і до "знижки". А іноді навіть дорожче.
Найбільш надійний спосіб уберегтися від шахраїв – наперед вивчити ціни на необхідні товари. Якщо вивчена інформація на ціннику не відповідає дійсності, то магазин порушує закон і демонструє недостовірну рекламу.
"За Законом України "Про рекламу", реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж має містити інформацію про місце, дату початку та закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також співвідношення розміру знижки до попередньої реалізації товару. Недостовірна реклама забороняється", – нагадують у Держпродспоживслужбі Полтавської області.
Правило №5 – в інтернеті купувати товари без попередньої оплати
Оскільки в інтернеті важко перевірити стан продукції, найбезпечніше купувати її без попередньої оплати. Цей спосіб дозволяє оплатити товар під час отримання після перевірки якості.
Крім того, обов'язковою умовою купівлі в інтернеті має бути можливість отримання розрахункового документа та наявності на сайті офіційної адреси магазину, куди можна звернутися в разі претензії до товару або для його повернення.