Що таке «ефект лате» і як він може допомогти накопичувати кошти.
«Ефект лате» – це фінансова ідея, яка показує, що регулярна економія може сформувати мільйонні інвестиційні активи.
У чому його суть? Деякі люди переконані, що рівень їх доходів не дозволяє робити заощадження та їх примножувати. Однак, майже всі регулярно здійснюють необов’язкові витрати, наприклад, купують каву. Оскільки витрати у всіх різні, то «ефект лате» може мати різну назву: «ефект шоколадки», «ефект таксі», «ефект суші».
Цей фінансовий принцип було висунуто американським фінансистом та підприємцем Девідом Бахом.
Він навів приклад історії молодої дівчини, яка була впевнена, що для формування заощаджень у неї недостатньо коштів. Як з’ясувалось, дівчина щодня витрачає $10 на чашку кави та шоколад. Якби вона відмовилася від частини цих покупок і відкладала кожен день по $5, то щомісяця вона змогла б заощаджувати $100. Щороку така тактика зберегла б $1200.
Сенс «ефекту лате» дуже простий: відмова від частини своїх щоденних дрібних необов’язкових покупок, наприклад, чашки кави в кав’ярні, дозволяє заощадити за місяці і роки значні грошові суми.
Заощаджені кошти можна інвестувати, наприклад, у накопичувальне страхування. Відкладений долар на день може дати вам і вашій сім’ї значну грошову суму в майбутньому, страховий захист життя та податкову пільгу.
Таким чином, «ефект лате» показує нам, що навіть ті мінімальні суми сьогодні, які ми зможемо раціонально використовувати, перетворяться на суттєві заощадження у майбутньому. Питання заощадження – це не питання відсутності чи наявності вільних коштів – це питання поставлених цілей, фінансової грамотності та самодисципліни.